Ana Sayfa Haberler Maltepe Cemevi yönetimi: Sorun çözülmezse CHP önünde oturma eylemi yapacağız-VİDEO

Maltepe Cemevi yönetimi: Sorun çözülmezse CHP önünde oturma eylemi yapacağız-VİDEO

0
Maltepe Cemevi yönetimi: Sorun çözülmezse CHP önünde oturma eylemi yapacağız-VİDEO

  Maltepe Belediyesi ile Maltepe Cemevi yönetimi arasında yaşanan tartışma yeni bir boyut kazandı. Maltepe Cemevi yönetimi cemevi önünde basın açıklaması yaparak, sorunun çözülmemesi halinde CHP Genel Merkezi önünde oturma eylemine başlayacaklarını ilan etti.

Haberin videosu;

Maltepe Cemevi Derneği Başkanı Erdinç Yılmaz, cemevi önünde konuya dair basın açıklaması düzenledi.

Yılmaz, tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

“İzmir’de yaşanan depremde yaşamını yitiren canlara Hakk’tan rahmet, yaralılara da acil şifalar diliyoruz.

Maltepe Cemevi, mülkiyeti Maltepe Belediyesi’nde olan bu alan üzerinde 1992 yılından bu yana Alevi inancına, kültürüne, felsefesine, yoluna ve erkanının yaşaması ve gelecek kuşaklara aktarılması bakımından çok önemli bir yere sahiptir.

CEMEVİ MALTEPE BELEDİYESİ TARAFINDAN YAPILMAMIŞTIR

Son altı yıldır cemevimizde hizmetlerin aksamadan yürümesi için var olan gücümüzle çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Belediye Başkanı Ali Kılıç’ın iddia ettiği gibi cemevi Maltepe Belediyesi tarafından yapılmamıştır. Yıllardır Alevi toplumunun katkılarıyla imece usulü yapılmış ve tüm kaba işleri bitirilmiştir. Ali Kılıç’ın bitirme sözü vermesi ile teslim edilmiş, fakat bir türlü bitirilememiştir. Cemevine dönüşümüz zaruri olmuş, dönerken bizzat Ali Kılıç’tan onay alınmış ve kısmi açılış için gün belirlenmiş, fakat başkan açılışa davet edilmesine rağmen katılmamıştır.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken cemevi binasına 2016 yılında Ali başkanın yetkisiyle Süreyyapaşa Vakfı’na, oradan da belediye şirketi Mataş’a kiralandığı üç yıl sonra belgeleri ortaya çıkmıştır. Belgelerde cemevi MATAŞ Genel Merkezi gösterilmiştir.

Ali Kılıç cemevi yönetimini karalayarak asılsız iddialarla suçlayarak itibarsızlaştırmaya ve cemevimizi kendi eliyle kurduğu vakfa vermenin zeminini oluşturmaya çalışmaktadır. Kendine itaat edecek Maltepe’ye yabancı kişilerden oluşan vakıf, yönetim olarak Cem Vakfı’ndan farkı değildir.

MALTEPE BELEDİYESİ AÇTIKLARI DAVA İLE CEMEVİ YÖNETİMİNİ İŞGALCİ GİBİ GÖSTERMEKTEDİR

Cemevi yönetiminin çalışmaları gayet açık ve şeffaftır. Tüm gelir ve gider tablosu kamuoyuna açıktır. Tüm giderler halkımızın küçük büyük yaptığı bağışlarla karşılanmaktadır. Cemevi derneğimize üyelik açıktır. Bizi rantçılıkla suçlayanlar yolsuzluklarını, rant yaratan uygulamalarının en önemlisi de işçisine vermedikleri sözleşme farkı ve tutulmayan sözlerin hesabını vermelidir.

ALİ KILIÇ BU ÇAĞDIŞI VE BARBARCA TUTUMUNDAN VAZGEÇMELİDİR

Son olarak kamuoyunu bilgilendirme amacıyla yöre dernekleri ile kaleme aldığımız ve imzaladığımız deklarasyona ait büyük pankartları almak üzere 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı akşamı saat 21.05’de cemevi kapı kilitleri kırılarak vinç yardımıyla pankartlarımız yerlerinden sökülerek alınmıştır. Bu saldırı kabul edilemez. Maltepe Belediye yönetimi imar planlarında olduğu gibi cemevi meselesini de gerçeklerin kamuoyu tarafından bilinmesini istememektedir. Ali Kılıç bu çağdışı ve barbarca tutumundan vazgeçmelidir.

Buradan CHP Genel Merkezi’ne sesleniyoruz; Maltepe Belediyesi ile cemevimizin problemini çözmesi için çağrımızdır. Bu çağrımıza 15 gün içinde cevap verilmemesi durumunda genel merkez önünde oturma eylemine başlayacağımızı ilan ediyoruz.”

PİRHA/İSTANBUL

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: