‘Aleviler olarak günümüz Kerbelalarına sessiz kalmamalıyız’-VİDEO

0
80

DAD, HDP’ye yönelik başlatılan Kobani operasyonuna karşı destek ziyaretinde bulunarak, “Kerbela’da yaşanılan zulme Aleviler nasıl sessiz kalmadıysa, bizler bu günde yaşadığımız Kerbela’ya da sessiz kalmamalıyız” dedi.Haberin videosu;

Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri, Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleri ve belediye eş başkanlarının da aralarında olduğu çok sayıda kişinin “Kobani soruşturması” kapsamında  gözaltına alınması ve tutuklanmasına karşı dayanışma  ziyaretleri sürüyor.

Demokratik Alevi Dernekleri İstanbul Şubeleri, HDP İL Örgütü’ne dayanışma ziyaretinde bulundu. Ziyarette konuşan Ağuçan Ocağı Piri Aziz Güler “Biz Alevi toplumu olarak tüm kamuoyunun da bildiği gibi ırkçılığa, mezhepçiliğe, renkçiliğe karşı olan bir toplumuz. Bizim için önemli olan fikir ve düşüncelerdir, halkların birlikteliğidir. Çünkü Alevilik eşittir insanlık demektir. Bir insanın Alevi olması şart değildir, Sünni, Hristiyan, Musevi, Ermeni, Yahudi, Kürt Çerkez’de olabilir. Önemli olan insan olmasıdır” dedi.

İstanbul HDP il Eş Başkanı Elif Bulut ise, “Bu ülkede yaşayan herkes aslında ev sahibi hem de ülkenin iktidarı tarafından ötekileştirilmiş Kürtleriz Alevileriz, Ermenileriz. Aynı zamanda kendimizi tarif ederken Süryaniyiz, Çerkeziz, Türkleriz. Bu toplumun sahibiyiz ve birlikte yaşamayı biliyoruz. Bunu sürdürme konusunda da ısrarcıyız. Ama iktidarların savaş politikalarıyla iktidarını uzatma konusunda ısrarları var. Sürekli düşmanlığı büyüterek halkların kardeşlerini ayırarak devam etmek istiyorlar. Şu an vekilimiz Garo Paylan üzerinde yaratmaya çalıştıkları bir hava var. Ama bu hava ne HDP’ye yönelik, ne de dün ESP’ye yönelik operasyon, ne de Ermeni halkına yapılan bu ırkçı saldırılar tutmayacak. Türkiye bundan çok çekti biz buna izin vermeyeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

“DAHA ÇOK CESARET GÖSTERMELİ VE DAHA ÇOK OMUZ OMUZA, KOL KOLA MÜCADELE ETMELİYİZ”

HDP Milletvekili Garo Paylan da, dayanışma ziyaretinden dolayı teşekkürlerini ileterek, şunları söyledi:

“İktidar savaş ve ırkçılık politikalarıyla hepimiz esir almaya çalışıyor. Aslında bu ırkçılık politikaları, savaş politikaları dışında hiçbir şey konuşulmasın istiyor. Bir şekilde de bu korku iklimini topluma yayıyor, kısmen de başarıyor. Aslında barışın tarafında olan halklar ses yükseltmeliler ve ben son bir haftadır iktidarın yaratmaya çalıştığı ırkçı iklim ve bana karşı olan saldırılarda, beni yalnızlaştırma, partimi yalnızlaşmak için operasyon sonucunda yalnız olmadığımızı gördük. Onların bir avuç olduğu bizlerin de milyonlar olduğunu gördük. Bu konuda da barışın siyasetini yapmak için daha fazla cesaret etmemiz gerektiğinin dersini de ben çıkardım. Bütün partili arkadaşlarımızla bu savaşçı, ırkçı karanlığı defetmek için daha çok cesaret göstermeli ve daha çok omuz omuza, kol kola mücadele etmeliyiz.”

“YAŞANILAN SAVAŞLARA KARŞI BARIŞI  VE YAŞAMI SAVUNANLARI SAHİPLENİYORUZ”

Dad İstanbul eş Başkanı Nergis Güzel ise, Anadolu ve Mezopotamya topraklarında demi devranda birbiriyle rızalık içinde yaşayan toplumlar olduklarının altını çizerek, “Rızalık içinde yaşayanlar beraberinde demokrasiyi getirir. Türkiye’de yaşayan halkların biz ötekilerin, Ermenilerin, Kürtlerin, Alevilerin, Süryanilerin ve temelde sayamadığımız tüm halkların özünde birbiriyle sorunu yok. İktidarların yarattığı bu milliyetçilik kendini var etme sebebidir. Yüzyıllarca yaşanılan bu döngüde bizler ezilenler, ötekiler barış içinde yaşayana dek mücadele edeceğiz. Bugün de Türkiye partisi HDP ye yapılanlar değerli vekilimiz Garo Paylan’ı hedef göstermelere karşı sessiz kalmayacağız. Kerbela’da yaşanılan zulme Aleviler nasıl sessiz kalmadıysa, bizler bu günde yaşadığımız Kerbela’ya da sessiz kalınmamalıyız. Seçilmişlere, halkların iradesine yapılanlar, milliyetçilikle Ermeni halkı hedef gösteriyorlar. Bu minvalde yaşanılan savaşlara karşı barışı  ve yaşamı savunanları sahipleniyoruz” ifadelerini kullandı.

PİRHA/İSTANBUL

Bir Cevap Yazın