Bektaş Piroğlu Dede’nin Hakk’a yürüyüşünün 2. yılı

0
164

PİRHA – Bektaş Piroğlu Dede’nin Hakk’a yürüyüşünün 2. yılı. Musa-i Kazım Ocağı evlatlarından olan Piroğlu, her yıl taliplerine ziyaretlerde bulunup, yol erkan yürüten sevilen bir dedeydi. Piroğlu, vasiyeti üzerine Manisa’nın Dilek Köyü’nde deyiş ve semahlarla sırlanmıştı.

30 Eylül 2018’de Manisa’nın Turgutlu İlçesine bağlı Çepnidere Köyü’nde aşure paylaşıldığı saatlerde konuşma yaparken kalp krizi geçirerek Hakk’a yürüyen Bektaş Piroğlu Dede’nin aramızdan ayrılışının 2. yılı.

Piroğlu, vasiyeti üzerine Manisa’nın Dilek Köyü’nde deyiş ve semahlarla sırlanmıştı. Piroğlu, uzun yıllar taliplerine ziyarete giderek yol, erkan yürüten ve herkes tarafından sevilen bir dedeydi.

BEKTAŞ PİROĞLU KİMDİR?

Bektaş Piroğlu Dede, Musa-i Kazım Ocağı evlatlarından. Çepni Alevilerinden olan Piroğlu 1938 yılında Antep’in Nizip ilçesine bağlı Köseler Köyü’nde doğdu. Babası ise Ali Piroğlu Dede. Piroğlu, 1960 yılından beri dedelik yapıyordu. Türkiye’de, Balkanlarda, Avrupa’da Alevilerin bulunduğu her yerde inanca hizmet etti. 79 yaşında Hakk’a yürüyen Piroğlu, başta Batı Anadolu olmak üzere bazı yörelerdeki Türkmen, Çepni Alevilerin post dedesi ve Alevi Bektaşi İnanç Kurulu üyesiydi.

PİRHA/ İSTANBUL

 

 

Bir Cevap Yazın