‘Almanya ve Hollanda’nın Sivas sanıkları konusunda tutumunu öğrenmek istiyorum’-VİDEO

0
145

Hollanda Sosyalist Parti Milletvekili Sadet Karabulut, Hollanda Dışişleri Bakanlığı’na, Hollanda Büyükelçiliği’ne Sivas Katliamı ile ilgili soru önergesi verdi. Karabulut, “Sivas davasında yargılanan birkaç kişinin Almanya’ya sığındığının doğru olup olmadığını öğrenmek ve bu doğru ise Almanya ile birlikte Hollanda hükümetinin bu kişilerin uluslararası hukuk bazında yargılanma olanaklarının araştırılmasını isteyip istemediklerini öğrenmek istiyorum” dedi. 

2 Temmuz 1993’te devletin gözü önünde gerçekleştirilen Sivas Madımak Katliamı’nın sanıklarının Almanya ve Hollanda gibi ülkelerde olduğunun ortaya çıkmasının ardından sanıkların iadesi için girişimler devam ediyor.

Hollanda Sosyalist Parti Milletvekili Sadet Karabulut da, Hollanda Dışişleri Bakanı’na “Sivas davasında yargılanan birkaç kişinin Almanya’ya sığındığının doğru olup olmadığını, bu doğru ise Almanya ile birlikte Hollanda hükümetin, bu kişilerin uluslararası hukuk bazında yargılanma olanaklarının araştırılmasını isteyip istemediklerini öğrenmek istiyorum” dedi.

Karabulut, konuşmasının devamında şunları ifade etti:

“Hollanda Dışişleri Bakanlığı ve Hollanda Elçiliğine sunulan Sivas Katliamı’yla ile ilgili dilekçesi hakkında soru önergesi verdim. Temel olarak Hollanda hükümetinin, Gülsüm Karababa’nın yakınları ve Alevi dernekleri tarafından istekleri, 3 sanığa karşı işleyen hukuki sürece talep olmalarına karşın tutumlarını öğrenmek istiyorum. İkinci nokta ise, Sivas davasında yargılanan birkaç kişinin Almanya’ya sığındığının doğru olup olmadığını öğrenmek istiyorum ve bu doğru ise Almanya ile birlikte Hollanda hükümetinin bu kişilerin uluslararası hukuk bazında yargılanma olanaklarının araştırılmasını isteyip istemediklerini öğrenmek istiyorum. Umarım cevapları olumlu olur.”

Cebrail ARSLAN/ANKARA

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-235576 gallery-columns-3 gallery-size-full’>


Bir Cevap Yazın