‘Aleviler ve Sosyalistler, Sosyalistler ve Aleviler’ kitabı okurla buluşuyor

0
125

‘Aleviler ve Sosyalistler, Sosyalistler ve Aleviler’ /Bir Karşılaştırmanın Kenar Notları” adlı kitap 13 Kasım’da okurla buluşuyor. Prof. Dr. Ayhan Yalçınkaya ve Halil Karaçalı’nın derlediği kitap, Dipnot Yayınlarından çıktı. 

Prof. Dr. Ayhan Yalçınkaya ve Halil Karaçalı’nın derlemelerinden oluşan “‘Aleviler ve Sosyalistler, Sosyalistler ve Aleviler’ ‘Bir Karşılaştırmanın Kenar Notları’” adlı kitap 13 Kasım’da okurla buluşuyor.

Dipnot Yayınlarından çıkan kitap hakkında şu bilgiler verildi:

“Sosyalist hareket, bugün hangi noktada bulunursa bulunsun, kitap içindeki yazılardan da izlenebileceği gibi, esasen Alevi toplulukların da tarihlerinin bir parçasıdır. Ancak içinde bulunduğumuz günlerde, bu “parça” sanki bir tümörmüş gibi sökülüp atılmaya, düşmanlaştırılmaya, ondan doğan boşluğa ise milliyetçi, ırkçı, faşist ya da çeşitli görünüm biçimleriyle devlet tapıncıyla malul bir Alevilik inşasının temelleri atılmaya çalışılmaktadır. Bu kitap, okurların dikkatini, şimdiye değin bütünlüklü bir biçimde pek ele alınmayan bu ilişkiselliğe yöneltme amacını taşır.

Elinizdeki kitap, çok boyutlu bir biçimde, geçmişten bugüne sosyalistler ile Aleviler arasında gelişen ilişkilerin, sosyalizm ile Alevilik arasında kurulmaya çalışılan bağlantıların tartışılmasını hedefliyor. Alevilerin dikkatini yine Alevilerin kendisine, bu kez sosyalist hareketle ilişkileri ve bunun tarihsel bağlamına yöneltmeye dönük bir girişim olan bu eser, kendi sorunlarıyla diğer topluluklar arasındaki sorunların ortak zeminlerinden koparılmaya çalışılan Alevilerin, en azından başka bir tarihe sahip olduklarını hatırlamak bakımından önemli bir işlevi de yerine getiriyor.

Kitap geçmişten bugüne sosyalistler ile Aleviler arasında gelişen iç içeliklerin ve karşılaşmaların mekanda, zamanda ve çeşitli örgütsel formlardaki izlerini takip etmektedir.”

Kitabın hazırlanmasında katkıda bulunanların isimleri ise şöyle:

“Şükrü Aslan, Seçil Aslan Çoşkuner, Murat Coşkuner, Dilek Kızıldağ Soileau, Mehmet Ertan, İbrahim Bahadır, Hüseyin Aygün, Cemal Salman, Ali Duran Topuz, Kelime Ata, Yelda Yürekli, Fikriye Yücesoy, Ayhan Yalçınkaya, Menekşe Aykan, Erdoğan Aydın, Demir Küçükaydın, Sefa Feza Arslan, İsmail Beşikçi.”

(HABER MERKEZİ)

Bir Cevap Yazın