Üç firari sanığın yargılandığı Sivas Katliamı davası 20 Ocak’a ertelendi-VİDEO

0
133

<

div class=”kvgmc6g5 cxmmr5t8 oygrvhab hcukyx3x c1et5uql ii04i59q”>

<

div dir=”auto”>Zaman aşımına uğrayan Sivas Katliamı davasında dosyası ayrılan üç firari sanığın yargılandığı davanın duruşmasına Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi. Mahkeme, sanıklar hakkında yakalama kararının devamına, 2 sanığın Hollanda’dan istenmesine, Doğu Perinçek ve Ahmet Nesin’in dinlenmesine yer olmadığına karar vererek, duruşmayı 20 Ocak’a erteledi.

<

div dir=”auto”>

<

div dir=”auto”>

Zaman aşımına uğrayan Sivas Katliamı Davası’nda dosyası ayrılan 3 firari sanık Eren Ceylan, Murat Sonkur ve Murat Karataş’ın yargılandığı davanın duruşmasına bugün Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edildi.

Adliyenin en küçük salonunda görülen duruşmayı, Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin aileleri, avukatlar, CHP’li ve HDP’li milletvekilleri, PİRHA ve Yol TV muhabirleri izledi.

2 Temmuz 1993’te Sivas’ta Madımak Katliamı’nda yaşamını yitiren Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa, Sivas Katliamı davasına hiçbir vekaletname olmaksızın avukat olarak katılan  Nusret Senem’in davadan acz edilmesini talep etti.

AVUKAT PİROĞLU: ALMANYA TERÖRİST SANIKLARI KORUMAKTADIR!

Avukat Özgür Piroğlu ise aranan 3 firari sanığın terör suçlusu olduğunu ancak İçişleri Bakanlığı tarafından terörist olarak aranmadığını belirterek, “Emperyalist Almanya’ devleti terörist sanıkları  korumaktadır” dedi. Piroğlu, Hollanda devletinin ise vatandaşı olan Carina Cuanna’ya sahip çıkmadığını hatırlattı.

Hollanda devletinin vatandaşına sahip çakması için Büyükelçiliğe dilekçe vermek istediklerini ancak içeri dahi alınmadıklarını belirten Av. Piroğlu, Hollanda’nın bu davaya müdahil olması için söylediklerinin tutanağa geçirilmesini istedi. Piroğlu, Hollanda’nın bu davaya müdahil olması durumunda Almanya’nın da bu teröristleri korumaktan vazgeçebileceğini, teröristlerin Hollanda’ya iadesinin mümkün olacağını kaydetti.

MAHKEME, HOLLANDA BÜYÜKELÇİLİĞİ’NE YAZI YAZILMASI TALEBİNİ KABUL ETTİ

Mahkeme heyeti, Sivas’ta katledilen Carina Cuanna için Avukat Özdür Piroğlu’nun Hollanda Büyükelçiliği’ne yazı yazılması talebini kabul etti. Mahkeme ayrıca, diğer firari sanık Eren Ceylan’ın da Hollanda’da ikamet etttiğini, Hollanda devletine yazı yazılarak iadesi için yazı yazılmasını istedi.

Avukat Özgür Piroğlu, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve Yazar Ahmet Nesin’in duruşmada şahit olarak dinlenmesini de talep etti.

AVUKAT SARIHAN: SANIKLARIN YENİDEN İADELERİ İSTENMELİ

Avukat Şenal Sarıhan ise 2017 yılı bilgilerine dayanarak ve davanın geçmişinin de gözönünden bulundurularak firari sanıkların Almanya’dan yeniden istenmesi noktasında girişimin yapılmasını istedi. Sarıhan, mahkemenin iade talebi ile ilgili yazdığı yazıların ve kanıt ve belgelerinin, sanıkların yaşadığı Bavyera eyaletine değil de Almanya Dışişleri başkanlığına gönderiliyor” diye sordu.

AVUKAT SARIHAN: PERİNÇEK VE NESİN DİNLENMESİN

Avukat Şenal Sarıhan, “Almanya’da katillere ağır ceza hükmü uygulanmaktadır. Sanıkları, Türkiye’de ağır cezayı gerekçe göstererek iade etmemesi doğru değildir. Yeniden iade işlemleri için belge ve kanıtların Almanya Dışişleri Bakanlığı’na değil Bavyera eyaletine gönderilmesini talep etti. Sarıhan, “Bu dava iade talebinde düğümlendi. Gerçekten iade talebinin usulüne uygun yapılıp yapılmadığı noktasında sorunlar var. Yeniden bu girişimler noktasında usulüne uygun talep olup olmadığının araştırılıp yeniden iadesi istenmeli” dedi.

Sarıhan ayrı, Perinçek ve Nesin’in mahkemede dinlenmesinin davaya zarar vereceğini öne sürerek, her ikisininin de dinlenmemesi gerektiğini söyledi.

DOĞU PERİNÇEK VE AHMET NESİN DİNLENMEYECEK

Mahkeme heyeti, sanıklar hakkında yakalama kararının devamına, 2 sanığın Hollanda’dan istenmesine, Doğu Perinçek ve Ahmet Nesin’in dinlenmesine yer olmadığına karar vererek, duruşmayı 20 Ocak 2021 tarihine erteledi. Duruşma 20 Ocak’ta saat 14.00’te görülecek.

“AVUKAT PİROĞLU’NDAN SARIHAN’A TEPKİ: CİDDİ SIKINTILAR YAŞIYORUZ

PİRHA’ya duruşmada olup bitenleri değerlendiren Avukat Özgür Piroğlu, duruşmadaki tutumundan dolayı Avukat Şenal Sarıhan’ı eleştirdi.

Piroğlu, “Biz Ahmet Nesin’in iddialarının açıklığa kavuşması için hem Ahmet Nesin’in hem Doğu Perinçek’in dinlenmesini talep ettik. Şenal Saruhan, Perinçek’in ve Nesin’in dinlenmesinin davamıza, mücadelemize zarar vereceğini söyledi ve dinlenmemesi yönünde talepte bulundu. Şenal Sarıhan ile bu hukuki mücadeleyi yürütme konusunda çok ciddi problem yaşıyoruz. Sarıhan ile geçmişte de problem yaşamıştım. Ben bu üç firari sanığın vatandaşlıktan çıkarılmasını istemiştim. O zaman da Şenal Hanım benim bu talebime karşı çıkmıştı. Katılanlar vekilleri Ali Yılmaz, Hasan Cem Yılmaz, Kazım Genç benim vatandaşlıktan çıkarılması talebimin reddedilmesi gerektiğini söylemişlerdi. Çok ciddi sıkıntılar yaşıyoruz” diye konuştu.

Cebrail ARSLAN/ ANKARA

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-233431 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>Bir Cevap Yazın