Alevi kadınlar, #ZorunluDinDersleriKaldırılsın diyecek

0
141

Alevi kadınlar yeni eğitim öğretim dönemine ilişkin yazılı açıklama yaparak, tekçi zihniyetle inşa edilen piyasacı ve dinsel-muhafazakâr eğitim anlayışına tepki gösterdiler. Yapılan açıklamada, “Tekçi inanç anlayışı ile özellikle eğitim yoluyla Alevi çocukların bu tekçi eğitim potası içerisinde eritilmesi, Alevi inanç kırımı olarak adlandırılabilecek bir asimilasyon mekanizması olarak işlev görmektedir” denildi.

Alevi kadınlar, yeni eğitim öğretim dönemine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada yeterli tedbirler alınmadan yüz yüze eğitimin açılmasını salgını daha da yaygınlaştıracağı belirtilirken eğitimde devam eden temel sorunlar için, tekçi eğitimin kültür ve inanç kırımını hedeflediğini söyledi.

“ZORUNLU DİN DERSİ KALDIRILMALI”

Yapılan yazılı açıklamada eğitim sistemindeki köklü sorunların yanında salgından kaynaklı derinleşen sorunların Alevi öğrenciler için daha can alıcı bir hal aldığı belirtilirken “Aleviler uzunca bir süredir zorunlu din derslerinin kaldırılması ve din derslerinden muafiyet taleplerini dile getirmekteler. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu ilkelerinden sayılan laiklik ilkesinin gereği, hiçbir dönemde yerine getirilmediği gibi AKP hükümeti döneminde ise laikliğin kırıntısından dahi söz edilememektedir. Toplumun laik eğitim talepleri görmezden gelindiği gibi, eğitim anlayışı giderek daha gerici ve kadınların taleplerine karşın daha da cinsiyetçi hale getirilmiştir. Tekçi ulus-devlet sisteminin bir yansıması olarak demokratik ve anadilinde eğitim talepleri görmezden gelindiği gibi bilimsel eğitimin esamisi bile okunmamaktadır” denildi.

“TEKÇİ İNANÇ ANLAYIŞI ASİMİLASYONDUR”

Açıklamada tekçi zihniyetle inşa edilen piyasacı ve dinsel-muhafazakâr eğitim anlayışıyla, laik, demokratik, bilimsel, anadilde ve parasız eğitim taleplerinin yok sayıldığına dikkat çekilerek, “Tekçi inanç anlayışı ile özellikle eğitim yoluyla Alevi çocukların bu eğitim potası içerisinde eritilmesi, Alevi inanç kırımı olarak adlandırılabilecek bir asimilasyon mekanizması olarak işlev görmektedir. Alevilik üzerine kara çalma, ötekileştirme, itibarsızlaştırma, inanç ve mezhepler üzerinde küçültücü boş inançlar yayma, baskıcı eğitimin araç olarak kullanıldığı bir eğitim anlayışı toplumsal barışı olumsuz etkileyebileceği gibi, anti demokratiktir, eşitlikçi ve özgürlükçü yaklaşımdan uzaktır” ifadeleri kullanıldı.

 “AİHM’İN VERMİŞ OLDUĞU KARARLARI SİYASİ İKTİDAR İHLAL ETMEKTEDİR”

Açıklamaya şöyle devam edildi: “Okullarda zorunlu din derslerinin verilmesi, seçmeli dersler adı altında başka din derslerinin dayatılması, çocuklarımızın İmam Hatip Liselerine yerleştirilmesi, Anayasa’nın 90. Maddesi’ne aykırıdır. Anayasa’nın 90. Maddesi 12 Eylül Anayasa’sının topluma sunduğu zorunlu din derslerini dayatan 24. Madde’yi tamamen çürütmektedir. Bu konuda AİHM’in vermiş olduğu emsal kararlara rağmen siyasi iktidar bu kararları ihlal etmektedir. Bu tekçi, gerici, dine dayalı eğitim anlayışı içerisinde farklı inanç ve mezheplere sahip olan çocuklarımız din derslerinden muaf tutulmalıdır. Çocukların kendi inanç yaşam ve felsefesini öğrenip yaşayacağı yerler okullar değil, kendi inanç yerleridir.”

Kadınlar, eşitlikçi, özgürlükçü, cinsiyet eşitlikçi, özgürlükçü, bilimsel, laik, demokratik ve anadilde eğitim taleplerini yineleyerek, iktidara sorumluluğunu yerine getirmesi noktasında çağrıda bulundu. Bu talepler doğrultusunda akşam saat 20.00’da twitter’da #AleviKadınlar ve #ZorunluDinDersleriKaldırılsın tagı ile seslerini duyuracak.

PİRHA/İSTANBUL

Bir Cevap Yazın