Erkan: Kalender Çelebi Derneği’ni ilk defa Tokat’ta kurduk, açılışını yapacağız-VİDEO

0
137

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan, Kalender Çelebi Derneği’ni ilk defa Tokat’ta kurduklarını belirterek, “2019 yılında faaliyete başladı. Fakat pandemiden dolayı açılışını yapamadık, önümüzdeki süreçte açacağız” dedi. Cemevinde öğrenciler için ücretsiz ders verildiğini söyleyen Erkan, yaşlılar için de alan oluşturduklarını kaydetti. 

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan, cemevinde yapılan etkinlik ve faaliyetlere ilişkin PİRHA’ya konuştu.

ÖĞRENCİLERE ÜCRETSİZ DERS

Erkan, 5 katlı binadan oluşan cemevinin en üst 5. katında bir tiyatro sahnesi ve konferans salonu olduğunu belirterek, “Konferanslar, seminer, panel, toplantı ve her türlü aktivitelerimizi orada yapıyoruz. Bir alt kat olan 4. katta misafirhanelerimiz ve bir toplantı salonumuz var. Bulunduğumuz 3. katta ise derslik, sınıflarımız ve idari binamız var. Onun altında cem salonu ve giriş katta yemekhanemiz, arka tarafta ise bir boşluk alan ve bir bahçemiz var” dedi.

Cemevindeki dersliklerde öğrencilere Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin ‘bilimden gidilmeyen yol karanlıktır” sözünden hareketle fen ve matematik derslerinin ücretsiz olarak verildiğini ifade eden Erkan, şunları kaydetti:

“Aynı zamanda Karadeniz Alevi Bektaşi Federasyonu’nun Genel Merkezi Tokat oldu. Ayrıca burada bir de Kalender Çelebi Derneği var. Kalender Çelebi aynı zamanda mürşidimizdir. Burada  Kanuni Sultan Süleyman’ın ordusunu dize getiren Pir Sultan, Koyun Baba, Kalender Çelebi, Hubyar Sultan (Ahmet Sultan) Koyun Baba, Kul Himmet ile beraber Pir Sultan mürşitleri, Kalender Çelebi ile beraber geçmişte burada birlikte faaliyet yürüttükleri için Kalender Çelebi Derneği’ni Türkiye’de ilk defa burada kurduk. 2019 yılında faaliyete başladı. Fakat pandemiden dolayı açılışını yapamadık, önümüzdeki süreçte açacağız.”

YAŞLILAR İÇİN ÖZEL ALAN 

“Cemevimizde ritüellerimizi icra ediyoruz” diyen Muharrem Erkan, “Yemekhanemizde, cenaze yemekleri, cem yemekleri, rızalık yemekler olur. Bütün aktiviteyi de orada yapıyoruz, kurbanlarımızı sırlıyoruz. Arka tarafı da önümüzdeki süreç içerisinde yaşlılarımızın oturup ya da en çok sıkıntıya düşen yaşlılarımızın oturacağı, ücretsiz çayını, kahvesini içebileceği bir alan haline getireceğiz. Pandemiden dolayı şu anda bu faaliyetleri yapamıyoruz, fakat burası paranın lafı edilmeden, insanların yiyip içtikleri, muhabbet ettikleri, sosyal bir kompleks olarak faaliyetlerimizi yürüttüğümüz bir alan” ifadelerini kullandı.

Cebrail ARSLAN/TOKAT

Bir Cevap Yazın