Maltepe Cemevi yönetimi süresiz oturma eylemine başlıyor

0
133

CHP Genel Merkezi önünde 20 Kasım’dan itibaren süresiz oturma eylemi yapacağını açıklayan Maltepe Cemevi yönetimi “Binlerce yıldır her tür baskı ve zulme rağmen boyun eğmeden bugüne gelen Alevi toplumunun bu güzide kurumları bağımsız kalmaya devam edeceklerdir. Her kim olursa olsun başka bir kurumun ya da kişinin yönlendirmesi, baskısı veya zorlaması kabul edilemez, hiç bir siyasetin arka bahçesi olmayacağız” dedi.

 

Maltepe Cemevi yönetimi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi önünde 20 Kasım’dan itibaren süresiz oturma eylemi yapacağını açıkladı.

Konuya dair yapılan açıklamada, Alevilerin Anadolu coğrafyasında bin yıldır, inkar, imha ve asimilasyona maruz kaldığına dikkat çekilerek, “Alevilerin inanç merkezi olan Maltepe Cemevine bir ticari işletme gözüyle bakılması Alevi toplumuna ve inancını hakarettir. Bu binanın arsa mülkiyeti belediyenin olabilir, 28 yıldır Alevi toplumuna hizmet vermekte olan Maltepe Cemevi, bu topluma aittir, Cemevleri halkındır, halk eliyle yönetilir, dışarıdan yapılacak hiç bir baskı, dayatma ve yönlendirmeyi kabul etmiyoruz. Cemevimize karşı yapılan taciz, karalama ve baskılar sonlandırılmalıdır. Cemevi binamızın tamamlanması için dilekçe verdik, vergisini veren vatandaşlar olarak, tamamlanıp teslim edilmesini bekliyoruz. Bu amaçla uzatılacak hiçbir eli karşılıksız bırakmayacağız” denildi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

“Alevilerin ibadet yeri olan cemevleri üzerindeki sistematik baskılar, geçmişte olduğu gibi bugün de devam etmektedir. Maltepe Cemevi Alevilerin elinden alınmak istenmektedir. Halkın katkı ve destekleriyle inşa edilmiş, 28 yıldır hizmet vermekte olan Maltepe Cemevinin arsası, Maltepe Belediye Başkanı tarafından haksız, hukuksuz bir şekilde başka bir vakfın mülkiyetine geçirilmiş, sonrasında da Maltepe Belediyesinin bir şirketi olan Mataş’a kiraya verilmiş ve Mataş’ın genel Merkezi olarak gösterilmiş. Bunca yıldır, Alevilerin inanç merkezi olan Maltepe Cemevine bir ticari işletme gözüyle bakılması Alevi toplumuna ve inancını hakarettir.

Maltepe Belediye Başkanı Ali KILIÇ tarafından, ince işçiliği yapılmak üzere ”Boşaltın, bitirip size teslim edeyim” dediği, Maltepe Cemevi binası söz verildiği halde bitirilmemiş, tamamlanmamıştır. Bunun üzerine 2016 yılı Mayıs ayında teslim ettiğimiz binamıza, 2019 yılı Mart ayında faaliyetlerimize devam etmek üzere, binanın temel eksiklerini tamamlayarak taşındık. Maltepe Belediyesi tarafından Kaymakamlığa yapılan bir şikayetle öğrendik ki! 2016 yılında “bırakın yapalım, size teslim edelim” diye söz veren, Alevi erkanı önünde ikrar veren Belediye başkanı Sayın Ali KILIÇ, hizmet verdiğimiz mülkü, bir başka kuruma devretmiş, bu gerçeği de üç yıl boyunca kamuoyundan ve bizden saklamıştır. Artık kendi mülkümüzde işgalci ilan edilmiştik. Belediye tarafından üç tane dava açıldı. Cenaze var, lokma var, hizmet veriliyor demeden elektriklerimiz defalarca kestirildi. Bekçimize rağmen bir gece kapımız kırıldı, içeriye girildi.

Maltepe Cemevi yönetimi olarak, binanın eksiklerinin tamamlanması isteğiyle Maltepe Belediyesine bir dilekçe verdik. Çünkü o tarihten bu yana binanın tamamlanması için en ufak bir çalışmaları olmamış, bizi cezalandırmak için en ufak bir çivi çakmamıza izin verilmemişti. Biz cevap beklerken bir sabah, habersizce gelip, binanın alt kapısından binaya girmek isteyen 80-100 kişilik gruba ne istiyorsunuz diye sorduğumuzda, saldırıya uğradık, tehdit edildik. Haber vermeden gelenler belediyeciler idi, binayı tamamlamaya gelmişler. Binanın altında cenaze yıkama yeri yapacak, halka ücretsiz yıkama hizmet vereceklermiş.

Belediye Başkanı Ali KILIÇ’ a cemevlerini yanlış anlatmışlar ya da Aleviliği unutmuş. Cemevleri cenazelerin yıkanıp, defnedildiği, insanlara saz kursları verilen dört duvar değildir. Cemevleri itikat ve inanç merkezleridir. Cemevleri Hakk kapısıdır, hizmetler erkâna uygun olmak üzere Hakk rızası için halk tarafından verilir, ihtiyaçlar kimseye el açmadan toplum içinde dayanışmayla, bağış ve yardımlarla karşılanır. Söz konusu olan ücretsiz cenaze yıkamaksa, bunu Büyükşehir Belediyesi zaten yapıyor. Yok Maltepe Belediyesi cemevi işletecekse bu belediyelerin işi değildir. Belediyelerin bir ibadethane işlettiği nerede görülmüştür.

Maltepe Belediye Başkanı Sayın Ali KILIÇ bir Alevi vakfı kurup, cemevini buranın üzerinden yönetmeyi düşünüyorsa, toplumu defalarca bölmenin vebalini ve sorumluluğunu taşıyacak demektir. Alevi toplumu itikatini, inancını, yolunu kendi eliyle takip eden, kendi hizmetini kendi eliyle veren toplumdur. İnanç hizmeti ya da ticareti yapmak hiç bir siyasetin haddi değildir. Kurduğu vakıfla halkın katkıları ve vergileriyle yapılmış bu binayı kendi çocuklarına miras olarak bırakacağını sanıyorsa, Alevi toplumu ve Erkânı olarak buna izin vermeyeceğiz

Cemevleri inanç merkezleri olduğu kadar, Alevi toplumunun hukuki, sosyal ve siyasal beklentilerine ve isteklerine cevap veren, burada olduğu gibi meşru haklarını savunmak, ileriye taşımak ve bu toplumun gereksinimlerini örgütlemek üzere kurulmuş, bağımsız, öz Alevi kurumlarıdır. Binlerce yıldır her tür baskı ve zulme rağmen boyun eğmeden bugüne gelen Alevi toplumunun bu güzide kurumları bağımsız kalmaya devam edeceklerdir. Her kim olursa olsun başka bir kurumun ya da kişinin yönlendirmesi, baskısı veya zorlaması kabul edilemez, hiçbir siyasetin arka bahçesi olmayacağız.

Alevi toplumu Maltepe’de bugüne kadar böyle zulüm, böyle bir zorlama görmedi. Pandeminin tüm toplumu zorladığı bugünlerde, hak aramak için burada toplanmış olmamız bile zuldür. Maltepe kamuoyunun önünde Sayın Ali KILIÇ’ a sesleniyoruz. Bu binanın arsa mülkiyeti belediyenin olabilir, 28 yıldır Alevi toplumuna hizmet vermekte olan Maltepe Cemevi, bu topluma aittir, Cemevleri halkındır, halk eliyle yönetilir, dışarıdan yapılacak hiç bir baskı, dayatma ve yönlendirmeyi kabul etmiyoruz. Cemevimize karşı yapılan taciz, karalama ve baskılar sonlandırılmalıdır. Cemevi binamızın tamamlanması için dilekçe verdik, vergisini veren vatandaşlar olarak, tamamlanıp teslim edilmesini bekliyoruz. Bu amaçla uzatılacak hiçbir eli karşılıksız bırakmayacağız.

Basın Açıklaması ve Siyah Çelenk Bırakma: 19 Kasım 2020 Perşembe günü Saat:15.00 Yer: Maltepe Belediyesi önünde Süresiz Oturma Eylemi İlk Gün: 20 KASIM 2020 Cuma  Yer: Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezi Önü”

(HABER MERKEZİ)

Bir Cevap Yazın