Şair-Yazar Mehmet Çetin Hakk’a uğurlandı-VİDEO

0
157

İstanbul’da önceki gün Hakk’a yürüyen Şair-Yazar Mehmet Çetin, Garip Dede Cemevinden yakınları, sanatçı-şair dostları, sevenleri tarafından Hakk’a uğurlandı. Çetin, Dersim’in Ovacık ilçesinde toprağa sırlanacak. 

Dersimli Şair-Yazar Mehmet Çetin, kanser tedavisi gördüğü hastanede önceki gün 65 yaşında Hakk’a yürüdü.

Çetin, Küçükçekmece’de bulunan Garip Dede Cemevinden yakınları, dostları ve okurları tarafından Hakk’a uğurlandı.

“MEHMET ÇETİN DERSİM’DEN DÜNYAYA AÇILAN BİR İANSANDI”

Yazar Nesimi Aday yaptığı konuşmada Mehmet Çetin bizi hep bir araya getirirdi. Bugün de bizi bir araya getirdi. En büyük düşü ortakçı yaşamdı. Bugün biz ona yoldaş olmak için baş ucundayız. Mehmet son röportajlarında “yazdığım en güzel şiir hayatımdı” dedi. Hastalık sürecinde şunu dedi: Biz çıktığımız dağdan inmedik daha. Bu, devrimci şair Mehmet Çetin’in düş yolculuğunu, hayatını anlatan özettir. Mehmet Çetin sadece bir şair, siyasetçi değildi. O Dersim’den dünyaya açılan bir insandı. Dünyaya açılan bir penceresi vardı. Amsterdam’da yaşadı uzun yıllar” dedi.

“HİÇ BİR ŞİİRİ SİYASAL YAŞAMINDAN AYRI DEĞİL”

Mehmet Çetin’in arkadaşı Av. Ahmet Cihan ise, Mehmet Çetin’in yaşadığı coğrafyanın ve yaşlılardan öğrendiği klamları, dizeleri olduğunu söyledi.Cihan, “Siyasal mücadele içinde en ufak bir kararsızlığını görmedim. Son bir aydır hastanenin kapısından ayrılmayan arkadaşları size minnet borçluyum. Hiç bir şiiri siyasal yaşamından ayrı değil. Mehmet’i ailemden biri belledim. Mehmet’i yaşamak istediği topraklara uğurluyoruz. Onun anılarını yaşatacağız. Söylediği tek şey, hayatını sosyalist kimliğinden koparmadan dile getirmek gerekiyor” dedi.

“ACILARLA YOĞRULMUŞ DERSİM TOPRAKLARINDA SIRLANACAK”

Alevi Dernekleri Federasyonu ve Garip Dede Cemevi Başkanı Celal Fırat Dede de, “Her insan kendi şiirini yazmalı. Mehmet hocamız da kendi şiirini yazdı. Acılarla yoğrulmuş Dersim topraklarında, toprakla toprak olacak, sır olacak. İnancımızın ana mayasında Hak ile Hak olmak, toprakla toprak olmak vardır. O da börtü böceğe güzellikler katacaktır. Yolu açık olsun, Boz Atlı Xızır yoldaşı olsun” diye konuştu.

Şairler Akın Yanardağ ve Hıdır Işık, Ünal Ersözlü, Özgün Enver Bulut, Çetin’in Türkçe Kürtçe şiirlerini okudular.

Dersimli sanatçılar Gulê Mayera, Erdoğan Emir, Doğan Çelik, Muharrem Akgün, Grup Munzur ve grup patika üyeleri, Mehmet Çetin’in şiirinden bestelenen Dêndar ezgisini seslendirdiler.

Cemevinde yapılan duygu dolu uğurlamanın ardından Şair Mehmet Çetin, Ovacık’ta Perşembe günü toprağa sırlanmak üzere Dersim’e uğurlandı.

MEHMET ÇETİN KİMDİR?

Dersim’in Ovacık İlçesinde 1955 yılında dünyaya gelen Çetin, 70li yılların ardından öykü ve şiirler yazmaya başladı.

Üniversite okuduğu yıllarda dahil olduğu politik faaliyetler nedeniyle bir süre aranan ve ardından 1981 yılında TKP(ML)ye dönük yapılan bir operasyonla gözaltına alınan Çetin, ağır işkencelere maruz kalmıştı. Ardından tutuklanan Şair Çetin 8 yıla yakın cezaevinde kaldı.

Edebi çalışmalarına cezaevindeyken ağırlık veren Çetin’in ilk kitabı cezaevinde bulunduğu sırada yayınlanmıştı.

Yine cezaevindeyken yayımladığı ‘Birağızdan’ isimli kitabıyla şiir çevrelerinde dikkatleri üzerine çeken Çetin 89 yılında Enver Gökçe şiir ödülü almıştı. Ardından 1989 yılında ‘Asmin’ isimli kitabıyla Güneş Türkiye Öykü ödülü almıştı.

Şiir ve düzyazı alanlarında 150 civarında kitap yayımlayan ve 1991 yılında kurulan Piya Şiir Kitaplığı ve ZED yayının editörlüğünü de yapan Mehmet Çetin, Kunduz Düşleri’ isimli şiir dergisi ile ‘Ütopya Mevsimlik Hayat Bilgisi’ kitapının da editörlüğünü yapmıştı.

Sanatsal çalışmalarını iki dilde (Kırmanç ve Türkçe) yapan Mehmet Çetin 1996 yılından beri Hollanda’da yaşıyordu.

Birçok şiir ve öykü çalışması bulunan Mehmet Çetin’in onlarca şiir çalışması Grup Munzur, Grup Kızılırmak, Ferhat Tunç gibi müzik grupları ve isimler tarafından bestelenerek seslendirildi.

PİRHA/ İSTANBUL 

Bir Cevap Yazın