Ana Sayfa Haberler Cemevinin olmadığı Kabaklar köyünde cemler eski okulda yürütülüyor-VİDEO

Cemevinin olmadığı Kabaklar köyünde cemler eski okulda yürütülüyor-VİDEO

0
Cemevinin olmadığı Kabaklar köyünde cemler eski okulda yürütülüyor-VİDEO

Tahtacıların dedelerinin bağlı olduğu iki ocaktan biri olan Hacı Emirli Ocağı hakkında bilgi veren Muharrem Gürocak Dede, 70 yıldır tekkenin kapısını açık tuttuklarını söyledi. Gürocak, “Nefesimiz yettiğince inancımızın yolunu sürmeye devam edeceğiz” dedi. 

Anadolu Aleviliği içerisinde yer alan Tahtacıların dedelerinin bağlı olduğu iki ocaktan biri olan Hacı Emirli Ocağı, Antep İslahiye’nin 3 km. batısında Çerçili Köyü’nde Ziyaret mevkiinde bulunuyor.

Türbenin bakımı, onarımı, ziyarete açık tutulma işi, Kabaklar köyü halkı tarafından yapılıyor, Adana’dan Denizli’ye kadar talipler belli dönemlerde gelip ziyaretler gerçekleştiriyor. Cemevinin olmadığı köyde cemler eski okulda yürütülüyor.

Ocağın tarihine ilişkin bilgi veren Muharrem Gürocak, Hacı Emirli Ocağı dedeleri tarafından hizmet yürütüldüğünü belirterek, “İbrahim Baba’ya bağlı iller Adana’dan başlayıp Çanakkale’ye kadar uzanmaktadır. Biz de bu ocağın dedeleriyiz. Şu anda da hizmeti ben yürütüyorum” dedi.

İslahiye’nin 1917-1918 yıllarında Fransızlar ve İngilizler tarafından işgal edildiğinde İbrahim Baba Türbesi önündeki ağaçları ve sancağı yaktıklarını ifade eden Gürocak, şunları söyledi:

“Cumhuriyet kurulduktan sonra Tekke ve Zaviyeler Kanunu çıktıktan sonra da kapatıldı. 1948 yılına kadar bu süreç devam etti. Dedelerin girişimleri sonucu ziyarete açıldı ve hizmetler yeniden yürütülmeye başlandı. Bildiğimiz kadarıyla yolumuzu yürütmeye çalışıyoruz. Pandemi sürecinde tedbir amaçlı belli bir süre kapalı tuttuk. Nefesimiz yettiğince inancımızın yolunu sürmeye devam edeceğiz.”

PİRHA/İSLAHİYE

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: