‘Ülkemizi kaosa sürükleyecek ayrımcı dilden bir an önce uzaklaşılmalıdır’

0
123

Kureyşan Ocağı evladı Efe Engin, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Ağrı Patnos ilçesinde cami açılışında yaptığı konuşmasına tepki göstererek, “Ülkemizi kaosa sürükleyecek ayrımcı anlayışlardan bir an önce uzaklaşılması gerekmektedir” dedi.

 

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş Ağrı Patnos ilçesinde cami açılışında “Ahiret inancı olmayan insandan her türlü kötülük beklenir. Onu engelleyecek ne var ki başka. Bu dünyada yaptığı bir şeyin hesabını ahirette vereceğine inanmayan birisi dünyada hangi kötülüğü yapmaz ki” şeklinde yaptığı konuşmaya Kureyşan Ocağı evladı Efe Engin tepki gösterdi.

“DİYANET İŞLERİ BAŞKANI SUÇ İŞLEMİŞTİR”

Engin, Diyanet İşleri Başkanının hem anayasanın 24. Maddesini hem de AİHM’in 9. maddesini çiğnediğini belirterek, “Anayasanın 24. maddesine ‘’Herkes vicdan, din ve kanaat hürriyetine sahiptir, dini inanç ve kanaatlerinden dolayı kınanamaz, suçlanamaz.’’ ve AİHM’in. 9. maddesine “Herkes düşünce, vicdan ve din özgürlüğüne sahiptir” aykırı davranmıştır. Diyanet İşleri Başkanı yaptığı konuşmada kendisi gibi inanmayanları ötekileştirmiş ve hedef haline getirmektedir” dedi.

“ALEVİLER, BU ÜLKEDE BUNCA HOŞGÖRÜSÜNE RAĞMEN HEM YOK SAYILMIŞ VE YÜZYILLARDIR KATLEDİLMİŞLERDİR”

“Doğru işi doğru vicdan yaptırır” diyen Engin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Alevi inancında Pirlerimiz, ‘’kendine ağır geleni başkasına reva görme’’ diye özetlemiş. Alevi inancında ve dünyadaki bazı inançlarda cennet, cehennem gibi ahiret inancı yoktur. ‘’Eline, Diline, Beline hakim ol’’ gibi toplumda arınmayı ve suç işlememeyi önüne koyar. Yaptıklarının hesabını yaşarken Pir ve toplum huzurunda verir. Aleviler, bu ülkede bunca hoşgörüsüne rağmen hem yok sayılmış hem de ahiret inancına sahip kişiler tarafından ‘’Allah-u Ekber’’ nidalarıyla yüzyıllardır katledilmişlerdir. Ülkemizde işlenen suçlara baktığımızda bazı tarikatlardaki çocuk istismarı ve tacizleri artık cezaları onaylanarak tescillenmiş vaziyettedir. Ülkemizde bulunan tarikatların birçoğu Türkiye’yi ‘’Darül harp’’ olarak görmektedir. Yani aynı zamanda savaşılacak devlet olarak görmekte ve mevcutta ne varsa ganimet düşüncesi mevcuttur. Bu düşünce demokratik yaşam alanına karşı tehlike içermektedir. Ortaçağ’da yaşanan ‘Papa’nın ruhani bir önder mi cismani bir önder mi’ olacağı tartışmasını andıran tartışmalar içindeyiz. Ülkemizi kaosa sürükleyecek bu ayrımcı anlayışlardan bir an önce uzaklaşılması gerekmektedir.”

(HABER MERKEZİ)

 

Bir Cevap Yazın