Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde yerel seçimlerde Alevi adaylar kazandı

0
155

<

div class=”kvgmc6g5 cxmmr5t8 oygrvhab hcukyx3x c1et5uql ii04i59q”>

<

div dir=”auto”>Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletinde yapılan yerel seçimlerde Alevi adaylar Sibel Gümüş, Funda Öztürk ve Prof. Dr. Rıza Öztürk farklı partilerin listlerinde uyum ve belediye meclisi üyeliğine seçildiler.

<

div dir=”auto”>

<

div dir=”auto”>Almanya’nın nüfus bakımından en büyük eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletinde 13 Eylül Pazar günü yerel seçimler yapıldı.

<

div dir=”auto”>Eyalet genelinde resmi olmayan sonuçlara göre Hristiyan Demokrat Birlik Parti (CDU) yüzde 36, Sosyal Demokrat Parti (SPD) yüzde 23,7, Yeşiller (Grüne) yüzde 18,7, Hür Demokrat Parti (FDP) yüzde 5,3, Alternatif Partisi (AfD) yüzde 4,9, Sol Parti (Die Linke) yüzde 3,4 ve diğerleri yüzde 8 oy aldı.

<

div class=”kvgmc6g5 cxmmr5t8 oygrvhab hcukyx3x c1et5uql ii04i59q”>

<

div dir=”auto”>

<

div dir=”auto”>18 milyon kişinin yaşadığı eyaletteki şehirlerde belediye başkanları, belediye meclis üyeleri ve uyum meclisi üyeleri seçildi.

<

div dir=”auto”>

<

div dir=”auto”>İlk sonuçlara göre Alevi adaylar, farklı partilerin listlerinde uyum ve belediye meclisi üyeliğine seçildiler.Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu ( AABF) NRW Bölge Temsilciliği Sekreteri Sibel Gümüş, SPD Herford listesinde direkt oylarla belediye meclis üyeliğine seçildi.

<

div dir=”auto”>AABF NRW Bölge Yöneticisi Funda Öztürk, Sol Parti listesinden Lünen Belediye Meclisi’ne, AABF’ye bağlı olan Bielefeld AKM- Cemevi üyesi Prof. Dr. Rıza Öztürk ise SPD Bielefeld listesinden 1. sıradan Belediye Meclisi’ne seçildi.

<

div dir=”auto”>

<

div dir=”auto”>Yerel seçimlerinde federal seçimlerin aksine 16 yaşını dolduranlar oy kullanabiliyor. Yerel seçimlerde Alman vatandaşı olmasa bile Avrupa Birliğine (AB) üye ülkelerin vatandaşlarının da seçme ve seçilme hakkı bulunuyor.

<

div dir=”auto”>(HABER MERKEZİ)

<

div dir=”auto”>

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-234279 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


<

div dir=”auto”>

Bir Cevap Yazın