DEDEF: Hukuksuz başlayan Munzur Gözeleri Peyzaj Projesi iptal edilsin-VİDEO

0
122
                    <strong>Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF) bir kez daha Munzur Gözeleri’nde devam eden peyzaj çalışmasının durdurulmasını istedi. İHD İstanbul Şubesi’nde yapılan açıklamada, “Munzur Gözeleri bir yıkım projesi ile karşı karşıyadır” denilerek, mücadelenin süreceği mesajı verildi. </strong>

 

Munzur Gözeleri’nde tüm tepkilere rağmen devam eden peyzaj projesine karşı bugün Dersim Dernekleri Federasyonu (DEDEF), Munzur Gözeleri Rekreasyon Projesi’ne karşı İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi’nde bir basın toplantısı yaptı.

Açıklamaya dernek üyeleri ve birçok yurttaş katılırken, salona “Açılan soruşturmalar geri çekilsin, para cezaları iptal edilsin” ve “Peyzaj düzenlemesi altında Munzur gözelerinin tahrip edilmesine hayır” pankartları asıldı.

Basın açıklamasından önce konuşan DEDEF Genel Sekreteri Hasan Şen, uzun yıllardır Dersim kültürü üzerinde gerçekleştirilmek istenen projenin hayata geçmemesi için mücadele ettiklerini söyledi. Şen, “Biz aslında bu ülkenin genelinde yaşanan tahribatların bir fiilini kendi coğrafyamızdaki yansımasından görüyoruz. Buna dair verdiğimiz mücadeleler sonucunda birçok yöneticimiz tutuklandı, gözaltına alındı, para cezaları kesildi. Fakat biz coğrafyamıza bu projeyi sokmayacağız” dedi.

Açıklamayı okuyan DEDEF yönetim kurulu üyesi Yusuf Ziya Demirçivi ise, Dersim halkı olarak yaşam alanlarına yönelik her türden yıkım projelerine karşı uzun yıllardır mücadeleler yürüttüklerini belirtti.

Demirçivi, “Dünyanın sayılı, ülkemizin ise en büyük çevre eylemini gerçekleştirmiş bir şehir olarak her türden doğa talanı ve tahribatına karşı mücadelemizi sürdürmekteyiz. On yıllar boyunca bu şehirde yaşamış çevre konusunda duyarlılık gösteren her kişi ve kurum bu sürecin meşru bir parçası olmuştur” dedi.

“ALEVİ İNANCININ MERKEZİ OLAN MUNZUR GÖZELERİ SERMAYENİN YENİ HEDEFİ HALİNE GELMİŞTİR”

Dersim coğrafyasının önemli bir sembolü olan Munzur’un, vadisi, nehri ve dağlarıyla sermayenin açık hedefi olduğunu söyleyen Demirçivi, şunları kaydetti:

“Kaynağını binlerce yıllık doğal ve jeolojik yapısı ile Alevi-Kızılbaş inancının merkezi olan Munzur Gözeleri sermayenin yeni hedefi haline gelmiştir. Alevi– Kızılbaş inancı için kutsal bir mekan olan Munzur Gözeleri’nde hayata geçirilmeye çalışılan Peyzaj Projesi inancımıza, kültürümüze ve hafızamıza müdahale ile eş değerdir. Munzur Gözeleri’ndeki Peyzaj projesi ile koruma altında olan bir mekânın betonlaşmasının önü açıldığı gibi doğal bir inanç merkezi özünden koparılarak mesire ve ticaret alanına çevrilmek istenmektedir. Dersimliler için kutsallığı olan inanç merkezlerine ve topraklarına büyük şirketlerin sokulması bu alanların ihaleye verilmesi yanlıştır ve kabul edilemez. Bilimsel raporların hiçe sayılarak, yapılmaya çalışılan bu proje yaşam alanlarımıza yönelik adeta bir yıkım projesidir.”

“PANDEMİ SÜRECİ BAHANE EDİLEREK MUHALEFETİN SESİ KESİLMEK İSTENMEKTEDİR”

Dersimlilerin doğasına ve inancına sahip çıkma iradesini pandemi süreci bahane gösterilerek bastırılmak istendiğini söyleyen Demirçivi, şunları belirtti:

“Ülkenin dört bir yanında da pandemi süreci bahane edilerek demokratik kitle örgütlerinin yaptığı basın açıklamaları, eylemler, baroların yapmak istedikleri genel kurullar yasaklandı, iptal edildi. Basın açıklamalarına eylemlere katılanlara para cezaları kesilerek muhalefetin sesi kesilmek istenmektedir. Devletin kendi yaptığı törenlerde, etkinliklerde, açılışlarda ne hikmetse gündeme gelmeyen pandemi kuralları; çevresine, suyuna, doğasına, yaşam alanına, ekmeğine, işine geleceğine sahip çıkmak isteyenlerin karşına çıktı. Bu tür bahaneler mücadelemizden bizleri geri düşüremeyecektir.”

PİRHA/İSTANBUL

Bir Cevap Yazın