Ana Sayfa Haberler ‘Çıkan yangınların, bazı bölgelerin maden sahası olarak ilan edilmesiyle ilişkisi var mıdır?’

‘Çıkan yangınların, bazı bölgelerin maden sahası olarak ilan edilmesiyle ilişkisi var mıdır?’

0
‘Çıkan yangınların, bazı bölgelerin maden sahası olarak ilan edilmesiyle ilişkisi var mıdır?’

HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Hatay’da yaşanan orman yangınlarını Meclis’in gündemine getirerek, ” Çıkan yangınların, son dönemde Türkiye’de bazı bölgelerin maden sahası olarak ilan edilmesiyle ilişkisi var mıdır? 12 Ekim’de yapılması planlanan krom maden projesi için ÇED toplantısı duyurusu yapılan bölgede yangının çıkması tesadüf müdür?” diye sordu.

Hatay’ın Belen ilçesinde 9 Ekim’de ormanlık alanda başlayan yangını Halkların Demokratik Partisi (HDP) Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Meclis gündemine taşıdı.

Hatimoğulları, yangılarla ilgili Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplaması istemiyle şu soruları sordu:

“-Kontrol altına alındığı bilgisi paylaşılan yangın, Orman Genel Müdürlüğü internet sitesinde neden ‘devam ediyor’ olarak gözükmektedir? Yangın neden halen söndürülememiştir?

-Yangının çıkış nedeni belirlenebilmiş midir? Yangının çıkış nedeni titizlikle araştırılacak mıdır?

-Gözaltına alınan şüpheliler hakkındaki süreç hangi aşamadadır? Soruşturma süreci şeffaf ve hızlı bir şekilde yürütülecek midir? Soruşturma sonucu şeffaf bir şekilde kamuoyu ile paylaşılacak mıdır?

-Bölgede yaşanan yangınlarda net olarak ne kadar büyüklükte alan zarar görmüştür? Kaç tane ve hangi cins ağaç-bitki yanmıştır? Zarar gören tüm canlılar için tespit çalışması yapılacak mıdır?

-Evleri, işyerleri, bahçeleri, araçları vs. yanan yurttaşların zararları karşılanacak mıdır?

-Yangın bölgesinde yaşayan yurttaşlar için alınan önlemler nelerdir?

-Yangınlarda oluşan maddi ve manevi kayıpları önlemek üzere kentsel yerleşimlere açılan alanlar ile orman alanları arasında koruma bandları oluşturmak üzere çalışmalarınız olacak mıdır?

-Yangın sonrasında bölgedeki ekosistemi yeniden canlandırabilmek için çalışmalarınız var mıdır? Varsa nelerdir?

-Çıkan yangınların, son dönemde Türkiye’de bazı bölgelerin maden sahası olarak ilan edilmesiyle ilişkisi var mıdır? 12 Ekim’de yapılması planlanan krom maden projesi için ÇED toplantısı duyurusu yapılan bölgede yangının çıkması tesadüf müdür?

-Yangın alanları ve çevresinde hangi maden ruhsatları vardır?”

PİRHA/ANKARA

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: