HBVAKV Çorum Şube Başkan Aksoy: Cemevimizdeki çalışmalarla çekim merkezi olduk-VİDEO

0
115

Pandeminin herkes gibi kendilerini de etkilediğini ifade eden HBVAKV Çorum Şube ve Cemevi Başkanı Nurettin Aksoy, bu süreçte de Alevi canların lokmalarıyla almış oldukları arsanın projesini tamamladıklarını söyledi.

Haberin videosu;

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Çorum Şube ve Cemevi Başkanı Nurettin Aksoy, pandemi öncesi yaptıkları çalışmaları ve iki bloktan oluşacak olan kültür merkezi ve yaşlı bakımevi projesini PİRHA’ya değerlendirdi.

“İNANCIMIZI YÜRÜTECEK GENÇLER YETİŞTİRDİK”

Pandemi öncesi dönemde cemevinde düzenlenen çalışmalara duyulan ilginin fazla olmasından kaynaklı kendilerine yetmediğini belirten Aksoy, şunları dile getirdi:

“Kadın kollarımızın yürüttüğü çalışmalarla ihtiyaç sahiplerine katkıda bulunuyorduk. Bilgisayar kurslarından, eğitime destek kurslarına kadar birçok alanda resmi kurumları da zorlayarak aldığımız desteklerle gençlerimize yol açtık, başarılı olmaları için elimizden geleni yaptık. Aynı zamanda semah ve saz kurslarımız aracığıyla inancımızı yürütecek gençlerde yetiştirdik. Dönem dönem kutsal mekânlara gençlerimizi götürüp gezdiriyorduk. İlhan Cem Ersever ile ortak Çorum Alevi Kültür Merkezi semah modülünü Milli Eğitim Bakanlığına kabul ettirdik. Hakka uğurlama erkanlarını yürütecek gençler yetiştirdik.”

“İKİ BLOKTAN OLUŞAN YAŞLI BAKIM EVİ VE KÜLTÜR MERKEZİ YAPACAĞIZ”

Avrupa ve Türkiye’den bir çok canın lokmalarıyla bir arsa alarak kültür merkezi ve yaşlı bakım evi projesi hazırladıklarını ifade eden Aksoy, “iki bloktan oluşacak arsamızın birisinde yaşlılara ait 120 kişilik bakıma muhtaç olanlara bakımevi yapacağız. İkinci binamız ise kültür merkezi. Bir tiyatro salonu, etkinlik salonu, konferans, müze, galeri, yemekhane bir market ve derslikler olacak. Müze ve galeriyi çok önemsiyoruz, önem veriyoruz. Bununla ilgili çalışmamız var. Türkiye’de ki ve bölgedeki ocaklarla ilgili çalışmamız var. Bölgedeki ocaklarımızın maketlerini, fotoğraflarını, resimlerini yapıp sergilemek istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Aksoy son olarak, Alevi yaşamı ve inancını yeni nesillere doğru anlatmak için daha fazla çaba içinde olacaklarının altını çizerek, “bunu da başaracağız ve rıza şehrini kuracağız” dedi.

Cebrail ARSLAN/ÇORUM

Bir Cevap Yazın