Ana Sayfa Haberler Alevilere hakaret eden profesörden dolaylı itiraf-VİDEO

Alevilere hakaret eden profesörden dolaylı itiraf-VİDEO

0
Alevilere hakaret eden profesörden dolaylı itiraf-VİDEO
                    <strong>Çorum’dan İstanbul’a tedavi amaçlı gelen Alevi yurttaş İbrahim Kartal’a nefret söyleminde bulunan Prof. Dr. Ahmet Şeref Demirel, bugün hakim karşısına çıktı. İnancına dönük nefret söylemine maruz kaldığını söyleyen Kartal “Yasal hakkımı kullanarak dava ettim” dedi. Demirel ise savunmasında “Ben Kartal’a söylemedim. Başka bir hastaya söyledim” diye beyanda bulunarak dolaylı itiraf etmiş oldu.</strong>

Haberin videosu;

8 Temmuz 2015 tarihinde yaşadığı yer olan Çorum’dan İstanbul’a tedavi olmaya gelen şeker hastası İbrahim Kartal, Prof. Dr. Ahmet Şeref Demirel’e muayene olmuş ve doktor tarafından nefret söylemine maruz kalmıştı.

İbrahim Kartal adlı yurttaş yaşadığı olay sonrasında savcılığa suç duyurusunda bulunup, Başhekimliğe de şikâyet dilekçesi vermişti. Bugün İstanbul Çağlayan 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde davanın üçüncü duruşması görüldü.

“TANIK HAKARETİ TEYYİT ETTİ”

Dava sürecine dair ajansımıza konuşan Avukat Efkan Bolaç, davaya ilişkin şunları belirti:

“İlk duruşma 3 Martta yapıldı. Sonra 9 Haziranda bir duruşma verildi ancak salgın sebebiyle 9 Hazirandaki duruşma yapılamamıştı. Daha önceki duruşmada kendisi bir anlamda söylediklerini inkâr etti ama “Ben İbrahim Kartal’a söylemedim. Bir başka hasta vardı, onunla tartışmama İbrahim Kartal girdi” diyerek beyanda bulunmuştu. Bugünkü duruşmada 3 tanık dinlendi. İkisi sanığın kendi tanığıydı. Sanığın kendi tanıkları olaya birebir şahit değiller. Olaya şahit olanlardan Nazlı hanım vardı. Nazlı hanım, gördüklerini, bildiklerini ve içeride olan tartışmaları anlattı. İçeride sanığın “cemevi cümbüş evidir. Gezide 7 tanesi geberdi gitti” gibi sözleri söylediğini tekrar tanık olarak teyit etti. Mahkeme bir sonraki celseye kaldı. 9 Şubatta savcı mütalaasını açıklayacak ve bu konuyla ilgili değerlendirilmesi gereken başka konu varsa gerekeni yapacağız.”

“DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

İnanç kimliğinden ötürü hakarete maruz kalan ve konuyu yargıya taşıyan İbrahim Kartal da, davanın takipçisi olacağını belirterek şunları söyledi:

“Prof. Dr. Ahmet Şeref Demirel, Alevi olduğumdan mezhebim üzerinden bana hakaret etti. “Aleviler cem evinde dansöz oynatıyorlar, içki içiyorlar” tarzında sözler söyledi. Ben de yasal hakkımı kullanarak dava açtım. Tartışmada konu gezi davasına Berkin Elvan’ın katil olduğunu, terörist olduğunu söyledi ve söylemleriyle beni tahrik etmeye başladı. Şubatın 9’una kadar bekleyeceğiz ve davanın takipçisi olacağız.”

“DUYARSIZ KALMADIĞIM İÇİN SÜRGÜN EDİLDİM”

Mağdur İbrahim Kartal’ı muayeneye götürdüğü için işten atılan olayın tanığı Nazlı Aktaş ise, “Yıllardır emek verdiğim kurumda bir hastayı muayeneye götürdüğümden dolayı bir hocanın 21. yüzyılda bir insana mezhebinden dolayı bu kadar ağır hakaretler etmesine duyarsız kalamazdım. Kalmadığım için de 1 yıl boyunca sürgün yedim ve emekli olmak zorunda kaldım. İnsanları ayrıştıran böyle zihniyetlerin ceza almasını istiyorum” dedi.

“HAKARET VE NEFRET SUÇLARINININ ÜSTÜ KAPATILMAK İSTENİYOR”

Duruşmaya katılan HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm de, duruşma sonrası yaptığı açıklamada “Bugünkü duruşma çok nadir rastladığımız davalardan birisi. Çünkü genelde Alevilere yönelik veya farklı din ve mezheplere yönelik kin ve düşmanlığa yönelik hakaret ve nefret suçlarında çok dava açıldığını gözlemleyemiyoruz. Çünkü olayların üstü kapatılmak, örtülmek isteniyor. Bu anlamıyla önemli bir dava” ifadelerine yer verdi.

Gülüm, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu mesele kişisel bir mesele değil. Sadece burada yargılanan kişinin meselesi de değil. İktidarın yürüttüğü politikaların sonucu gerçekleşen bir durum. Çünkü iktidar sürekli belli kesimleri düşman ilan eden, onlara yönelik nefret söylemini körükleyen bir yerden siyaset üretiyor. Kürtler başta olmak üzere Aleviler, Ermeniler, Romanlar ve farklı kesimlere karşı düşman ve nefret dili kullanılıyor. Bunlar için gerçek anlamda soruşturma ve yaptırım yapılsa bu olayların önüne geçilebilir. İktidarın bu düşmanlaştıran söylemlerden vazgeçmesi gerekiyor ve Alevilerin taleplerini kabul eden, anlayan bir siyasetin üretilmelidir. Günümüzde maalesef böyle bir iktidar göremiyoruz. Alevilere yönelik yapılan bu tür ırkçı, aşağılayıcı, nefret dolu söylemler kabul edilemez. Umarım yargı kararıyla bunun önüne geçilir. İktidarın bu tarz söylemlerden vazgeçmesi, halkların, inançların birlikte barış, içinde, eşit olduğu toplumsal düzenin sağlandığı bir karar alınması gerekiyor.”

“ALEVİ KURUMLARI OLARAK İBRAHİM KARTAL’IN YANINDAYIZ”

Duruşmayı takip eden Esenler Anadolu Canlar Cemevi Başkanı Cemal Özdemir ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“Biz Alevi kurumları olarak bu davanın 5 yıldır takipçisiyiz. Sanık profesör doktor, bugün yalancı şahitleri getirdi. Covid-19 nedeniyle içeri alınmadığımız için izlediğimiz kadarıyla, yalancı şahitlerin yaptığı beyanatı mahkeme heyeti de olumlu karşılamadı. Savcının itirazıyla yine karar çıkmadı. Biz Aleviler olarak bu sürecin takipçisiyiz. Umarım daha önceden mahkemeye yansımayan Alevilerle ilgili hakaretler, söylemler 9 Şubat’ta çıkacak olumlu kararla, son bulacaktır. Kendisine yapılan hakaret için dava açan İbrahim Kartal’ı Alevi kurumları olarak destekliyoruz. Davanın takipçisi olacağız.”

Sanık Prof. Dr. Ahmet Şeref Demirel’in “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme” suçuyla yargılandığı dava 9 Şubat 2021 tarihine ertelendi.

PİRHA/İSTANBUL

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: