Ali Haki Edna’nın şiirleri kitaplaştırıldı

0
210
                    <strong>Ali Haki Edna’nın farklı mahlaslarla yazdığı şiirleri Ozan Figani (Mahmut Doğan) tarafından kitaplaştırıldı. Ali Haki Edna’nın ilk defa yazın literatürüne girdiği şiirleri Derlem yayınlarından çıktı.</strong>

2007 yılında araştırmacı Mehmet Kömür’ün kaleme aldığı ‘Ali Haki Edna Divanı, Hayatı, Yaşam Felsefesi, Şiirleri’ kitabından sonra, Ali Haki Edna’nın farklı mahlaslarla yazdığı şiirleri Ozan Figani (Mahmut Doğan) tarafından kitaplaştırıldı. Ali Haki Edna’nın şiirleri ilk defa yazın literatürüne girdiği kitap Derlem yayınlarından çıktı.

Derlem yayınları, “Ali Haki Edna ve Biline Mahlasları” adlı çalışmaya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Ali Haki Edna Vakfı (AHEV)’nın yolları ortak amaçlarla kesişmiş; özellikle ‘Hak ve Hakkaniyet Yol’undaki Alevilikle ilgili çalışmaların kitap haline getirilmesi hususunda çabalarımız devam edecektir. Öncelikle Alevi Bektaşi inancının çağdaş yorumu olan ‘Hakikatçiler’ akımının en önemli temsilcisi ve kişiliğinde uygulayıcısı olan Ali Haki Edna’nın tüm mahlasları altında yazdıklarını bir araya getirmenin önemi bizleri gururlandırıyor. Ömrünü Hakikatçi Alevilik öğretisini öğrenmeye ve öğretmeye adayan ozanımız ilahi aşkı, insan hayatının en büyük zenginliği olarak görmüştür. Bu kitabımızı; Ahev’le ortak üreteceğimiz, Alevilik ve değerleri konusunda yeni yayınlarımızın takip edeceği müjdesiyle beğeninize sunuyoruz.”

Ali Haki Edna Vakfı’nın (AHEV) kuruluş amacına ve çalışmalarına dair değerlendirme yapan Ozan Figani de, “Unutturulmaya terk edilmiş veya çevirmenlerce çarpıtılmış sözlü gelenek kültürünü yazıya aktarırken, o eserin orijinalliğini koruyup özüne uygun kalınmasını sağlayarak, Anadolu halkının temel değerlerinin daralmış yaşam alanlarını imkanlarımızın el verdiği ölçüde genişletip ve yaşatmak esas hedefimizdir” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir Cevap Yazın