‘Munzur Gözelerini yok etme projesine karşı daha fazla mücadele etmeliyiz’-VİDEO

0
124

Munzur Çevre Derneği yöneticisi Özkan Arslan, Munzur Gözeleri’nde devam eden peyzaj projesini, doğayı kuşatarak yok etme projesi olarak gördüklerini söyleyerek, “Projenin derhal durdurulup eski haline döndürülmesini istiyoruz” dedi.

Munzur Gözelerinde peyzaj çalışması devam ederken, çalışmanın durdurulması çağrısı da yükseliyor.

PİRHA’ya konuşan Munzur Çevre Derneği yöneticisi Özkan Arslan, insanın doğasını kuşatarak yok etme projesi olarak gördüklerini söyledi.

“SADECE MUNZUR GÖZELERİYLE BAŞLAYAN BİR SÜREÇ DEĞİL”

Projenin vakit kaybetmeden durdurulup eski haline döndürülmesi gerektiğini belirten Arslan, şunları dile getirdi:

“Bu öncelikle sadece Munzur gözeleriyle başlayan bir süreç değil. Mevcut iktidar birçok alanı sömürdüğü gibi çevreyi de bir rant alanı, sermayeye peşkeş çekecekleri, her an ortadan kaldıracakları alanlar olarak görüyorlar. Tabi Türkiye’de birçok yerde çevreye saldırılar mevcut ama Dersim’de biraz daha politik bir yanı var. Özellikle 1938’de başlayan birinci sürgün, 1990’da başlayan ikinci sürgün ve 3. sürgünü de bu olarak değerlendiriyoruz.”

“İNSANLARIN DEĞERLERİNİN TEMELİYLE OYNAMAYA ÇALIŞIYORLAR”

Arslan, konuşmasına şöyle devam etti:

“İnsanların değerlerinin temeliyle oynamaya çalışıyorlar. Çünkü Munzur Gözeleri bu halk için kutsal olarak görülen bir yer. Alevi inancı için kutsal bir yer ve bizler içinde aslında ulaşılamaz su kaynağı, ekolojik anlamda da sahip çıkmamız gereken bence dünyanın sayılı güzelliklerinden biridir Munzur Gözeleri. Düşünün ki siz bir yeri kutsal olarak göreceksiniz ama o kutsallığa insanlar rahata ulaşsın diye rahat piknik yapsın diye yerler yapmaya çalışacaksınız, orada şişelenen suyun dahi satılmaması gerekiyor bize göre onunda kaldırılması gerekiyor.”

“Bizim için Munzur Gözeleri’nin bulunduğu hiçbir alana dokunulmaması gerekir, orada bir proje yapılacaksa bir düzenleme yapılacaksa oranın doğal yapısına hiçbir şekilde dokunulmadan ekolojik yapısı bozulmadan inanç alanına hiç dokunulmadan gerçekleşmesi gerekiyor onu da ancak halk gerçekleştirebilir” diyen Arslan, “Çünkü siz gidip bir halkın inanç merkezine dokunabiliyor musunuz gelip burada bizim inanç merkezimize karışıyorsunuz. Halkımızın büyük kesimi projenin yapılmasını istemiyor” ifadelerine yer verdi.

“SALDIRILARA KARŞI HALKIMIZ BİR ARAYA GELİP MÜCADELE ETMELİDİR”

Arslan, basın açıklamaları yapıp, deklarasyon yayımlamak yerine halkın Munzur Gözeleri’ne sahip çıkması gerektiğini vurgulayarak, “Halk şuna karar vermelidir: Burası turizm merkezi mi ?  inanç merkezi mi? Yoksa ekolojik olarak korumamız gereken bir yer mi? Buna net cevap vermemiz gerekiyor. Halkın inanç merkeziyse, halkın ve bütün inanç kesimlerinin bir araya gelip kutsalına kesinlikle dokundurtmaması gerekiyor. Munzur Gözeleri dahil önümüzdeki maden projelerine kadar devletin bu saldırılarına karşı halkımızın bir araya gelip mücadele etmesi, direnmesi gerekiyor” diye konuştu.

DERSİM/PİRHA

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-234479 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


Bir Cevap Yazın