Sezgin Kartal’dan hapis kararına itiraz: Hukuksuzluğu önlemek hakimlerin de görevi-VİDEO

0
111

PSAKD Esenler Şubesi üyesi ve Karşı Mahalle muhabiri Sezgin Kartal’a, 2015 yılında Suriye’de Alevi köyü olan İştebrak’ta El Nusra yaptığı katliamı protesto eylemine katıldığı için verilen hapis cezasının iptal edilmesi için Çağlayan Adliyesi’nde mahkemeye itiraz dilekçesi verdi. Kartal’a destek veren bazı Alevi kurum temsilcileri ve Milletvekili Ali Kenanoğlu, Alevi katliamına karşı çıktığı için Kartal’a hapis cezası verilmesine tepki gösterdiler. 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ( PSAKD ) Esenler Şubesi üyesi ve Karşı Mahalle muhabiri Sezgin Kartal’a, 2015 yılında Suriye’de Alevi köyü olan İştebrak’ta El Nusra terör çetelerinin yaptığı katliamı protesto eylemine katıldığı için 18 ay, 22 gün ertelemesiz hapis cezası verildi.

Bugün İstanbul Çağlayan Adliyesi’ne Alevi kurum temsilcileriyle giden Sezgin Kartal, hapis cezası kararına itiraz dilekçesini mahkemeye sunarak, verilen cezanın iptal edilmesi talep edildi.

Adliye önünde toplanan Pir sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) İstanbul şubeleri başta olmak üzere bazı Alevi kurum temsilcileri, HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, Can TV ve PİRHA yöneticileri Sezgin Kartal’a destek verdi. “Aleviler vardır, Alevilik haktır” şeklinde sloganlar atıldı.

AYDIN DENİZ: BİZİ SİNDİRMEK ADINA HAPİSHANELERE TIKIYORLAR

Burada bir açıklama yapan Eski Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz, “Katledilen müslümanlar için dava açılmazken, söz konusu Aleviler olduğunda, Alevilerin sesi çıktığında bizi adalet saraylarının içine tıkıyorlar. Bizi sindirmek adına hapishanelere tıkıyorlar. Son zamanlarda Alevi hareketinde her yapılan açıklama veya paylaşıma ceza verme niyetlerini bir kez daha ortaya koymuşlardır” dedi.

HÜSEYİN AĞÇAL: ALEVİ KATLİAMINA KARŞI ÇIKMAK İNSANLIK GÖREVİDİR

PSAKD MYK Üyesi Hüseyin Ağçal da, “El Nusra, IŞİD gibi cihatçı katillere Suriye halkı karşı durdu ve bu süreci sonlandırmak üzereler. Ancak Suriye’de açık bir şekilde desteklenen El Nusra, IŞİD’çi katiller Alevi köylerine girerek çoluk çocuk demeden katletmişlerdir. Bu katliama karşı Türkiye’nin her tarafında Alevi kurumları sokağa inip bu katliamı protesto etmişlerdir. Bu katliama ortak olan herkesi de lanetlemişlerdir. Katliama karşı çıkmak insanlık görevidir. İnsanlık görevi yargılanamaz. Sezgin Kartal’a ve arkadaşlarımıza sahip çıkıyoruz” dedi.

ERDAL SAĞIR: BİZ ALEVİLERİN KOLLANMASINI, SAVUNULMASINI İSTİYORUZ

Sarıgazi Cemevi Başkanı Erdal Sağır da yaptığı konuşmada, “Biz Alevilerin Suriye’de bu topraklarda, Balkanlarda savunulmasını, kollanmasını istiyoruz. Başımıza ne geleceğini bilmediğimiz bir ülkedeyiz. Sezgin arkadaşımızın yanındayız” diye konuştu.

ALİ KENANOĞLU: EY HÜKÜMET SİZ KİMDEN YANASINIZ?

Bir konuşma yapan HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ise, El Nusra, IŞİD gibi cihatçı çetelerin hepsinin aynı olduğunu, aynı zihniyete sahip olduklarının altını çizdi.

Kenanoğlu, “Bugün de ÖSO içinde aynı çeteler orada faaliyet yürütüyorlar ve orada halkların ortak yaşamına kastediyorlar. Oradaki Kürtlerin, Alevilerin Suriye’de kendi halklarına yönelik, kendi savunmalarına yönelik oluşturdukları çözümlere karşı katliam uygulayan bir tavır sergiliyorlar. Aleviler katlediliyor. Dolayısıyla oradaki Alevilerin katledilmesine karşı bu topraklarda yaşayan Aleviler de tepki gösteriyor. Bu tepkiye karşı soruşturma açılıyor. Burada sorarlar, ‘siz kimden yanasınız?’ Ey hükümet siz kimden yanasınız?” diyerek tepki gösterdi.

SEZGİN KARTAL: SESSİZ KALDIĞIMIZ SÜRECE İNSANLAR KATLEDİLİYOR

PSAKD Üyesi ve Karşı Mahalle Muhabiri Sezgin Kartal da, “Sessiz sedasız katliamlara boyun eğmesini beklemek nasıl bir akıldır? Tarihin her safhasında Aleviler, hak savunucuları doğadan yana, hayvanlardan yana, insanlardan yana olanlar sessiz kalamazlar. Sessiz kaldığımız sürece insanlar öldürülüyor. Sessiz kaldığımız sürece doğa katlediliyor” dedi.

“VERİLEN CEZA EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNÜN İDDİANAMESİYLE İLGİLİ”

Kartal şunları kaydetti:

“Bizler, 2015 yılında katliam olduğunda sokağa çıkıp bu katliamın durdurulmasını istedik. İnsanca yaşamı savunanlar mahkeme kapılarına getiriliyor. Bunun karşısında hapis cezasıyla karşı karşıya kalıyoruz. Yürüyüşten dolayı dava açılıyor. Başta sosyal medya paylaşımları ve çeşitli örgütler türetilip oradan propaganda cezası veriliyor. Ama hiç bir duruşmada mahkeme heyetinin tek bir sorusu olmadı bu konuda. Ancak verilen ceza emniyet müdürlüğünün hazırladığı iddianamenin olduğu gibi karar dosyasına konulmasıdır. Ey mahkeme heyeti, ey hakimler! Siz iddia makamının iddiasını hiç okumadınız mı? Buradan nasıl bir suç devşiriyorsunuz? Bu hukuksuzluğun önüne geçmek aynı zamanda hakimlerin de görevidir.”

PİRHA/ İSTANBUL

Bir Cevap Yazın