‘Koe Ser’de yeniden yaşamı örelim, Derviş Halil sizi çağırıyor’ – VİDEO

0
167

PİRHA – Eğribelen Köyü Dernek Başkanı Haydar Kaya, “En büyük beklentimiz akrabalarımızın ve köylülerimizin tekrar buraya gelip kalıcı mesken yapmalarıdır. Bütün çabamız bunun içindir” dedi.

Haberin Videosu

Dersim’in Nazimiye ilçesine bağlı eski adı Koe Ser olan Eğribelen Köyü 1992 yılında boşaltılıp 1999 yılında da mührü elinden alındıktan sonra  köy statüsünden düşürüldü.

Dereova köyüne mezra olarak bağlandıktan sonra da köyün ismi değişip Eğribelen oldu. Yıllar sonra kurulan köy derneği ile birlikte imece usulüyle Derviş Halil Cemevi inşa edildi. Derviş Halil hem o köylü olduğu için hem de bir ermiş ve pir olduğu için cemevine ismi verildi.

“İLK GELDİĞİMİZDE ÇALIDAN, ÇIRPIDAN GEÇİLMİYORDU”

PİRHA’ya konuşan Eğribelen Köyü Dernek Başkanı Haydar Kaya,  “O günden bu güne cemevimizin yapımını bitirdik. Yolumuzu yaptık ilk geldiğimizde çalıdan çırpıdan geçilmiyordu. En büyük beklentimiz akrabalarımızın bu köylülerimizin tekrar buraya gelip kalıcı mesken yapmalarıdır bütün çabamız bunun için” diyerek onlarca kente yerleşmiş Koe Ser köylülerine çağrıda bulunup köylerine kalıcı konut yapıp kökleriyle bağlarını güçlendirmelerini isteyerek, “Derwiş Halil yalnız kalmasın” dedi.

DERSİM/PİRHA

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-234963 gallery-columns-3 gallery-size-full’>Bir Cevap Yazın