‘Ekonomik olarak teslim alınanlar, Alevileri asimile etmek için görevlendiriliyor’-VİDEO

0
146

PİRHA – Alevilere yönelik yıllardır uygulanan asimilasyon politikalarının devam ettiğini belirten Yamanlar Cemevi Başkanı Bozkurt, devletin yıllardır sistematik olarak Alevileri kendi içinde bölüp yönettiğinin altını çizdi. Bozkurt, “Üç beş kişiyi devlet ekonomik olarak teslim alıyor, kendisine bir görev veriyor. Bu kişiler, Alevileri şu veya bu şekilde devletin Alevisi yapma görevlerini alıyorlar” dedi.

Kimi çevrelerin Alevilere yönelik asimilasyon faaliyetleri ve iktidarın tutumu, yapılan ayrımcılık tepki çekiyor.

İzmir’de bulunan Yamanlar Cemevi Başkanı Mehmet Bozkurt, Alevilere yönelik yapılan asimilasyon faaliyetlerini değerlendirdi.

“İNANÇ DAYATILMAZ”

Alevilerin yaşam kriterinin ‘yaşamak istediği gibi yaşamak, inanmak istediği gibi inanmak’ olduğu ilkesini anımsatan Bozkurt, bunun evrensel bir kriter olduğunu ve herkesin uyması gerektiğinin altını çizdi.

Bozkurt, “Medeni toplumlarda herkes inancını, yaşamını kendi belirler. Tabi devlet olmanın ana kriterleri var eğitimin de ana kriterleri var ancak bunlar eğitim dersleri ile ilgilidir ama inançsal olarak hiçbir gelişmiş ülkelerde inanç dayatılmaz” dedi. Bozkurt, ilkokulda zorunlu din derslerini almaya mecbur kaldığını, sınıfı geçmek için duaları ezberlediklerini belirterek, “Ancak bugün baktığımızda yüreğimizde o aşk olmadığı için hepsini unutmuşuz. Çünkü biz onu hissetmiyoruz. Ama Alevilikle ilgili baktığımızda kendimizi haktan, hukuktan, hoşgörüden yana, o yola adamışız öyle düşünüyoruz” diye konuştu.

“DEVLET TARİKATLARI DESTEKLİYOR”

Tarikatlarda yaşanan cinsel istismarlara da değinen Bozkurt, “Bugün Diyanete bakın cemaatler kuruluyor, tarikatlarda yaşanan cinsel istismarlar var. Tarikatların gittikçe gün açığına çıkması ve biri kapatılınca diğerinin başka isimler altında açılması kendiliğinden gelişmiyor. Bunları devlet destekliyor. Devlete baktığınızda, bunun ülke gelişimiyle, ekonomisiyle ve değerleriyle uzak olduğunu onlarda biliyor ama konu din üzerinden istismar yani kendilerini var etme çabaları” diye konuştu.

Bozkurt, Türkiye’de demokrasinin olmadığını gelen otoriter hükümetin de kendi varlığını devam etmesi için kendi ideolojisini dayattığına vurgu yaptı.

“DEVLET ALEVİLERİ BÖLEREK YÖNETİYOR”

Devletin yıllardır sistematik olarak Alevileri kendi içinde bölerek yönettiğini kaydeden Mehmet Bozkurt, şunları söyledi:

“Üç beş kişiyi devlet ekonomik olarak teslim alıyor, kendisine bir görev veriyor. Bu kişiler, Alevileri şu veya bu şekilde devletin Alevisi yapma görevlerini alıyorlar. Bunu Türkiye’de yapanlar var. Bunun için Aleviler kendi içindeki birliktelikle uğraşırken devlet içindeki hak taleplerini ötelemiş oluyorlar. Oysa ki Alevi örgütleri bunu çok iyi bilmeleri gerekiyor, yıllardır sistematik olarak bu yapılıyor.”

Devletin yaptığı Alevi çalıştaylarına da değinen Bozkurt, Alevilerin yasal haklarının güvence altına alınması ile ilgili yapılan çalıştaylara katılanlar arasında örtüşmeyen taleplerin ortaya çıktığını ve devletin de bunu kullanarak Alevilere, “Gidin kendi aranızda ne istediğinizin söz birliğini yapın gelin” dediğini kaydetti.

Yıllardır Alevilerin tek talepte birleşerek hakkını talep etmediğini kaydeden Bozkurt, “Bu böyle olunca da taleplerimiz ötelenmiş oluyor asimilasyon da ne yazık ki devam  diyor. Bizler taleplerimizden ve mücadelemizden asla vazgeçmeyeceğiz. Demokrasiyi var edeceksek, yaşanır bir ülke düşünüyorsak Alevilik inancı ve öğretisini Alevilerin Aleviliği yaşama imkanını, koşullarını yaratmamız gerekiyor. Demokrasinin yolu Alevilikten geçiyor” ifadelerini kullandı.

PİRHA/İZMİR

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-233701 gallery-columns-3 gallery-size-large’>


Bir Cevap Yazın