HDP’li Özen: Sivas Katliamı davası Lahey Adalet Divanı’na taşınmalı-VİDEO

0
169

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, “Sivas Katliamı davasının görüldüğü mahkeme normal bir mahkeme değil, bu mahkeme özellikle mevcut ideolojinin,  iktidardaki hükümetin desteklediği ve sürekli arkasında olduğu bir dava” dedi. Özen, davanın mutlaka Lahey Adalet Divanı’na taşınması gerektiğini kaydetti. 

Zaman aşımına uğrayan Sivas Katliamı davasında dosyası ayrılan üç firari sanığın yargılandığı davanın duruşmasına Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Mahkeme, sanıklar hakkında yakalama kararının devamına, 2 sanığın Hollanda’dan istenmesine, Doğu Perinçek ve Ahmet Nesin’in dinlenmesine yer olmadığına karar vererek, duruşmayı 20 Ocak 2021’e erteledi.

Mahkemeyi yakından takip eden Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, dava sürecini PİRHA’ya değerlendirdi.

“BU DAVANIN ARKASINDA SİYASAL İKTİDAR VAR

Sivas Katliamı davasında iktidarın taraf olduğunu belirten Özen, “Bu dava bir katliam davası ama bu dava aynı zamanda bir siyasi davadır. Siyasi dava olduğundan bu iktidar başından beri bu davanın bir tarafıdır. Bu anlamda bu mahkemelerin de bu iktidarın tersine bir karar verme şansı yok” dedi.

“DAVAYI LAHEY ADALET DİVANI’NA TAŞIMAK GEREKİYOR”

Davanın mutlaka takip edilmesi gerektiğini söyleyen Özen, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özellikle de bu davanın Lahey’e taşınması gerekiyor. İç hukukta bu davanın sonuçlanması, katillerin cezalandırılması da mümkün değil. Lahey Adalet Divanı’na taşınması gerekiyor. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu’nun bu konuda bir çalışması var. Zaten bir sanığın ağır müebbet cezası yediği için iade edilmesine karşı da itiraz ettiler. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu Cumhurbaşkanlığından, Adalet Bakanlığından görüşme talep ettiler.”

Sivas davasının uluslararası mahkemelere taşınması gerektiğinin altını çizen Zeynel Özen, “Uluslararası mahkemelere taşınmadığı sürece bu sanıklar burada ne cezalandırılır, ne de getirilir” ifadesini kullandı.

“KATİLLER TERÖR SUÇLUSU OLARAK DEĞİL, TOPLANTI VE YÜRÜYÜŞE MUHALEFETTEN ARANDIĞI İÇİN ALMANYA İADE ETMİYOR”

Dışişleri Bakanlığı tarafından Almanya’dan iadesi istenen katillerin neden verilmediğine ilişkin olarak ise Milletvekili Özen şunları belirtti:

“Almanya’nın iade etmediği katillerle ilgili olarak arama nedenleri gösteri ve toplantı yürüyüşüne muhalefet. Hiçbir ülkede gösteri ve toplantı yürüyüşüne muhalefet etmekten dolayı kimseyi ülkesine teslim etmez. Hatta somut bir şey var. Mahir Kaynar Polonya’da yakalandı. O zaman ben Egemen Bağış’la bir toplantıda konuştum, tartıştım. Dedim ki biz o zaman Polonya’da gittik, Polonya’nın söylediği şuydu: 45 gün içinde eğer Türkiye isterse veririz, istemezse biz bırakmak zorundayız.

Nihayetinde Türkiye istemedi. Benim görüşmelerime rağmen Polonya’ya gittik. Polonya yetkilileri ile görüştük. Ama Türkiye bunu istemiyor. Usulüne uygun, yasalara göre istese Almanya teslim eder.

“POLONYA’DA YAKALANAN KATİL TÜRKİYE İSTEMEDİĞİ İÇİN SERBEST BIRAKILDI”

Diğer tarafta devletlerin kendi arasındaki ilişkileri de önemli. Bu sadece normal bir mahkeme değil, bu mahkeme özellikle mevcut ideolojinin, iktidardaki hükümetin desteklediği ve sürekli arkasında olduğu bir dava. Çünkü Cumhurbaşkanı Sivas davası zamanaşımına düştüğünde ‘milletimize, devletimize hayırlı olsun’ demişti.”

“ÇABALAR LAHEY İÇİN HARCANMALI”

Davanın 20 Ocak 2021 tarihine ertelendiğini hatırlatan Özen, “İç hukukta bir sonuç çıkacağını ben düşünmüyorum. Bunun tek yolu var, uluslararası mahkemeler. Özellikle Lahey’e götürülmesi gerekiyor, tüm çabaların o doğrultuda harcanması gerekiyor” diye konuştu.

Cebrail ARSLAN/ANKARA

 

 

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-233807 gallery-columns-2 gallery-size-thumbnail’>


Bir Cevap Yazın