Armutlu Cemevi Başkanı: Diyanete ayrılan bütçe iş yaratma alanlarına ve eğitime harcanmalı

0
142

Sarıyer Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Armutlu Cemevi Başkanı Zeynep Yıldırım, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bütçesinin bakanlık bütçelerininden yüksek olmasına tepki gösterdi. Yıldırım, Diyanete ayrılan bütçenin  insan sağlığı, iş yaratma alanları ve eğitime  harcandığında ülkenin 5 kat daha gelişeceğini söyledi.

Diyanet İşleri Bakanlığı bütçesi 2020 yılında yüzde 34 artırıldı. Bu durumda Diyanet İşleri Başkanlığının 2020 yılı bütçesi 16 bakanlıktan sekizinin bütçesini geride bıraktı.

Sarıyer Pir Sultan Abdal Kültür Derneği/Armutlu Cemevi Başkanı Zeynep Yıldırım, Diyanet İşleri Başkanlığına fazla bütçe ayrılmasına tepki gösterdi.

Yıldırım, “Halkın bir deyimi var. Kimin ekmeğini yersen, onun kılıcını sallarsın. Bu doğru bir yaklaşım değil. Olanaklar yaratmak ayrı şeydir. Bütçe ayırmak ayrı bir şeydir. 3-4 tane bakanlığın toplam bütçesinin Diyanete ayrılması bize bir şey mi kazandırdı. İnananlara saygımız sonsuz ama bu bütçe nereye gidiyor?” diyerek tepki gösterdi.

İnsanların özgür iradeyle inançlarını yaşayabileceğini, sadece organize olmak için bir yapının olması gerektiğini belirten Yıldırım, “Olanaklar sağlanırsa, istedikleri inançları yaşarlarsa bu zamana kadar nasıl yaşamışsalarsa şimdi de öyle yaşarlar. Kışkırtılmadığı sürece halklar arasında bir sorun olmadı” diye konuştu.

EMEĞİN SÖMÜRÜSÜNDE HEP BİRLİKTEYİZ

Yıldırım şöyle devam etti:

“Biz de emekçi insanız, hep birlikte bir ülkede yaşıyoruz. Bu havayı hep birlikte soluyoruz. Emeğin sömürüsünde hep birlikteyiz.  Sömürüde, baskıda ‘Alevidir, Sünnidir’ diye bir şeyi yok. Alevilere biraz daha fazla baskı uyguluyor. Kendi yollarında yürüdükleri için, biat etmedikleri için ama onlara daha bir baskı var. Tüm halka yönelik bir baskı var. Onlar da bu adaletsizliğe uğruyorlar. Bu eşitsizliğe tüm halklar uğruyor. Sadece Aleviler değil. Aslında Sünni vatandaşlar inançlarını şartlandırma üzerinden yaşıyorlar. İnançlarımız ihmal ediliyor hangi inançtan insan olursa olsun. Birilerinin inançlarına müdahale etmek çok doğru bir şey değil. Sen onun olanağını sağlarsın o insan istediğini gibi yaşar.”

“DİYANET İŞLERİNE AYRILACAK BÜTÇE EĞİTİME, SAĞLIĞA, İŞ ALANLARINA AYRILSIN”

Diyanet İşleri Başkanlığına ayrılacak bütçenin eğitime, sağlığa, iş alanlarına ayrılması gerektiğini belirten Armutlu Cemevi Başkanı Zeynep Yıldırım, “İnsanlar açlıktan yoksulluktan, sefaletten ölmesin. Bu pandemide birçok yerde insanlar açlık ve sefaletle karşı karşıya. Çünkü iş yok gençlerimiz işsiz! Onlar bizim geleceğimiz, onlar bizim aydınlık yarınlarımız. Bizim inancımız aydınlığı beraberinde getirir. Biz inancımızın gerekliliğini yapalım. İnsanlığın kurtuluşu için yapılması gerekeni hep birlikte yapalım diye çağrıda bulunuyorum. Bu bütçe insan sağlığı, iş yaratma alanları ve eğitim için harcandığında bu ülke 5 kat daha gelişecektir” dedi.

Burcu ANIL/İSTANBUL

 

Bir Cevap Yazın