‘Aleviler katliamlar yaşarken, bu ülkenin müslümanları, Türkleri, Kürtleri, aydınları ne yaptı?’

0
107
                    <strong>Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Sekreteri Erdal Kılıçkaya, Alevilerin X işaretiyle tehdit edilmesine sert tepki gösterdi. “Çarpılandık (X) Ey Halkım, Unutma Bizi” başlığıyla bir yazı kaleme alan Kılıçkaya, “X işareti ölüm demek” dedi. Kılıçkaya, “Bu coğrafyanın Alevileri X işareti ile gelen katliamlar yaşarken, bu ülkenin Müslümanları, Türkleri, Kürtleri, aydınları, akademisyenleri, sendikaları, medyası, sivil toplum kurumları ne yaptı?” diye sordu. </strong>

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Genel Sekreteri Erdal Kılıçkaya, Pendik’te Alevi yurttaşların oturduğu apartmanın duvarına “Alevilere ölüm” yazısı ve X işaretine ilişkin bir yazı kaleme aldı.

Kılıçkaya, “Korkutmak, sindirmek, yaşamı Aleviye zehir etmek için X işareti ile tehdit etmenin sonuçlarını bu ülkenin Alevileri çok acı bedeller ödeyerek yaşadı” dedi ve “Bu coğrafyanın Alevileri X işareti ile gelen katliamlar yaşarken, bu ülkenin Müslümanları, Türkleri, Kürtleri, aydınları, akademisyenleri, sendikaları, medyası, sivil toplum kurumları ne yaptı? X işaretinin XX ‘e çıkması karşısında ne yaptı? Bu kadar ölüm, yıkım, sürgün karşısında Alevi’nin, ötekinin derdiyle, acısıyla duygudaşlık kurulabildi mi? X işareti ile başlayan Alevinin acısını içinde duyup, kendi acısı kılabildi mi?” diye sordu.

X (ÇARPI) İŞARETİ ÖLÜM DEMEK!

Kılıçkaya yazısında şunları ifade etti:

“Naziler iktidara geldiğinde, Alman Koministlerinin, Romanlarının (Çingenelerinin), Yahudilerinin hayatı karardı. 1 Nisan 1933’te Naziler Yahudilere karşı ulusal çapta ilk, planlı eylemi gerçekleştirdiler: Yahudi işletmeleri aleyhine boykot düzenlediler. Boykot günü, binlerce kapı ve pencereye sarı ve siyaha boyanmış altı köşeli ‘Davut Yıldızı’ veya X işareti, çizdiler.

Nazilerin Yahudilerin kapısına koydukları X işareti, uzun süredir Türkiye’de Alevilerin kapısına da konuyor. X işareti Maraş, Çorum, Erzincan, Malatya, İzmir’den sonra dün de İstanbul Pendik’te bir binanın iç duvarına kondu ve ‘Alevilere ölüm’ yazıldı.

X (Çarpı) işareti, iks. Eks. Ölüm demek.

X işareti ile ‘Defolmazsan ölürsün’ deniyor

Bir X işareti muktedire yetmemiş olacak ki, ‘Alisiz Alevilik’ söyleminin yanına ‘Alman’ devletinin bir projesi olduğu da eklenerek, bu kez Alevinin hanesine XX çiziliyor.

Korkutmak, sindirmek, yaşamı Alevi’ye zehir etmek için X işareti ile tehdit etmenin sonuçlarını bu ülkenin Alevileri çok acı bedeller ödeyerek yaşadı.

“ALEVİLER KATLİAMLAR YAŞARKEN BU ÜLKENİN MÜSLÜMANLARI, AYDINLARI, TÜRKLERİ, KÜRTLERİ, MEDYASI NE YAPTI?”

Bu coğrafyanın Alevileri X işareti ile gelen katliamlar yaşarken, bu ülkenin Müslümanları, Türkleri, Kürtleri, aydınları, akademisyenleri, sendikaları, medyası, sivil toplum kurumları ne yaptı?

X işaretinin XX ‘e çıkması karşısında ne yaptı?

Bu kadar ölüm, yıkım, sürgün karşısında Alevi’nin, ötekinin derdiyle, acısıyla duygudaşlık kurulabildi mi?

X işareti ile başlayan Alevi’nin acısını içinde duyup, kendi acısı kılabildi mi?

Kendine yapılmasını, kendi başına gelmesini istemediği şeylerin başkasına yapılmasına isyan etti mi?

Ve kendi insanlığını sorguladı mı?

Vicdanını rahatlatmak için, katliam acısını gidermek için, haksızlığa karşı savaşmak için kendisini siper etti mi?

“VİCDANIN AMA’SI YOKTUR”

Vicdan acıma değildir, merhamet hiç değildir.

Vicdan ötekini yargılamaz, sadece kendi kendini yargılar. ‘Ama onlar da…’ diye başlayan cümlelerin kurulduğu yerde vicdan susar, çünkü vicdanın ‘ama’sı yoktur.

Bu ülkenin Müslümanlarını, Türklerini, Kürtlerini, aydınlarını, akademisyenlerini, sendikalarını, medyasını, sivil toplum kurumlarını vicdanlı olmaya çağırıyoruz.

Komşunuzun kapısına X işareti, yani ‘Ölüm’, ‘Defol Alevi’ yazılıyor.

İnsan olmanın en temel özelliği olan aklınıza ve vicdanınıza sorun;

Alevinin kapısına konan X işareti karşısında, ‘Ne var ki’ veya ‘Oh olsun’ diyerek ayrımcılığa devam edip kapımızdaki X işaretine bir X’te siz ekleyerek, XX’e mi çıkaracaksınız?

İş işten geçmeden bir karar verin.

‘Alevi’nin iyiliği’ için değil: Aleviler kendi göbeklerini kendileri kesiyorlar zaten.

Bireysel olarak vicdan rahatlatmak için bile değil!

Her şeyden önce yarının dünyasında Alevilerin yanında onurunuzla yer almayı hak edebilmek için bir karar verin.

Eşit yurttaşlık taleplerini yüksek telden dile getiren Aleviler karşısında ‘Biz de eşitlik istiyoruz’ diyebilme onurunu koruyarak muhatap olma şansına sahip olun.

Bu ülkenin namuslu, haysiyetli, şerefli ve vicdanlı insanları olun.”

PİRHA/ İSTANBUL

Bir Cevap Yazın