Diyarbakır Cemevi Avukatı Koluman’dan keşif tepkisi: Karar Alevileri incitmiştir

0
127

İstinaf Mahkemesi’nin Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Cemevinin bütün olarak ibadethane olup olmadığı konusunda yeterli delil olmadığını savunarak, cemevi binasının ibadethane kapsamında kabul edilecek bölümlerinin tespiti için keşif yapılmasını istemesine Avukat Cafer Koluman tepki gösterdi. Koluman, “Bizi inciten husus. Her ne kadar bir yasal statüye kavuşturulmasa bile burası bir cemevi” dedi. 

İstinaf Mahkemesi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Cemevinin 2 yıldır DEDAŞ tarafından kesilen elektriğinin bağlanması ve elektrik giderlerinin kamu tarafından ödenmesi için açtığı davada kararını açıkladı.

Mahkeme, PSAKD Diyarbakır Cemevinin bütün olarak ibadethane olup olmadığı konusunda yeterli delil olmadığını savunarak, cemevi binasının ibadethane kapsamında kabul edilecek bölümlerinin tespiti için keşif yapılmasını istemesine karar verdi.

Mahkeme kararına tepki gösteren Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Diyarbakır Cemevinin önceki dönem başkanı avukat Cafer Koluman, “Ortada olan bir gerçeklik var. Alevilerin ibadeti cemdir, ibadethanesi de cemevidir. Bu toplumsal bir gerçekliktir. Bu geçmişten beri böyledir. Nihayetinde 2 yıldır elektriği kesik olan cemevimiz var” dedi.

Koluman, elektriğin kesilmesi ve dava süreçlerinine ilişkin şunları söyledi:

“Biz elektrik masraflarının genel bütçeden karşılanması hususunda birtakım girişimlerde bulunduk. Bu girişimlerimiz sonuçsuz kalınca Diyarbakır 5. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde tedbir talepli dava açtık. Normal koşullarda yasa gereği 3 gün içinde tedbir talebi değerlendirilip ona göre bir karar verilmesi lazım. 5. Asliye Hukuk Mahkemesi bu tedbir talebimizi reddetti. Bu redde karşı bir üst mahkemeye itirazda bulunduk. Diyarbakır Bölge Adliye Mahkemesi yerel mahkeme kararını onadı, ancak şöyle bir gerekçeyle: Cemevlerinin ibadethane olduğu konusunda gerek AİHM’nin gerek Yargıtay’ın, Danıştay’ın kararlarını bir bütün olarak değerlendirdiğinde buraların ibadethane olduğu konusu tartışmasızdır. Ancak hangi alanların elektrik muafiyetinden yararlanacağı, hangi alanların yararlanmayacağı yerinde yapılacak bir gözlem ve keşif sonucu ortaya çıkacaktır. Buna istinaden burada bir keşif yapılıp ona bir karar verilir.”

“KEŞİF BİZLERİ İNCİTEN HUSUSTUR”

“Keşif, bizleri inciten bir husustur” diyen Koluman, “Nihayetinde biz taleplerimizi belgelerimizi sunduk. Dolayısıyla keşfe gerek kalmaksızın bu kararın verilmesi beklentimizdi. Bu karara istinaden de Diyarbakır 5. Asliye Mahkemesi’nde 20 Ekim 2020’de duruşma görülecek. 20 Ekim’de yapılacak duruşmada bu hususlar değerlendirilerek keşif kararı verileceğini bekliyoruz. Verilecek keşif kararından sonra cemevine gidilecek, cemevinde hangi alanların ibadethane kapsamında olduğu, hangi alanların idari bina kapsamında olduğu yerinde yapılacak tetkikler sonucuna göre bir karar verileceğini bekliyoruz.”

“EMSAL KARARLARIN DİKKATE ALINMASINI TALEP EDECEĞİZ”

Koluman, “Bizi burada inciten husus, her ne kadar bir yasal statüye kavuşturulmasa bile burası bir cemevi” diyerek, mahkemeye sunmuş oldukları emsal kararların dikkate alınmasını talep edeceklerini vurguladı.

PİRHA/DİYARBAKIR

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-234633 gallery-columns-2 gallery-size-full’>


Bir Cevap Yazın