HBVAKV Başkanı Geçmez: Şu süreçte Alevi partisini bir ihanet olarak görürüm-VİDEO

0
114

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, “Türkiye ortamı bir Alevi partisi kurmaya uygun bir ortam değil. Şu süreçte bir Alevi partisini ülkenin genel ilkelerine bir ihanet olarak görürüm. Alevi örgütlerinin bir Alevi partisi kurmasını doğru bulmuyorum” dedi.

Türkiye’de Alevi partisi kurulacağı iddialarını, bu partiyi kuracaklar arasında adı geçen Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) Genel Başkanı Ercan Geçmez ile konuştuk.

Alevi derneklerinin ve vakıflarının Alevi partisi kuracağı noktasında haberleri sosyal medyadan okuduğunu belirten Ercan Geçmez, “Türkiye ortamı bir Alevi partisi kurmaya uygun bir ortam değil. Şu süreçte bir Alevi partisini ülkenin genel ilkelerine bir ihanet olarak görürüm. Alevi örgütlerinin bir Alevi partisi kurmasını doğru bulmuyorum” dedi.

“Alevi partisi kurarlarsa da bu bizim görüşümüz değil” diyen Geçmez, kurarlarsa orası yanlış mı olur hayır nereden baktığınıza bağlı. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin tamamı Suni iken bir Sünni partisi denilmezken bir partinin kuruluşunda Aleviler öncülük ederse o parti Alevi partisi mi olur hayır” diye konuştu.

“BÜTÜN EZBERLERİ BOZABİLECEK BİR SİYASİ OLUŞUM OLMALI”

Alevlerin Türkiye’nin sorunlarını elbette konuştuğunu ve konuşması gerektiğini söyleyen Geçmez, şöyle devam etti:

“Bir parti kurulması gerekiyorsa mertçe Türkiye toplumu ile paylaşılmalı. Türkiye’nin şu anda ihtiyacı olan en önemli şey siyaset üretmektir. Türkiye’de şu anda siyaset üretilmiyor. Hükümet bir şeyi söylüyor, onun üzerinden bir politika üretiliyor. Oysa ki bunun dışında bir politikanın olması, farklı şeylerin konuşulması gerekiyor. Bir konuda siyaset yapma hakkı neredeyse verilmemiş durumda, öbür tarafta siyaset sadece hükümet ne konuşuyorsa ona cevap niteliğinde. Bizim derdimiz bu olmamalı. Türkiye’de yeniden bir siyasi oluşum oluşturulacaksa,var olanın bütün ezberini bozabilecek siyasi oluşum olmalı. Bence bu Türkiye’de tartışmalı. Bu tartışmalı ki Türkiye’deki siyasi partiler de kendilerine ders çıkartsınlar. Peki bu partileşmeye gider mi? Gerekirse gidebilir ama bunu bir Alevi partisiymiş gibi kamuoyuna sunmayı da aslında Alevileri siyasetin dışına hapsetmek, belli bir noktalara kilitlemek ile ilgili yapılan bir eylem olarak görüyorum.”

“ALEVİ ÖRGÜTLERİ İÇİNDE SİYASET DE KONUŞULUYOR”

“‘Şu siyasi oluşum olmazsa Aleviler siyaset yapamaz’ söyleminin Alevilerin özgüvenini kırmak gibi bir şey olur” diyen Geçmez, “Alevi örgütleri içerisinde elbette siyaset de konuşuluyor, siyasi partilerin eylemleri de konuşuluyor. Türkiye’nin siyaseten nereye varması gerektiğine dair derin tartışmalar da yapılıyor” dedi.

“ALEVİLİĞİ SADECE CEMEVİ İÇİNDE 12 HİZMETE HAPSETMEK İSTEYENLER YANILIYOR”

HBVAKV Genel Başkanı Geçmez, Aleviliği sadece cemevi içerisindeki 12 hizmete hapsetmek gibi bir eylem içerisinde olanların yanılacaklarını belirterek şunları kaydetti:

“Siyasettin bir rant işi olmadığına, Alevi geleneklerinden gelenlerin, Aleviler gibi düşünenlerin yeniden siyaset sahnesinde üretmesi gerektiğine inanıyorum.
Tartışmaları hiçbir zaman yanlış bulmuyorum. Tartışmalar nitelikli, seviyeli. Hem ülkenin hem de Alevi örgütlerinin önünü açıyorsa bence tartışma kıymetlidir.
Alevi partisini istiyor muyuz? Hayır. Alevi partisine kesinlikle karşıyım. Türkiye’nin öyle bir şeye ihtiyacı yok. Farklı düşünebilecek insanların bir siyasi platformda yeni bir dille bir araya gelmesinde bir sıkıntı görmüyorum.

“ALEVİ ÖRGÜTLERİ İÇİNDE TARTIŞILIYOR”

Örgütler kendi içerisinde ülke gündemi ile ilgili gördükleri politik yanlışları tartışıyorlar, konuşuyorlar. Bu sürekli olan bir şey. Çözüm yolları arıyorlar. Bu tür çözüm yollarının da parlamentoda olacağına göre herhangi bir parti ile oturup bu sorunları konuşur, ittifak yapar. Siz bunu çözmüyor sunuz? Biz yeni bir oluşum oluşturuyoruz. Diğer topluluklarla birlikte bu sorunların farkına varın der. Bunların tamamı Alevi örgütlerinin hepsinde tartışılıyor. Bu tartışmaların önü kapanmamalı, kapanırsa Türkiye zarar görür. Sorunlarını konuşabilmeli, bunu siyasi partilere göndermeli. Siyasi partileri demokratikleştirmenin, değiştirmenin yolu buradan geçer. Türkiye’de siyasi partiler demokratikleşmemiş daha. Siyaset Türkiye’de korku üretmiştir. Şu gelirse bu olur, o gelir şu olur noktasında insanlar bir futbol takımı tutar gibi siyasi partilere mahkum bırakılmışlardır. Biz siyasi partileri ön seçime zorluyoruz. Bunu yapamıyorlarsa ön seçim yapabilecek belli ilkeleri olan oluşumları siyasete yönlendirmek.”

PİRHA/ İSTANBUL

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-235346 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


Bir Cevap Yazın