‘Alevilere ölüm’ yazısına soruşturma

0
111
                    <strong>İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, Pendik’te Alevilerin yaşadığı apartmanın duvarına “Alevilere ölüm” yazılmasına dair soruşturma başlatıldığını açıkladı.</strong>

İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, İstanbul Pendik’te Alevilerin yaşadığı apartmanın duvarına “Alevilere ölüm” yazılmasına ve X işareti çizilmesine dair soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Bakan Çataklı, Twitter’daki hesabından yaptığı açıklamada “Söz konusu yazılarla ilgili soruşturma başlatılmış olup, halihazırda olay aydınlatılmaya çalışılmaktadır” dedi.

Açıklamasında nefret içeren olayın bazı kesimler tarafından etnik ve mezhepsel çatışma zeminine çekilmeye çalışıldığını ileri süren Çataklı şu ifadeleri kullandı:

“Vatandaşlarımıza yönelik tehdit içerikli bu ve buna benzer yazılarla ve işaretlerle ilgili ihbarlara  kolluk kuvvetlerimizce anında müdahale edilmektedir. 2017 yılından bugüne kadar faili ya da failleri tespit edilen 6 olayda 11 şüpheli hakkında işlem yapılmış, bu kişilerin adli makamlara intikalleri sağlanmıştır. Tüm vatandaşlarımız müsterih olsunlar. Bin yıldır kardeşlik içinde yaşadığımız Anadolu topraklarında etnik kökeni, mezhebi ve sosyal ve siyasal kimliği üzerinden kardeşliğimizi ve huzurumuzu tehdit etmeye yönelik girişimlere, bundan önce müsaade edilmediği gibi bundan sonra da müsaade edilmeyecek.”

ALEVİ AİLE: “ALEVİLERE YAPILMIŞ BİR HAKARETTİR”

Pendik’te yaşadıkları apartmanın duvarına “Alevilere ölüm” yazılan aile, ırkçılık yapıldığının altını çizerek, şunları söylemişti:

“Saat 08.00’de (20 Ekim) aşağıya indiğimizde duvara “Alevilere ölüm” yazılmıştı. Bu ırkçılıktır, biz burada bütün insanlarla kardeş gibi yaşamayı istiyorduk ve yıllarca böyle sürdü. Daha önce böyle bir şey yaşanmamıştı ama Alevilere yönelik ırkçı söylemler vardı. ‘Alevidir, dinsizdir’ gibi söylemler vardı. Bu dönemlerde ise artmaya başladı. Bu bir ölüm tehdidi ve ırkçılıktır başka bir şey değildir. Bizim kimseyle alıp veremediğimiz yok. Demek ki karşı tarafın bizimle bir alıp veremediği var ki böyle bir mesaj bırakmışlar. Alevilere yapılmış bir hakarettir. Bütün Alevilerin bizim yanımızda olmasını istiyoruz. Çünkü tehdit altındayız. Bu bir ölüm tehdididir ve bilinçli yapılmış bir şeydir.”

PİRHA/ İSTANBUL

Bir Cevap Yazın