Ana Sayfa Haberler Alevi kadınlar, restorasyonu yapılan Kadıncık Ana Evi’nde-VİDEO

Alevi kadınlar, restorasyonu yapılan Kadıncık Ana Evi’nde-VİDEO

0
Alevi kadınlar, restorasyonu yapılan Kadıncık Ana Evi’nde-VİDEO

Avrupa Alevi Kadınlar Birliği heyeti, restorasyonu yapılan Kadıncık Ana Evi’ne gitti. Birliğin başkanı Sultan Şahin, restorasyon için bir mücadele yürüttüklerini ve çalışmaların belli bir seviyeye ulaştığını belirterek, “Türbeyi harabe içinde gördüğümüzde çok üzülüyorduk ve böyle bir çalışma başlattık. Bunun sonucunu da aldık. Gerçekten çok mutluyuz” dedi.

Avrupa Alevi Kadınlar Birliği 2.Başkanı/ Fransa Alevi Kadınlar Birliği Başkanı Sultan Şahin ve birliğin Türkiye Temsilcisi Serpil Özen’in Kadıncık Ana Türbesindeki restorasyon çalışmalarını yerinde inceledi.

Avrupa Alevi Kadınlar Birliği olarak Kadıncık Ana Türbesinin restorasyonu için bir mücadele yürüttüklerini ve çalışmaların belli bir seviyeye ulaştığını belirten Şahin, “Türbeyi harabe içinde gördüğümüzde çok üzülüyorduk ve böyle bir çalışma başlattık. Bunun sonucunu da aldık. Gerçekten çok mutluyuz” dedi.

“KADINCIK ANA TÜRBESİNİN ÖNÜNDE CEM YAPACAĞIZ”

Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Her yıl Hacı Bektaş anma etkinliklerinde kadınlar Kadıncık Ana Türbesinin önünde bir cem gerçekleşeceğinin sözünü verdik ve böyle bir karar aldık. Umarım önümüzdeki yıl hep beraber burada kadın canlarımızla yan yana, el ele vererek bu muhabbetimizi gerçekleştireceğiz. Bizim dergahlarımız bize ait, Alevilere ait olan dergahlarımızın hepsine sahip çıkalım. Hepsi için böyle bir çalışma başlattık.

“KADINCIK ANA, HACI BEKTAŞ VELİ PİRİMİZİN EŞİTİDİR; BİR SÖYLEMİ OLMALI”

Türkiye’de çok fazla analarımız var. Elif Ana, Zarife Ana var. Dersim yöresinde o kadar çok kadınlarımız ve zamanında yaşanmışlıkları var ki Kadıncık Ana’nın olduğu yerden bir duyuru yapmak istiyorum. Kültür Bakanlığına ya da arşiv bölümlerinden sorumlu olan arkadaşlarımıza Kadıncık Ana, Hacı Bektaş Veli pirimizin eşitidir. Bir resmi, bir söyleminin muhakkak var olması gerekir. Onun için biz bunun takipçisi olacağız. Eğer varsa Kültür Bakanlığı’nda ya da sorumlu olan insanlarda varsa bunun bir an önce ortaya çıkarılması gerekir ve yerli yerine, hakkı hakkını iade etmesi gerekir.”

“KADINCIK ANAMIZI VE EVİNİ TOPLUMA KAZANDIRIYORUZ”

Avrupa Alevi Kadınlar Birliği kurucusu ve Türkiye Temsilcisi Serpil Özen ise “Kadıncık Anamızı ve onun evini topluma kazandırıyoruz” dedi. Özen, “Bundan sonra da kadınlarımızın buraya gelip cem olmaları, cem yapabilmelerini, ziyaret edip burada niyaz olmalarını istiyoruz. Umarım bundan sonra benim için güzel bir şey olacak, bunun takipçisi olacağız” ifadelerini kullandı.

“KASIM AYININ İLK HAFTASI RESTORASYON TAMAMLANMIŞ OLACAK”

Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok da, “Sizlerin öncülüğünde başlatılan bu restorasyon çalışması 20 Ağustos itibari ile devam ediyor. 30 gün içerisinde Kasım ayının ilk haftasında çalışmayı tamamlamış olacağız” dedi.

Cebrail ARSLAN/ANKARA

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: