Erkan: Alevi çocuklara Sünni inancın dayatılması psikolojik travmalara yol açmaktadır-VİDEO

0
109
                    <strong>Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan, zorunlu din dersinin Alevi çocukların psikolojisini bozduğunu belirterek, bu dersin bir an önce zorunlu olmaktan çıkarılması gerektiğini ifade etti. </strong>

Mahkeme kararlarına rağmen Alevi çocukların muaf tutulmadığı zorunlu din derslerine Alevilerin tepkileri devam ediyor.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan, zorunlu din dersine ilişkin PİRHA’ya konuştu.

Erkan, “Ülkemizdeki din dersinin zorunlu olması, bir din anlayışının birilerine dayatılması demokratik bir ülkede kabul edilecek bir durum değildir” diyerek, “Kendi anayasamızdan yola çıkarsak, Türkiye Cumhuriyeti demokratik, laik, sosyal bir hukuk devletidir, yani anayasanın ikinci maddesi bunu bu şekilde ifade ediyor” hatırlatmasında bulundu.

“LAİK BİR ÜLKEDE ZORUNLU DİN DERSİ OLAMAZ”

Laik bir ülkede zorunlu din dersinin olmaması gerektiğini belirten Muharrem Erkan konuşmasına şöyle devam etti:

“Devletin dini olmaz. Devletin kurumsal bir yapısı vardır. Kurumsal bir yapı da hiçbir zaman din kavramı üzerinden yoluna devam etmez, anayasa bu anlamıyla da ihlal ediliyor. Zorunlu din dersleri bir anlamıyla anayasayı da çiğnemiş oluyor. Devletin Diyanet İşleri diye bir bakanlığı olmaz. Ki biz kendi inancımız çerçevesinde, Alevilik penceresinden bakacak olursak, Hacı Bektaş Veli Pirimiz, “İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır” diyor. Çünkü ilim bizim kutsal bir aracımızdır, ilim bizim olmazsa olmazımızdır.”

ALEVİ ÇOCUKLARA SÜNNİ İNANCIN DAYATILMASI  PSİKOLOJİK TRAVMALARLA YOL AÇMAKTADIR”

“Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından zorunlu din dersleri diye vatandaşa dayatılan ve küçük yaştaki çocukları belirli bir dine devşirmek, değiştirmek neyi getirecek?” diye soran Erkan, “Alevi çocuklar bundan mustarip. Alevi çocuklar, din dersinde psikolojik bir baskı ile karşı karşıya kalacağı gibi, kendi inancıyla çelişir bir konuma gelecektir. Evde farklı, okulda farklı, çocuk psikolojik travmalarla karşı karşıya maruz kalmaktadır” diye konuştu.

Zorunlu din dersinin bir dayatma olduğunu söyleyen Muharrem Erkan, şunları kaydetti:

“Diyanet İşleri Başkanlığı bir misyonerlik görevi görmektedir, yürütmektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı din devletine doğru hızlı bir şekilde yürümekte, bu ülkemizin fakirleşmesine, yoksullaşmasına, düşünen, araştıran, toplum sağlığını, toplum bilgisini, bilincini, artıran çalışmaların da önünü keser diye düşünüyorum. 1994’ten beri PSAKD Genel Merkezi olarak zorunlu din derslerinin kaldırılması için, Milli Eğitim Bakanlığı’nın önünde ve şubelerimizin bulunduğu bütün yerel yerlerde açıklamalarda bulunduk.

“İKTİDAR BAŞÖRTÜSÜNE GÖSTERDİĞİ HASSASİYETİ NEDEN ALEVİLERİN TALEPLERİNE GÖSTERMİYOR”

Zorunlu din dersleri 80 Anayasasıyla ülkemizde uygulanan bir uygulamadır. 1980 Anayasasına karşı çıkıyorsunuz, peki bunu niye tedavülde tutuyorsunuz? Paşaların, generallerin, getirdiği bu anti demokratik uygulamaları niçin devam ettiriyorsunuz? Hani siz darbelere karşıydınız? Askeri vesayete karşıydınız? Hani siz halkın söylemlerine kulak asacaktınız, onların inançlarına saygı duyacaktınız, nerede kaldı? Yani başörtüsünde gösterdiğiniz ilgiyi, alakayı, duyarlılığı niçin zorunlu din dersleri konusunda göstermediniz?”

PSAKD’nin Ankara, İstanbul ve İzmir’de üç büyük miting yaptıklarını ifade eden Erkan, “100 binlerce insan alanlardaydı. Orada bu konuları gündeme getirdik. Zorunlu din dersleri kaldırılsın dedik, eşit yurttaşlık hakkı dedik, Alevilerin diğer vatandaşlar gibi kanunlar ve yasalar önünde eşit olmasını istedik, pozitif ayrımcılığa uğramasın dedik. İşe alınırken, yolları yapılırken, Alevilerin sorunları, sıkıntıları, problemleri diğer vatandaşlar gibi göz ününde bulundurulsun istedik. Bunlar göz önünü alınmıyor, dinlenmiyor. Söylediğimiz en önemli bir şey dergâhlarımız bizlere devredilsin dedik. Bunların hiçbirisi yerine getirilmedi ama örgütümüz de bu konuda mücadelesini devam ettiriyor” şeklinde konuştu.

Cebrail ARSLAN/ANKARA

Bir Cevap Yazın