Erdinç Yılmaz: Alevi kimlikli belediye başkanının cemevimize yönelmesi içimizi acıtıyor-VİDEO

0
123

Maltepe Cemevi Derneği ile Maltepe Belediyesi arasında yaşanan cemevi sorunu devam ediyor. Maltepe Cemevi Derneği Başkanı Erdinç Yılmaz, “Belediyelerin artık cemevlerinden ellerini çekmesini istiyoruz, çünkü hiçbir belediyenin cemevini yönetmeye hakkı yok” dedi.

Maltepe Cemevi ve Maltepe Belediyesi arasında yaşanan cemevi sorunu devam ediyor. Maltepe Cemevi yönetimi, Maltepe Belediyesi ile yaşadığı sorunları PİRHA’ya anlattı.

“ALEVİ BİR BAŞKAN ALEVİ TOPLUMUNA ZULÜM YAPIYOR BUNU ŞİDDETLE KINIYORUZ”

Maltepe Cemevi Derneği Başkanı Erdinç Yılmaz, “Maltepe Cemevi Derneği olarak tüm hizmetleri bizler yapıyoruz. O dönem Ali Kılıç yeni Belediye başkanı olmuştu, gelir gelmez, bu cemevi çok büyük üst katını yıkıp yeni bir proje yapmayı düşünüyordu. O dönemde Türkan Saylan Kültür merkezinde halkla buluştu, burayı yıkacağını söyledi ama halk buna karşı çıktı. Ali Kılıç burayı yıkamadı daha sonra 2016 yılında Muharrem ayında cemevine gelerek yedi kat kaba inşaatına varana kadar bitirmişsiniz, bırakın ince işini de ben yapayım ve bir yıl sonra burayı size teslim edeyim. Ama 1 yıl dediği cemevimizi 2019 yılına kadar bitirmedi” dedi.

Maltepe belediyesinin savcılığa suç duyurusunda bulunduğunu ifade eden Yılmaz, “MATAŞ’ın yerini Maltepe Cemevi işgal etti” iddiası nedeniyle geçen yine savcılığa ifade verdim. Bizim oy verdiğimiz Alevi kimlikli bir belediye başkanı içimizi acıtıyor. Belediye ekipleri geliyor kapımızı kırıyor ve afişlerimizi götürüyor. Bu inanç merkezimize bir saldırıdır, şiddetle kınıyorum. Belediyelerin artık cemevlerinden ellerini çekmesini istiyoruz. Çünkü hiçbir belediyenin cemevini yönetmeye hakkı yok. Alevi bir başkan, Alevi toplumuna zulüm yapıyor bunu şiddetle kınıyoruz” diye konuştu.

“ALEVİLERİN İBADETHANELERİNDEN ELLERİNİZİ ÇEKİN”

Maltepe Cemevi Derneği üyesi Abidin Sarı ise şunları söyledi:

“Cemevimiz 92’lerde başladı. Cemevi 7 kat ve çatısı bitmiş Alevilerin ve Alevi dostlarının bağış ve yardımlarıyla yapıldı. Üç tane belediye başkanı geçirdik ve bu üç belediye başkanına teşekkür ediyorum. Niye? Çünkü hiçbir zaman bu cemevini belediyenin mülkiyetine geçirme çabası içinde olmadılar. Ellerinden geldiğince yardımcı oldular. Ama Ali Kılıç yedi katlı çatısı bitmiş cemevini yıkıp yeniden yapmak istedi. Ali Kılıç burayı yıkma mücadelesine girdikten sonra Alevi toplumu cemevinin yıkılmasına razılık vermedi ve sonuçta bu işi başaramadı. Başaramayınca Ali Kılıç’ın bu cemevine husumeti ve düşmanlığı başladı.  Kısa ve net olarak şunu söylüyorum; Alevilerin ibadethanelerinden ellerinizi çekin.”

2008  yılından beri cemevinde inşaat sorumlusu olan Mehmet Matur ise, geçmiş dönemlerdeki belediye başkanlarının yardımcı olduklarını ancak Ali Kılıç’ın bir gün cemevinin kapısını açmadığını  belirterek, “22 yıldır hala inşaat halinde olan bir yer niye bu kadar sürdü? Çünkü bağışlarla yapılan bir iştir o yüzden inşaat ağır gitti. Ali Kılıç geldi buranın ince inşaatını yaptı ve 35 milyar fatura çıkarmış. “35 milyar harcama yaptım diyor” ben bir inşaatçı olarak senin harcadığın para 13 milyarı geçmez diyorum. Neyin peşindesin sen” dedi.

PİRHA/İSTANBUL

Bir Cevap Yazın