Gazeteci Attila Taş: Alevileri kim asimile ediyor?

0
135

Gazeteci Attila Taş, “Alevileri kim asimile ediyor?” başlıklı yazısında, Alevileri sadece devletin değil, Alevi kurumlarının, bazı dedelerin de asimile ettiğini vurguladı. Özellikle Hakk’a uğurlama erkanlarında yaşanan asimilasyona dikkat çeken Taş, “Uzayıp giden daha birçok içler acısı örnek var ortada; bir de bunları umursamayan ya da siyaseten sesini çıkarmayan ama dışarıya da “bizi asimile ediyorlar” diye sızlanıp duran dedeler ve Alevi kurumları!” ifadelerini kullandı. 

Gazeteci Attila Taş, “Alevileri kim asimile ediyor?” başlığıyla bir yazı yazdı.

Taş, “Sistemin Aleviliği yok etmek konusunda kararlı ve tutarlı ısrarı yüzyıllardır hiç aksamadı. Yok etmeyi çağın zorunluluğundan fiili durum olan inancın kendisini, Aleviliği yok etmeye evirip, kendine benzeştirmeye çalışarak yani asimile ederek yapmaya sıvandı. Zorunlu din dersleri bunun en önemli enstrümanlarından biri idi. Bu nedenle asimilasyona itirazının da en önemli figürü oldu” dedi.

“Asimilasyon. Bu sözcük alelade bir sözcük değil elbette; son derece zararlı, ölümcül bir virüsten bahsediyoruz toplumsal yapılar için!” diyen Taş, “Asimilasyon deyip duruyoruz, devlet mi sadece, Alevileri kim asimile ediyor?” diye sordu ve örneklendirerek anlattı.

İşte Gazeteci Attila Taş’ın Alevinet.com’da yayınlanan yazısının tamamı:

“Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına günler kala kimi Alevi kurumlarının zorunlu din derslerine itirazlarını konu edinen haberler yer aldı Alevi medyasında.

Devletin, ulusal medyanın ve görünen o ki birkaç kurum haricinde Alevi kurumlarının büyük çoğunluğunun da artık umursamadığı zorunlu din dersi itirazlarının nedeni asimilasyon kaygısı! (Bugünkü umursayamama ya da teslim olma durumu sadece devletin tutumu değil, Alevi kurumlarının geçmiş yıllardaki eylem tarzlarının da bir sonucudur; ancak bu başka bir yazının konusu.)

<

div class=”jeg_ad jeg_ad_article jnews_content_inline_ads “>

<

div class=”ads-wrapper align-right “>“SİSTEMİN ALEVİĞİLİĞİ YOK ETMEK KONUSUNDA KARARLI ISRARI YÜZYILLARDIR HİÇ AKSAMADI”

<

div class=”ads_code”>Devletin adı ve yönetim tarzı değişse de kimi etnik ve inançsal tavrı neredeyse yüzyıllardır hiç değişmedi. Alevilik de birçok inançsal ve etnik grup gibi bu sistemin kanserli hücrelerinden biri olarak görüldü! Sistemin Aleviliği yok etmek konusunda kararlı ve tutarlı ısrarı yüzyıllardır hiç aksamadı. Yok etmeyi çağın zorunluluğundan fiili durum olan inancın kendisini, Aleviliği yok etmeye evirip, kendine benzeştirmeye çalışarak yani asimile ederek yapmaya sıvandı. Zorunlu din dersleri bunun en önemli enstrümanlarından biri idi. Bu nedenle asimilasyona itirazının da en önemli figürü oldu.

Bir Cevap Yazın