Akbulut: İktidarın masasında bekletilen Alevilerle ilgili kararlar biran önce uygulansın-VİDEO

0
126

PİRHA – Zorunlu din dersleri ile ilgili AİHM’in verdiği kararların uygulanması için hükümete çağrıda bulunan Alevi Vakıfları Federasyonu Başkanı Remzi Akbulut, 6 yıldır iktidarın masasında bekletilen kararların bir an önce uygulanmasını istedi. Akbulut, bu ülkede Kürtlerin ve Alevilerin sorunları çözülmedikçe toplumsal huzurun sağlanamayacağına dikkat çekti. 

Zorunlu din derslerinin kaldırılması için yıllardır mücadele eden Alevi kurumları AİHM kararların uygulanmasını bekliyor. Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF) Genel Başkanı Remzi Akbulut, kararların uygulanması için iktidara seslendi.

Zorunlu din derslerinin kaldırılması ile ilgili 2014 yılında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin aldığı kararları hatırlatan Akbulut, 6 yıldır iktidarın masasında bekletilen kararların biran önce uygulanmasını istedi. Akbulut, “Bir an önce zorunlu din derslerinin kaldırılması lazım. Hükümet kendine göre AİHM’den sonra din bilgisi dersinin adını din kültürü koydu, ahlak bilgisi koydu ama bunların hiçbirisi bizim taleplerimiz doğrultusunda konulan bir müfredat değil. Alevi toplumunun ve çocuklarının isteği bir an önce zorunlu din derslerinin kaldırılmasıdır” dedi.

“ALEVİ KURUMLARI KARARLARIN UYGULANMASI İÇİN BASKI YAPMALI”

AİHM’in kararları ile ilgili Avrupa Konseyi İzleme Komitesi’nin kurulduğunu ve kararların uygulanması için 1 Haziran’a kadar zaman tanındığını belirten Akbulut, 1 Haziran’da ise hükümetin pandemiyi gerekçe gösterdiğini belirterek, “En kısa sürede bu pandemi olayı biter bitmez ülkemizde bu kararlar yürürlüğe girer” dedi.

“Zorunlu din dersleri ile ilgili herhangi bir şey istediğimiz zaman aldığımız mahkeme kararlarını yok saymış oluruz, ondan yargı kararları vardır. Bu kararların uygulanması lazım” diyen  Akbulut, AHİM kararlarında yer alan maddeleri sıralayarak konuşmasını şöyle sürdürdü:

  • Zorunlu din derslerinin kaldırılması
  • Cemevlerine genel bütçeden pay ayrılması
  • Cemevlerinin yasal statüye kavuşturulması

Bu üç madde ile beraber kazanılan bir davaydı bunun artık geri adımı yok. Alevi kurumlarının yapacağı tek şey hükümete bu konuda baskı yapmak. Bu yargı kararlarını niye uygulamıyorsunuz? Bugüne kadar neden uygulanmadı? diye sormaktır.”

“ALEVİLER İNANÇLARI KONUSUNDA EŞİT HAKLARA SAHİP DEĞİLLER”

Alevilerin bu ülkede eşit yurttaş olmadığını kaydeden Remzi Akbulut, “Aleviler ancak bu ülkede vergilerini verdikleri zaman, vergilerini ödedikleri zaman, askere gittikleri zaman askerde şehit oldukları zaman eşit yurttaş oluyorlar. Onun dışında söz konusu değil. Aleviler her türlü vatandaşlık görevini yerine getiriyor ama inançları konusunda eşit haklara sahip değiller” diye konuştu.

“KÜRTLERİN VE ALEVİLERİN SORUNLARI ÇÖZÜLMEDİKÇE TOPLUMSAL HUZR SAĞLANAMAZ”

Bu ülkede liyakate göre işlem yapılmadığının altını çizen Akbulut, “81 ilde 1 tane Alevi kökenli bir var ne yok 81 ilde Alevi kökenli bir emniyet müdürü 958 ilçede bir Alevi kökenli bir kaymakam yok. Hani siz eşit yurttaştınız 283 üniversitede bir tane Alevi rektör yok yani Alevilerin eşit yurttaş olduğu söylenemez bu konuda” dedi. Akbulut, Alevi kurumlarının topyekün liyakata göre işlem yapılması ve AHİM kararlarının uygulanması için hükumetle pazarlık masasına oturup bu sorunları çözmesi gerektiğini söyledi.

“YEREL YÖNETİMLERİN KARARLARI UYGULAMA YETKİSİ VAR”

Bu ülkede Kürtlerin, Alevilerin, Çerkezlerin, Lazların sorunlarının olduğunu ancak bu ülkede Kürtlerin ve Alevilerin sorunları çözülmedikçe toplumsal huzurun sağlanamayacağına dikkat çekip, Alevi kurumlarına çağrısını yenileyen Akbulut, şunları kaydetti.

“Bir an önce AHİM kararlarının uygulanması ve cemevleri ile ilgili genel bütçeden pay ayrılması ve yerel yönetimlerinde Anayasanın 138 maddesinin 8 bendinde göre yetkilerini kullanıp büyükşehir belediyelerinin hükumetin onayını beklemeden bu kararları uygulamalıdır.  Belediyeler Alevi toplumunun sorunları için çaba sarf etmelidir.”

İsmail SİVASLI/İSTANBUL

 

 

Bir Cevap Yazın