‘Peyzaj projesi ile Dersim’deki Alevi izleri silinmek isteniyor’- VİDEO

0
157

PİRHA – Munzur Gözeleri’nde devam eden peyzaj projesinin Alevilerin kutsallarına ve inancına yönelik saldırı olduğuna dikkat çeken Kureyşan Ocağı evladı Engin Seyitalidedeoğlu, bu projenin Dersim’deki Alevi izlerini silmeye yönelik bir hamle olduğunu söyledi. 

Dersim’in Ovacık ilçesinde bulunan ve Alevilerin inanç merkezleriden biri olan Munzur Gözeleri’nde peyzaj çalışması tüm hızıyla devam ediyor. Alevi örgütleri, pirleri ve toplumun tepkilerine rağmen çalışması devam eden projeye bir tepki de Kureyşan Ocağı evladı Engin Seyitalidedeoğlu’ndan geldi.

“BİR İNANCA AİT YERİ YOK EDERSENİZ HAFIZASINI YOK EDERSİNİZ”

AKP iktidarı ile birlikte doğanın adeta Kerbela yaşadığını kaydeden Seyitalidedeoğlu, doğaya karşı yapılan bu zulmün en yoğun ve en etkin katliamının da Alevilerin kutsallarının olduğu yerlerde yapıldığına dikkat çekti.

Seyitalidedeoğlu, Munzur Gözeleri’nde Peyzaj projesi adı altında doğanın yok edilmesinin söz konusu olduğunu belirterek, “Bu projenin Alevilerin inançlarına ve kutsallarına yönelik bir proje olduğunu düşünüyorum. Mekanlar inançların hafızalarıdır ve dolayısıyla o hafızda yüz yıllarca hatırlanırlar. Çünkü insanlar bir birlerinin ardılları olarak oraya giderler ve ibadetlerini, ritüellerini yerine getirirler. Bir inancın mabedini yada ona ait bir yeri yok ederseniz hafızasını yok edersiniz ve dolayısıyla orada o inancın izlerini silersiniz” ifadelerini kullandı.

“ALEVİLER ÇOK ŞEY KAYBEDECEK”

Peyzaj projesinin Dersim’deki Alevi izlerini silmeye yönelik bir hamle olduğunu söyleyen Seyitalidedeoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Özellikle yeni çağda gençlerimizin Aleviliği en yoğun yaşayabildiği merkezlerden birisi Dersim ve Munzur Gözeleri. Yaşlılardan aktarılarak gelen bir yolumuz vardı. Bugün özellikle Avrupa ve batı illerine göçen gençlerimizin yaşlılardan yolu dinleme şansı yok ama Düzgün Baba’ya ve Munzur’a gittiklerinde orada yoğun bir şekilde bu duyguyu yaşayabiliyorlar. Bütünsel olarak Alevi dünyasının oraya gidip, Aleviliği o mistik kokusuyla, o doğasıyla hisseden Alevilerin çok şey kaybedeceğini düşünüyorum.”

“ALEVİ ÖRGÜTLERİ BU KONUDA İNİSİYATİF ALMALI”

Özellikle Alevi örgütlerinin ve doğa örgütlerinin bu konuda insiyatif alıp bunun önüne geçmesi gerektiğini söyleyen Seyitalidedeoğlu, “Bir bütün olarak örgütlerin silkelenip kendilerine gelmeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü sadece inancımıza ve doğamıza yönelik bir katliam değil, bugün Türkiye’de hayvanların katledilmesi için ihaleler yapılıyor, kadınlar katlediliyor, çocuklar katlediliyor, taciz ve tecavüzler söz konusu. Bir bütün olarak doğanın bir parçası olduğunu söyleyen Alevi örgütlerinin bu konuda sesini yükseltmesi ve diğer muhalif kesimlerle bir araya gelerek bu mücadeleyi vermesi gerekiyor” diye konuştu.

PİRHA/İZMİR

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-233414 gallery-columns-3 gallery-size-large’>Bir Cevap Yazın