Pir Musa Kazım Engin: Umutsuz olmayın Rıza Şehri gibi bir umudunuz var-VİDEO

0
141

Kureyşan Ocağı evlatlarından Pir Musa Kazım Engin, Alevi inancının temelini oluşturan Rıza Şehri’ne dair konuştu. Engin Rıza Şehri’nin, sömürüsüz bir yaşamın ve yarin yanağından gayri her şeyi paylaşabilmenin adı olduğunu belirtti. Engin, “Umutsuz olmayın Rıza Şehri gibi bir umudunuz var. Ütopyasız kalmayın rıza şehri gibi bir ütopyanız var. Zalimler oldukça mazlumlar her zaman bu ütopyayla yaşayacaklardır” dedi.

Alevi inancının temelini oluşturan ‘Rıza Şehri’ne dair Kureyşan Ocağı evlatlarından Pir Musa Kazım Engin, değerlendirmelerde bulundu.

“RIZA ŞEHRİ, ZENGİNSİZ VE FAKİRSİZ YAŞANILAN BİR ŞEHRİN ADIDIR”

“Rıza; kişinin kendisiyle, eşiyle, müsahibiyle, cem erenleriyle ve en genel anlamıyla kişinin toplumla olan rızası üzerine bina edilir. Yani başından sonuna kadar rıza üzerine yürüyen bir sistematik vardır. Canı cana katar, malı mala katar sömürüsüz bir yaşamı ve gerçekten yârin yanağından gayri her şeyi bölüşebilmenin paylaşabilmenin adıdır Rıza Şehri” diyen Engin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Rıza Şehri, ırksızların, mülksüzlerin, zenginsiz ve fakirsiz yaşanılan bir şehrin adıdır. Yani ırk, soy, sop, cinsiyet ayrımının olmadığı, mülkiyet duygusunun olmadığı toplumsal bir mülkiyetin olduğu, zengini ve fakiri olmayan eş ve eşit hak, hukuk ve adaletin tam işlediği bir ütopyanın adıdır rıza şehri. Dertsizlerin, tasasızların ve endişesizlerin yaşadığı bir toplumdur. Başka şehirlere benzemez; burada hem herkes varlıklıdır ama herkes fakirdir. Nasıl oluyor demeyin, çünkü ben dediğimiz duygu yoktur, biz diye bir duygu vardır. Kişiye özel, şahsa özel bir mülk yoktur ama bir toplumsal mülkiyet vardır. O hepimiz içindir yani bizim içindir ondan dolayı yârin yanağından gayri her şey ortak denilmektedir. Alevi öğretisindeki Rıza Şehri bu. Kral yok, sultan yok, hanedan yok, derebeyi yok, ağa yok marabada yok, şeyh yok, mürit yok, herkesin, her canın diğer canlardan razı olduğu eşitler diyarının adı Rıza Şehri.”

“RIZA ŞEHRİNDE SAVAŞ YOK, BARIŞ VAR; BÖRTÜ BÖCEĞİN, SUYUN, AĞACIN HAKKI GÖZETİLİR”

Engin, “Savaş yok, barış, yardım, hümanizm, hak meydanı, halk meydanı var. Börtü böceğin hakkı, kurdun kuşun hakkı, suyun, doğanın, ağacın hakkı bile gözetilen bir hak hukuk sistemi var” diyerek, şunları ekledi:

“İnsan, doğa, evren hep birlikte toplam olarak vahdeti mevcut adıyla adlandırılıyor, varlıkların birliği olarak tasavvur ediliyor ve o anlamda da zor yok, şiddet yok, hırsız yok, arsız yok, yolsuz yok, kapılarda kilit, kıskançlık yok, nefret yok, iftira yok, gıybet yok, üst yok, alt yok. Gül cemaller aşkına diye muhabbete başlar, aşk olsun diye başlar, aşk ile devam eder. Rıza Şehri bir gönül şehridir. Yani teslimi rıza denir yani rıza ile ikrar verip o yola bağlanmaktır. ‘Gelme gelme, dönme dönme’ prensibi burada devreye girer. Kimse o yola ikrar vermek için kimseyi zorlamaz.”

“ZALİMLER OLDUKÇA MAZLUMLAR HER ZAMAN BU ÜTOPYAYLA YAŞAYACAKLARDIR”

Asırlardır Anadolu’da, Mezopotamya’da, Horasan’da, İran’da, Arap Yarımadasın’da çok büyük bir zulüm yaşandığını ifade eden Musa Kazım Engin, şunları vurguladı:

“Rıza Şehri zalimin zulmüyle cehennemleşen, hayatta yoksulların, gariplerin, kimsesizlerin yan yana duruşu, onların sahiplenilmesi ve onlarla birlikte cennet yaratma ütopyasının diğer adıdır. Başka yerlerde olan zulme sessiz kalmamaktır aslında. Başka coğrafyalarda yaratılan zalim davranışlara da aynı kaygılar aynı düşünce ile zalime karşı çıkma mazlumun yanında yer almaktır. Umutsuz olmayın Rıza Şehri gibi bir umudunuz var. Ütopyasız kalmayın Rıza Şehri gibi bir ütopyanız var. Zaman zaman Anadolu Mezopotamya Arap Yarımadasında bile uygulanmış, 100 yıl bir devlet ,150 yıl bir devlet şeklinde hayat bulmuş ütopyalardan bahsediyoruz. Zalimler oldukça mazlumlar her zaman bu ütopyayla yaşayacaklardır.”

PİRHA/ İSTANBUL

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-234375 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


Bir Cevap Yazın