Ana Sayfa Haberler Karakaya: Bizlerin şu anda en hayati görevi Aleviliği genç kuşaklara aktarmak

Karakaya: Bizlerin şu anda en hayati görevi Aleviliği genç kuşaklara aktarmak

0
Karakaya: Bizlerin şu anda en hayati görevi Aleviliği genç kuşaklara aktarmak

Kuzey Amerika’daki Alevi dernekleri, burada yaşayan 6-35 yaş arası Alevi çocuk ve gençlere yönelik bir dizi yarışma düzenledi. Yarışmaya katılacak eserlerin 12 Ekim’e kadar Aleviyouthaward@gmail.com adresine gönderilmesi gerekiyor. Yarışmanın yapılması konusunda öncülük eden Yrd. Doç. Dr. Ayfer Karakaya, “Bizlerin şu anda en hayati görevi bu güzel inancı, bu güzel kültürü genç kuşaklara aktarmak. Biz Amerika’daki Aleviler olarak, derneklerimizin işbirliği ile bu güzel yarışmaları organize ettik” dedi. 

Kuzey Amerika’daki Alevi dernekleri (Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Orta Batı Alevi Kültür Merkezi ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Washington D.C.),  ülkede yaşayan 6-35 yaş arası Alevi çocuk ve gençlere yönelik bir dizi yarışma düzenledi. Yarışma kategorileri, katılma şartları ve ödülleri geçen haftalar açıklandı. Birçok kategoride Alevi gençlere ödül verecek.

Ödül kategorileri ve gereksinimlerine ilişkin açıklamaya göre, her bir birey istediği kadar kategoride yarışabilecek ancak en fazla bir kategoride bir ödüle layık görülecek. Tüm ödüller için başvuru ve adaylık son başvuru tarihi 12 Ekim 2020.

Yarışmaya katılacak eserlerin 12 Ekim’e kadar Aleviyouthaward@gmail.com adresine gönderilmesi gerekiyor.

Kazananların isimleri ve tüm katılımcılar ise 25 Ekim’de açıklanacak.

“ŞU ANDA Kİ EN HAYATİ GÖREVİMİZ”

Kuzey Amerika’daki Alevi derneklerinin Alevi çocuk ve gençlere yönelik yarışma düzenlemesi konusunda öncülük eden isimlerden Yrd. Doç. Dr. Ayfer Karakaya, PİRHA’ya yaptığı açıklamada, “Bizlerin şu andaki en hayati görevi bu güzel inancı, bu güzel kültürü genç kuşaklara aktarmak” dedi.

“ÇOCUKALRIMIZA ULAŞMAMIZ GEREKİYOR”

Amerika Birleşik Devletleri’nde de yaşayan Karakaya, şunları ifade etti:

“Bunu da sadece sempozyumlar, konserler düzenleyerek yapamayız. Gençlere yönelik yaratıcı etkinlikler organize edip, ne yapıp yapıp çocuklarımıza ulaşmamız gerekiyor. Yurtdışında yaşayan Alevilerin de bütün bu işleri artık mecburen yaşadıkları yerin dili veya çift dilli yapmaları gerekiyor. Biz Amerika’daki Aleviler olarak, derneklerimizin işbirliği ile bu güzel yarışmaları organize ettik. Bu benim bir süredir hayalimdi, şimdi gerçekleşecek olması beni çok mutlu ediyor. Umarım katılımı bol olur. Destekleri ve işbirlikleri için dernek başkanlarımız ve temsilcilerimiz Zeki Yeşilyurt, Cemal Yılmaz ve Ali Yapıcı canlarımıza çok teşekkür ediyorum.”

Yarışmaya katılma koşulları ve kategoriler:

1) ÇİZİM YARIŞMASI

Şu anda ABD’de ikamet eden 6-10 ve 11-13 yaşındaki Alevi çocuklar.

2) FOTOĞRAF YARIŞMASIŞu anda ABD’de ikamet eden 14 yaş arası Alevi gençliği.

3) ŞİİR YARIŞMASIŞu anda ABD’de ikamet eden 14 yaş arası Alevi gençliği

4) GENÇLİK HİZMET ÖDÜLÜBu ödül, Kuzey Amerika’daki Alevi kuruluşlarından bir veya daha fazlasında hizmet ve gönüllü çalışma kaydı ile 15-35 yaş arası bir Alevi gençliğini tanımak için kuruldu. Alevi cemaatinin her üyesi bu ödüle bir Alevi genç aday gösterebilir. Bireyler de kendi kendini aday gösterebilir.(Kendi Kendine) Adaylık Son Başvuru ve Gereklilik.

5) KÜLTÜREL ELÇİ ÖDÜLÜBu ödül, Alevi geleneğinin bir veya daha fazla yönüyle ustalık yapmış 15-35 yaş arası bir Alevi gençliğini tanımak için kurulmuştur. Kuzey Amerika’daki Alevi kültürünün görünürlüğüne ve itibarına katkıda bulundu. Alevi cemaatinin her üyesi bu ödüle bir Alevi genç aday gösterebilir. Bireyler de kendi kendini aday gösterebilir.(Kendi Kendine) Adaylık Son Başvuru ve Gereklilik

PİRHA/ İSTANBUL

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: