Ana Sayfa Haberler Avustralya’da Alevi anıtına saldırı

Avustralya’da Alevi anıtına saldırı

0
Avustralya’da Alevi anıtına saldırı

<

div class=”kvgmc6g5 cxmmr5t8 oygrvhab hcukyx3x c1et5uql ii04i59q”>

PİRHA – Avustralya Alevi Bektaşi Federasyonu ve Moreland Belediyesi AFA ile ortak bir proje olarak yapılan Alevi anıtına kimliği henüz bilinmeyen kişi veya kişilerce bir saldırı düzenlendi. Saldırıda anıt kırılarak dağıtıldı. 

Avustralya’da, Avustralya Alevi Bektaşi Federasyonu ve Moreland Belediyesi AFA ile ortak bir proje olarak Coburg Lake Reserve’de, 13 Ekim 2013’de açılan Alevi katliamlarını simgeleyen anıta, kimliği henüz belirlenmeyen kişi veya kişilerce saldırı gerçekleşti. Saldırıda anıt kırılarak, dağıtıldı.

Avustralya Alevi Bektaşi Federasyonu, Avustralya Alevi Toplum Konseyi, Canberra Alevi Kültür Merkezi, Dandenong Alevi Kültür Merkezi ve Sunraysia Çağdaş Alevi Kültür Merkezi konuya ilişkin yazılı açıklama yaparak saldırıya tepki gösterdi.

“ALEVİ İNANCINA YÖNELİK SALDIRIDIR”

Açıklamada şunlar belirtildi:

“Alevi anıtımıza bu sabah (22 Eylül 2020) kimliği henüz bilinmeyen kişi veya kişilerce düzenlenen çirkin saldırıyı üzülerek öğrendik. Coburg Lake Reserve’de 13 Ekim 2013’te açılan Avustralya’da ilk ve tek olan Alevilerin acılarını ve yaşadıkları katliamları simgeleyen anıtımıza yapılan saldırıyı şiddetle kınıyoruz.

Alevi Anıtı’mıza yapılan bu saldırı değerlerimize, inancımıza ve Avustralya çok kültürlülüğüne yapılan bir saldırıdır. Aleviler, 73 millete bir nazarda bakar. Hiç bir ırka, inanca, dile, yaşam biçimine saygısızlık etmez, tam tersine herkesin eşit, adalet, barış ve demokrasi içinde yaşamasını savunur.

Biz Aleviler, Avustralya’nın çok kültürlü toplum yapısına uygun olarak, farklı inanç ve kültürlerle karşılıklı saygı ve ahenk içinde yaşamaya devam edeceğiz. Bu tür saldırılar bizi inandığımız demokratik, laik ve insanı Hak bilen, doğacı ve hümanist yaşam tarzımızdan vazgeçiremez.

Anıtımıza yapılan bu çirkin saldırının takipçisi olacağız. Bu saldırıyı yapan veya yaptıranları şiddetle kınıyoruz.”

(HABER MERKEZİ)

<

div class=”o9v6fnle cxmmr5t8 oygrvhab hcukyx3x c1et5uql ii04i59q”>

<

p dir=”auto”>

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-235177 gallery-columns-3 gallery-size-large’>Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: