Dersim’de HDP Eş Genel Başkanı Buldan’ın katılımıyla Alevi kadın buluşması-VİDEO

0
143

HDP Dersim Kadın Meclisi, “Renklerimizle mücadeledeyiz” şiarıyla Alevi Kadın Buluşması gerçekleştirdi. Dersimli kadınlara yönelik sistematik bir konsept uygulandığını belirten HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Bize uygulanan her türlü haksızlık ve hukuksuzluğa karşı büyük bir mücadele vermediğimiz sürece, bu iktidarın bizi yaşatmaya hiç niyeti yok” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Dersim İl Kadın Meclisi, Dikili Taş’ta Alevi Kadın Buluşması gerçekleştirdi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın da katılımıyla gerçekleşen buluşmaya, çevre illerden de kadınlar katıldı.

“TÜRKİYE’DE KADIN CİNAYETLERİ ARTMAYA DEVAM EDİYOR”

HDP Dersim İl Eş Başkanı Nurşat Yeşil, “25 Kasıma doğru gidiyoruz. Türkiye’de ve şehrimizde de kadına yönelik cinsel istismar, çocuğa yönelik cinsel istismar ve kadın cinayetleri artmaya devam ediyor. Tabi bizler de istedik ki, kadınlarla bir araya gelelim karşılıklı görüş alışverişinde bulunalım. Kadına yönelik şiddete karşı Dersim’den ortak bir şekilde sesimizi yükseltelim dedik. Dünyanın her yerinde kadınların yaşadıkları sorunları bizler Dersim’de de yaşıyoruz. Dün Fıstıkçıoğlu künefede bir taciz olayı yaşandı ve oradaki genç kadın arkadaşımız çok cesur davranarak şikayette bulundu ve bu kişiyi teşhir etti. Bu aslında olması gereken bir şey. O iş yerinde daha önce 4 vaka yaşanmasına rağmen maalesef kadınlar korkuları yüzünden bunu dile getirmiyorlar” dedi.

“DERSİM DİRENGENLİĞİN VE HER TÜRLÜ MÜCADELENİN YAPILDIĞI BİR KENT”

HDP Eş Başkanı Pervin Buldan da, “Dersim direngenliğin her türlü mücadelenin yapıldığı bir kent olarak aklımızda kalmıştır. Bugün ikinci kez geliyorum Dersim’e. Ben insanların yüzünde aynı direngenliği ve aynı mücadele aşkını gördüm” diyerek şunları kaydetti.

“Belki koşullar, şartlar o zaman göre çok daha farklı ancak yine de Dersimli canlar kendilerine yapılan her türlü haksızlık karşısında itiraz ve mücadele eden bir yerde duruyorlar. Bugün dersim üzerinde büyük oyunların oynandığını da biliyoruz. Sadece Dersim’in insanlarına dönük değil Dersim’in doğasına, coğrafyasına, ağaçlarına ve suyuna kadar her şeyine devlet ve sistem tarafından müdahale var. Munzur gözelerinin peyzaj projesiyle değiştirilmeye çalışılması alevi halkına yapılan en büyük haksızlıktır. Çünkü Alevi kültüründe sadece insanlar can değildir insanların yaşadığı yerlerde canlıdır. Munzur gözelerinin olduğu yerler Alevilerin ikrarlarını tekrarladığı yerlerdir. Devletin Alevi canların ibadetini yaptığı yerlere saldırısı hiçte tesadüfi değildir. Bugün her bölgeye farklı bir uygulama var ama Kürtlere ve Kürdistan’a çok daha farklı bir uygulama var.”

“KADINLARA DÖNÜK SİSTEMATİK BİR KONSEPTLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Bugün Gülistan Doku başta olmak üzere Dersimli kadınlara dönük sistematik bir konseptle karşı karşıya olduklarını söyleyen Pervin Buldan, “Biliyorsunuz 305 gündür Gülistan Doku’dan bir haber yok ve kaybolmasında parmağı olan insanlar bir şekilde korunuyor. Gülistan’ın ailesi büyük bir ızdırap yaşıyor. Ortada bir isim varken bu suçun üstünün örtülmesi ve 305 gündür bir kadının bedeninin hala bulunamaması bu devletin en büyük ayıbıdır” diye konuştu.

PİRHA/DERSİM

Bir Cevap Yazın