Atiye’ye tepki: Bektaşileri suçlu gibi göstermek, camiye sokmak da ne oluyor?

0
126

<

div dir=”auto”>Netflix dizisi Atiye’nin 6. bölümündeki sahneler tepki çekti. Yazar Ali Yıldırım, dizinin söz konusu bölümünde Bektaşilerin suçlu gibi gösterildiğini, ve camiye sokulduğunu belirterek, “Atiye dizisinde rezalet. Netflix Alevilerden özür dilemelidir. Bektaşileri suçlu gibi göstermek, onları camiye sokmak da ne oluyor?” dedi.

<

div dir=”auto”>

<

div dir=”auto”>27 Aralık 2019 tarihinde 8 bölümden oluşan ilk sezonun yayınlandığı, senaryosunu Jason George, Nuran Evren Şit ve Fatih Ünal’ın birlikte kaleme aldıkları, aksiyon ve fantastik türündeki Netflix’in ikinci Türk orijinal internet dizisi Atiye’nin bir bölümündeki sahneler tartışma yarattı.

<

div dir=”auto”>Yazar Şengül Boybaş’ın “Dünyanın Uyanışı” adlı eserinden uyarlanan dizide bir kadının kendisini keşfetme süreci, tarihi 12 bin yıl öncesine dayanan Göbeklitepe’nin hikayesi üzerinden fantastik şekilde anlatılıyor.

<

div dir=”auto”>

<

div dir=”auto”>Diziyi izleyen Yazar Ali Yıldırım, dizinin 1. sezonun 6. bölümününde Bektaşilerin suçlu gibi gösterildiğini, ve camiye sokulduğunu belirtip, “Atiye dizisinde rezalet. Netflix Alevilerden özür dilemelidir” diyerek tepki gösterdi.

<

div dir=”auto”>

<

div dir=”auto”>“BEKTAŞİLERİ SUÇLU GİBİ GÖSTERMEK, CAMİYE SOKMAK DA NE OLUYOR?”

<

div dir=”auto”>

<

div dir=”auto”>“Bektaşileri suçlu gibi göstermek, onları camiye sokmak da ne oluyor” diyen Yıldırım şunları kaydetti:

<

div dir=”auto”>“Televizyon izlemediğim için haliyle dizilerden de haberim yok. Bir arkadaşım üzerinde çalıştığım Göbeklitepe ile ilgili Atiye diye bir dizi olduğunu söyleyince, oturup tüm bölümlerini bir günde izleyeyim dedim.

<

div dir=”auto”>1. sezonun 6. bölümünü izlerken dizide birdenbire hiç ilgisi alakası olmadığı halde Bektaşilerle ilgili sahnelere rastladım. Dizinin bir sahnesinde bir trafik kazası yaşanıyor ve bu kazaya Urfa Bektaşi Dergahında çalışan bir kişi tanık oluyor. Dizide bu tanık kişinin gazete haberi yer alıyor ve haberde bir suçlu gibi gözleri bantlanmış. Adeta tanık değil suçlu ilan edilmiş. Dizinin kahramanı Atiye olayın izini sürüyor. Bir arama motoru var adı javob. Oraya Bektaşi dergahları yazıyor ve aratıyor ve sözde Bektaşi dergahının adresini, mensuplarını buluyor. Urfa Bektaşi Dergahını arıyor ama bulduğu sayfa “http://xn--beyoludergahlar-2cc13a.com/” Atiye sözde Bektaşi dergahına gidiyor, dizi Bektaşilik adına vakit namazı kılan insanları gösteriyor.

<

div dir=”auto”>

Bektaşi babası ise bütünüyle bir cami imamı görünümümde.

<

div dir=”auto”>

“KURMACA DA OLSA ALEVİLERİ SUÇLU GİBİ GÖSTERİP GÖZLERİNİ BANTLAMAYA KİMSENİN HAKKI OLAMAZ”

<

div dir=”auto”>Bir dizi/ sanat yapıtı yani kurmaca da olsa Alevileri suçlu gibi gösterip, gözlerini bantlamaya kimsenin hakkı olamaz. Bu bir rezalettir. Aynı şekilde Alevilikte olmayan bir ibadeti onlara mal etmek asla kabul edilemez. Bu tam anlamıyla bir rezalettir. NETFLİX Alevilerden özür dilemelidir.”

<

div dir=”auto”>

<

div dir=”auto”>PİRHA/ İSTANBUL

<

div dir=”auto”>

<

div dir=”auto”>

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-234711 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>Bir Cevap Yazın