DAD’dan, Alevi olduğu için işkence gören Elkatmış ailesine destek açıklaması-VİDEO

0
177

Demokratik Alevi Dernekleri, İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da eş zamanlı açıklama yaparak, İzmir’de bir cinayetten sorumlu tutularak gözaltına alınıp işkence edilen Elkatmış ailesinin yanında olduklarını duyurdu. Yapılan açıklamada, Elkatmış ailesine sahip çıklamaları için tüm Alevi kurumlarına çağrı yapıldı. 

 

Haberin videosu;

İzmir Menemen ilçesinde 4 Şubat’ta Suriyeli hamile bir kadın ve 5 yaşındaki oğlunun öldürülmesi olayına karıştıkları gerekçesiyle gözaltına alınıp, Alevi oldukları için işkence gören Elkatmış ailesinin yaşadıklarına tepki göstermek amacıyla Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana’da eş zamanlı açıklama yaptı.

Dersimli Hasan Elkatmış ile oğulları Ozan Elkatmış ve Şahin Elkatmış’ın yaşadıkları işkence ve baskıdan kaynaklı travmayı atlatamadıklarının belirtildiği açıklamada, “Ötekileştirilmenin ibretlik hikayesi hepimizin yeniden düşünmesi gerektiğini gösteriyor” denildi.

“ALEVİ OLMAN DÜZMECE SORUŞTURMA YAPILMASI, İŞKENCE EDİLEREK İFADEN ALINMASI İÇİN YETERLİ”

Gözaltı sürecinde yapılan işkenceye ve sonrasında yaşananlara ilişkin şunlar ifade edildi:

“Bizlere Türkiye’de mülteci isen ölümün cezasız, Kadirova davasında olduğu gibi, Akdeniz’de her gün ölmek gibi, vatandaş olman eşit olman anlamına gelmiyor. Kadın olman, Şule Çet davasındaki gibi, Gülistan Doku davası gibi, Kürt olman, helikopterden atılman için geçerli sebep. Alevi olman düzmece soruşturma yapılması için, işkence edilerek ifaden alınması için, doktorun sana işkence raporu vermemesi için, gözaltında ailece tecavüz ile tehdit edilmen için, basının düzmece haber yapması için yeterli. Polis istediği gibi yasaya dayanmadan savcı ile elele suç üretme uzmanı olmuş. Vatandaş maaşını aldığı nimet nede olsa. Suç varsa, maaş var anlayışı ile yasa, hukuk, vicdan tanımaz, sırtından copunu, elinden kelepçesini eksik etmediği, suç üreten bir rejim ile karşı karşıya olduğumuzu açık bir şekilde görmekteyiz. Suç üreten anlayışa karşı birlikte mücadele etmekten başka şansımız olmadığı açıktır.

“DAD OLARAK ELKATMIŞ AİLESİNİN YANINDA OLACAK, DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ”

Demokratik Alevi Dernekleri olarak Elkatmış ailesini ziyaretimiz sonrasında ailenin dayanışma ihtiyacına tanık olduk. DAD olarak Elkatmış ailesinin yanında olacak, davanın takipçisi olacağız. Suç üreten kolluğun, düzmece rapor düzenleyen doktorun, üretilen suçu yasaya uyduran savcının cezalandırılması için tüm kamuoyunu, Alevi kurumlarını aile ile dayanışmaya, davayı takip ederek suçluların hakettikleri cezayı almaları için çaba göstermeleri, kamuoyu vicdanı ve demokratik değerler için elzemdir. Mazlum çaresiz, mekan rızasız, zaman sahipsiz değildir.”

Ankara’da, DAD Ankara Şube Eş Başkanı Mustafa Karabudak’ın okuduğu basın açıklamasına İHD Ankara Şube, Ankara Dersimliler Derneği, Vartolular Derneği, Karakoçanlar Derneği, Kızılırmak Yerel Dernekler Federasyonu, Alınteri, HDP Ankara İl, HDP Çankaya, İlçe, Sivas Şehit ailelerinden Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa da katıldı.

PİRHA/ADANA-İSTANBUL-ANKARA-İZMİR

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-236437 gallery-columns-3 gallery-size-full’>
Bir Cevap Yazın