AKD Genel Sekreteri Özveren: ‘Şeffaf genel merkez ve şubeler’ için 10 toplantı yaptık-VİDEO

0
144

AKD Genel Sekreteri Ali Özveren, yönetim olarak, pandemiden kaynaklı değişiklikler olsa da 10 bölgede toplantılar yaparak çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Özveren, belediyelerce kurulmaya başlanan ‘Alevi Masası’nın önemli olduğunu belirtti.

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) Genel Sekreteri Ali Özveren, yaklaşık bir yıllık çalışmalarına dair değerlendirmelerde bulundu.

“AKD OLARAK 10 BÖLGEDE TOPLANTILARIMIZI TAMAMLADIK”

Doğan Demir’in Genel Başkanlıktan ayrılmasının ardından yönetim olarak bir araya geldiklerini ve önlerine bir plan koyduklarını, merkezi bir toplantı yapmak yerine şubelerle bölge toplantısı kararı aldıklarını ve Karadeniz dışındaki 10 bölgede 10-21 Ekim tarihleri arasında toplantı yaptıklarını söyleyen Özveren, şunları dile getirdi:

“Toplantıdaki amacımız şeffaf genel merkez, şeffaf şubelerdi. İlk toplantımızı Pazarcık’ta başlayarak, Kadirli’de tamamladık. Karadeniz’deki şubelerimizde toplantıyı pandemi gerekçesiyle ileri bir tarihe erteledik. Toplantılarımızda mali durumumuzu şubelerimizle paylaştık, görüş ve önerilerini dinledik. Bu süreçte cemevlerimizdeki Hakk’a uğurlama erkanlarında ve lokma paylaşımında yürütülen hizmetlerin aksadığını tespit ettik. Eksikliklerin giderilmesi için çeşitli çalışmalar yapacağız.”

“ALEVİ ÖRGÜTLERİ TÜRKİYE’DE YAŞANAN SORUNLARA KARŞI DA SÖZÜNÜ SÖYLEYECEKTİR”

Alevi kurumlarının hem kendi arasında hem de demokratik kitle örgütleriyle mutlaka diyalog halinde olması gerektiğinin altını çizen Özveren, “Çünkü kendi sorunlarımız dışında sorunlar da var. Ekonomiden, pandemi sürecinin yürütülme biçimine kadar çeşitli sorunlar ortaya çıkıyor. Elbette ki saklanan, gizlenmek istenen bu ve benzeri sorunlara karşı Alevi örgütleri de sözünü söyleyecektir. Aynı zamanda İstanbul, İzmir gibi bazı belediyelerde ‘Alevi Masası’ kuruldu ve kurulmak üzere. Bu sevindirici bir çalışma. Bu tür çalışmaların diğer bölgelerdeki belediyeler tarafından da yürütülmesi gerekir. Artık düşünce ve söz düzeyindeki çalışmalar somuta dönüşmelidir” diye konuştu.

Diren KESER/MERSİN

Bir Cevap Yazın