Kenanoğlu’ndan Alevi evlerinin işaretlenmesine dair Soylu’ya soru önergesi

0
124
                    <strong>HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, İstanbul’un Pendik ilçesinde Alevilerin oturduğu apartmanın işaretlenmesi ve binaya “Alevilere ölüm” yazılmasını  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu. Kenanoğlu önergesinde, “Kamuoyuna yansıyan bilgilerin yer aldığı 36 vaka ile ilgili ne tür bir işlem yapılmıştır, faili tespit edilenler hangi vakalardır? Bu 36 vakadan faili tespit edilenlere nasıl bir işlem yapılmıştır?” sorularını yöneltti.  </strong>

Ali Kenanoğlu önergesinde, 2012 yılından bu yana Alevilere yönelik toplam 36 ayrı benzer olayın gerçekleştiğini hatırlatarak, “En kısa zamanda güçlü bir irade ortaya konulmazsa, Sivas, Maraş, Çorum gibi Alevi katliamlarının acısını ve öfkesini üzerinden atamamış Alevi toplumu benzer trajedileri yaşama riski taşımaktadır” dedi.

Kenanoğlu, TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde şunları kaydetti:

“Alevilere yönelik nefret söylemi ve tehdit rutin şekilde devam etmektedir. Bu rutinliğin yöntemlerinden birisi olan Alevi evlerinin işaretlenmesi vakalarına yetkililer “Sarhoş veya çocuk işidir” diyerek bireysel duruma indirgeme eğilimindedir. Bu rutinliğin hız kesmemesinin nedeni kamu otoritesinin hiçbir şekilde harekete geçmemesinden kaynaklanmaktadır.

Alevilerin evlerine çarpı (X) işareti konması ve tehdit içeren yazılar, Alevi toplumuna karşı nefret suçuna girmektedir. Bu nefret suçunu işleyenlerin üzerine ciddiyetle gidilmediği, faillerine ulaşılmadığı ve kamuoyuna bu konularda yeterli bilgi verilmediği, bunu yapanların hiçbir cezai işleme tabi tutulmaması Alevilere düşmanlık besleyenlere cesaret vermekte ve aramızda rahatlıkla dolaşmaktadırlar. En kısa zamanda güçlü bir irade ortaya konulmazsa, Sivas, Maraş, Çorum gibi Alevi katliamlarının acısını ve öfkesini üzerinden atamamış Alevi toplumu benzer trajedileri yaşama riski taşımaktadır. Alevilere ait evlerin işaretlenmesi ile ilgili olarak kamuoyuna yansıyan ve Şubat 2012 tarihinden 19 Ekim 2020 tarihine kadar tespit edilmiş 36 vaka bulunmaktadır.”

Kenanoğlu bu kapsamda, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları yöneltti:

– Yukarıda belirtilen olaylarda, kamuoyuna yansıyan bilgilerin yer aldığı 36 vaka ile ilgili ne tür bir işlem yapılmıştır, faili tespit edilenler hangi vakalardır?– Bu 36 vakadan faili tespit edilenlere nasıl bir işlem yapılmıştır?”

PİRHA/ ANKARA

 

Bir Cevap Yazın