Ana Sayfa Haberler AVF Genel Başkanı Remzi Akbulut: Aleviler hiçbir partinin arka bahçesi değildir-VİDEO

AVF Genel Başkanı Remzi Akbulut: Aleviler hiçbir partinin arka bahçesi değildir-VİDEO

0
AVF Genel Başkanı Remzi Akbulut: Aleviler hiçbir partinin arka bahçesi değildir-VİDEO

Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut, “Bugün için belki uygun bulmuyorum ama Alevilerin canını çok daha fazla sıkarlarsa, Alevilerin artık siyasi parti kurma zorunluluğu doğuyor” dedi.

Haberin videosu;

Alevilerin parti kurma iddiası tartışmaları sürüyor. Alevilerin parti kurması iddiasıyla ilgili Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut ile görüştük.

Alevilerin eşit yurttaş olması için bir an önce AİHM kararlarının uygulanmasını gerektiğini belirten Remzi Akbulut, “ AİHM kararları uygulandıktan sonra bizim fazla bir sorunumuz kalmıyor. Bir an önce AİHM kararlarının uygulanması için mevcut hükümete baskıların yapılması lazım. Masaya oturulup bunun bir an önce bitmesi lazım” dedi.

Siyasi partilerin Alevilere yönelik yaklaşımını eleştiren Remzi Akbulut, “Alevileri herkes kendi arka bahçesi gibi görüyor. HDP, bir taraftan ‘Aleviler bana oy veriyor’ diyor, CHP, ‘Alevilerin oyu benim’ diyor. ‘Çantada keklik’ diyor. Öbür tarafta gidip AKP’ye oy verenler var. Ama şunu bilsinler; tüm siyasi partiler Aleviler ‘koyun’ değil, ‘koyun sürüsü’ değil. Aleviler artık gerektiğinde nereye nasıl oy vereceğini bilen insanlardır” diyerek tepki gösterdi.

Bu dönemde parti kurulmasını doğru bulmadığını söyleyen Akbulut, sözlerine şöyle devam etti:

“Eğer bir partinin kurulması gerekiyorsa biz şu günde onun çok uygun olmadığını düşünülerdeniz. Çünkü mevcut bir düzenin yıkılmasıyla ilgili bir çalışmalar var. Bir rejimin daha doğrusu bir Cumhurbaşkanlığı rejimin tekrar parlamenter geçişiyle ilgili çalışmalar var. Bugün için belki uygun bulmuyorum ama Alevilerin canını çok daha fazla sıkarlarsa, Alevilerin artık siyasi parti kurma zorunluluğu doğuyor gibime geliyor. Yani zorluyorlar. Tartışıyoruz, konuşuyoruz. Federasyonlar kendi aramızda konuşuyoruz. Dönem dönem gündeme geliyor. Türkiye’nin içinde bulunduğu şu dönemde göz önünde bulundurarak biraz ötelesek mi düşüncesi taşıyoruz. Şu anda bir rejim söz konusu bir parlamenter sisteme geçiş söz konusu. Tekrar olur mu olmaz mı bilmiyorum ama bunun içinde biz bölen olmayalım düşüncesini taşıyoruz.”

İsmail SİVASLI/İSTANBUL

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-235726 gallery-columns-2 gallery-size-full’>


Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: