HDP’li Bülbül Orta Karadeniz turuna devam ediyor-VİDEO

0
147
                    <strong>HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül Orta Karadeniz turu kapsamında Tokat’ta bulunan Alevi kurumları, STÖ ve siyasi parti temsilcileriyle bir araya geldi.</strong>

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Antalya Milletvekili Kemal Bülbül Çorum, Amasya, Tokat ve Samsun‘dan oluşan Orta Karadeniz turu kapsamında Tokat’ta bulunan Alevi kurumları, STÖ ve siyasi partileri ziyaret etti.

“LAİK DEMOKRATİK BİR TÜRKİYE OLUŞTURMAK İÇİN MÜCADELE EDİYORUZ”

Ziyaret kapsamında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği yöneticileriyle bir araya gelen Bülbül, din dersinin tüm eğitime egemen kılındığı bir ortamla karşı karşı karşıya kalındığını belirterek, şunları ifade etti:

“Öte yandan sağlık emekçilerine, TTB’ye müdahale eden, TTB’yi kapatmakla tehdit eden, sağlık emekçilerin talebini, hiçbir öneresini dikkate almayanlarla karşı karşıyayız. TTB’nin görüşü önerilerini dikkate almayan hem bilim, hem insan hakları, hem de genel sağlık kuralları ihlal edilmiştir. Bir bütün olarak kamusal yaşamdan siyasal yaşama, kadın yaşamına her türlü yaşama bir müdahale var ve bu tek adam eli ile yapılıyor, tek adamın keyfiyeti ile yapılıyor. Biz Türkiye’yi teşkil eden çoğu siyasal yapının, demokratik kitle toplumunun birlikte laik demokratik bir Türkiye oluşturmak, Türkiye’yi, Cumhuriyeti yaşanabilir bir hale getirmek, Cumhuriyetin değerlerini yıpratmamak, aşındırmamak kaybetmemek için demokratik bir mücadele gerektiği kanısındayız. Tokat bir anlamda halkların, inanç gruplarının, bir anlamda da destansı bir yaşamın merkezi. Kalender Çelebileri, Pir Sultan Abdalların, Yol’a, ekrana hizmet etmiş hakikat aşıklarını da unutmamak gerektiği kanısındayız.”

“HAKLININ, DOĞRUNUN, ADALETİN OLDUĞU ÇÖZÜM ODAKLI ADIMLAR ATILMALIDIR”

Ardından söz alan PSAKD Tokat Şube Başkanı Muharrem Erkan ise yaptığı konuşmada, demokrasilerde halkın nabzının tutulduğuna işaret ederek, şunları söyledi:

“Halkın nabzını da demokratik örgütleri tutar. Demokratik örgütlerinin sorun, sıkıntı ve problemleri o ülkede, o toplumda, çevrede yaşanan sorunları bir nevi gündeme getirir. Siyasiler ise bu gündem doğrultusunda politikasını belirleyerek toplumsal barış sağlanır. Gelinen noktada gerek hukuki açıdan, gerek demokrasi açısıdan ülkemizdeki süreç pek de iç açıcı değil. Bunun bu şekilde olmasında veya bu şekle dönüştürülmesinde suçlu aramak yerine, bundan sonraki süreçte neler yaparız buna bakmak lazım. Benim fraksiyonun, benim partim, benim adamım değil, haklının, doğrunun, adaletin bulunduğu noktada çözüm odaklı adımlar atılması temel amaç olmalıdır. Bu olmadığın sürece Türkiye bulunduğumuz bu süreçten de hızlı bir şekilde geriye gidecektir.”

Ardından söz alan Eğitim-Sen Tokat Şube Başkanı Canbay Konuk ise pandemi sürecinde eğitimde yaşanan sıkıntılara dikkat çekerken, SES Tokat Şube Eş Başkanı Tayyar Özcan ise üyeleri başta olmak üzere emek demokrasi güçleriyle birlikte emek, demokrasi ve barış mücadelesine devam edeceklerini belirtti.

Bülbül, daha sonra Tokat’ın Almus ilçesinde bulunan Dilek Türbesi, Kul Himmet’in türbesini ziyaret etti.

PİRHA/TOKAT

Bir Cevap Yazın