Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Carina Cuanna için soru önergesi

0
117

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Carina Cuanna için TBMM’ne soru önergesi verdi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlunun tarafından yazılı olarak yanıtlaması için verilen önergede, “Carina Cuanna’nın katledilmesine ilişkin Hollanda hükümetine bildirim yapılmış mıdır” diye sordu.

2 Temmuz 1993 yılında Sivas’ta cuma namazından çıkan binlerce gerici grubun, Pir Sultan Abdal’ı Anma etkinliğine katılanların kaldığı Madımak otelini yakması sonucu 35 insan hayatını kaybetti. Yakılanlar arasında Hollanda vatandaşı Carina Cuanna da var. Ancak Hollanda devleti, Carina Cuanna için herhangi bir girişimde şu ana kadar bulunmadı.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, konuyu Meclis gündemine taşıdı. Dışişleri Bakanı Mevlit Çavuşoğlu’nun yanıtlaması için Meclis’e soru önergesi veren Kaya, şunları belirtti:

“2 Temmuz 1993’te Pir Sultan Abdal şenlikleri için Sivas’a gelen aralarında Aziz Nesin, Metin Altıok,  Hasret Gültekin, Asım Bezirci ve Nesimi Çimen de bulunduğu 33 aydın, yazar, sanatçı, çocuk kaldıkları Madımak otelinde yakılarak katledilmişti. Katledilenler arasında Hollanda Vatandaşı Carina Cuanna da vardı. “Sivas Davası” olarak tarihe geçen Mahkeme sonucunda 22 sanık 15’er yıl 3 sanık 10’ar yıl 54 sanık 3’e yıl, 6 sanık 2’şer yıl hapisle cezalandırıldı. Yargılananlardan 37’si ise beraat etti.Yargıtay DGM kararı bozdu ve sanıklar yeniden yargılandı. 1998’de onaylanan yeni kararda 33 sanık idam, 14 sanık ise 15 yıla kadar değişen hapis cezalarına çarptırıldı. Ancak idam cezaları usul noksanlıkları nedeniyle bozuldu. Usul eksiklikleri giderildikten sonra 2000 yılında yeniden idam cezasına çarptırılan 33 sanık 2002’de idam cezasının kaldırılması ile müebbet hapse mahkûm oldu. Gerçekleşen tahliyeler ile hapisteki kişi sayısı 33’e düştü.Sivas Katliamı’nın kilit isimlerinden 8 sanık ise 1997’deki bozma kararı sonrasında firar etti. Firar eden ve hala hayatta olan sanıklarla ilgili olarak yargılama Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinde 2014/ 167 E sayılı dosya ile devam etmektedir.”

Bu bilgiler kapsamında, CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Dışişleri Bakanı Mevlit Çavuşoğlu’nun yanıtlaması için şu soruları sordu:

1-Carina Cuanna’nın katledilmesine ilişkin Hollanda hükümetine bildirim yapılmış mıdır?

2-Hollanda hükümetine bildirim yapılmışsa yanıt ne olmuştur?

3- Carina Cuanna  için davaya katılma veya davayı takip etme iradesi Hollanda Hükümeti’nden gelmediyse, Bakanlığımızın davaya taraf olma talebi olmuş mudur? Avukat tayin edilmiş midir?

4-Firari sanıklarla ilgili Almanya dışında Avrupa birliği serbest dolaşım hakkı, diğer hak ve yasalar çerçevesinde Hollanda hükümetinden bir talepte bulunulmuş mudur?

PİRHA/ANKARA

 

Bir Cevap Yazın