Alevi köyün öğrencilerinin Sünni köyde eğitime zorlanması Meclis gündeminde

0
138

PİRHA – HDP Milletvekili Ali Kenanoğlu, Yıldızeli İlçesine bağlı Alevilerin yaşadığı Yusufoğlan Köyü İlköğretim Okulu’nun yıkılıp yerine yenisinin yapılmayarak öğrencilerinin Sünni vatandaşların yaşadığı Güneykaya Köyü’nde taşımalı eğitime zorlanmasını Meclis gündemine taşıdı. Kenanoğlu bunun nedenlerini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, Alevi köyünün okulunun yıkılıp öğrencilerin Sünni köyünde taşımalı eğitime zorlanmasını Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a sordu.

Sivas’ın Divriği, Yıldızeli ve Hafik ilçelerinde bulunan toplam 22 okulun depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle ‘yık-yap projesi’ kapsamına alındığını belirten Kenanoğlu, Sivas Milli Eğitim Müdürlüğü’nce, söz konusu yıkım işlemlerinin Haziran ayı içerisinde yapılacağının belirtildiğini ancak edinilen bilgilere göre 3 aydır hiçbir gelişmenin olmadığının altını çizdi.

“ÖĞRENCİLERİN MAĞDURİYETİ KATMERLEŞTİ”

Kenanoğlu, Alevi olan Yusufoğlan Köyü öğrencilerinin Sünni köyüne taşımalı eğitime zorlanmasına ilişkin şunları kaydetti:

“Pandemi nedeniyle tüm yurtta uzaktan eğitime mecbur bırakılan öğrencilerimiz ve aileleri, Sivas’ta ise başka bir sorunla karşı karşıya bulunmaktadır. Sivas’ta okula başlaması gereken öğrencilerin mağduriyeti bu yıkım kararları nedeniyle yeni eğitim yılında daha da katmerlenmiştir.

Örneğin, Sivas/Yıldızeli İlçesine bağlı Yusufoğlan Köyü’ndeki Yusufoğlan İlköğretim Okulu da yıkım kararı alınan okullardan birisidir. Yusufoğlan İlköğretim Okulu’nda ne yazık ki 3 aydır herhangi bir çalışma yapılmamıştır. Yeni eğitim yılında öğrencilerin kayıt yaptırıp yaptırmayacağı, nerede eğitim göreceği gibi bir belirsizliklerle karşı karşıyadır.

“YIKIM KARARI DURDURULARAK EĞİTİME HAZIR HALE GETİRİLMELİ”

Yusufoğlan Alevilerin yaşadığı bir köy olup, 800 nüfuslu bu köyün okulunda geçen dönem 81 öğrenci eğitim görmüştür. Hatta yıkım kararı alınan bu okula geçen yıl 100 bin TL civarında tadilat yapılmıştır. Yine edinilen bilgilere göre Yusufoğlan Köyü’ne komşu Sünni vatandaşların yaşadığı Güneykaya Köyü’ne yeni bir okul yapılmıştır ve buranın öğrenci sayısının azlığı nedeniyle Yusufoğlan Köyü’nün okulu yıkılıp yerine yenisinin yapılmayacağı yetkililerce bildirilerek, bu köyün öğrencilerinin Güneykaya köyünde eğitim görmelerinin planlandığı anlaşılmaktadır.

Bu durum, yıkım kararı alınan okullarda eğitim görmesi gereken öğrencileri taşımalı eğitim mecburiyetine sürüklemekte olup, yıllardır uygulanan asimilasyon politikalarının bir başka versiyonunu akıllara getirmektedir. Dolayısıyla, yeni eğitim döneminin başlaması nedeniyle bu okulların yıkım kararlarının durdurularak, bir an önce eğitime hazır hale getirilmesi çalışmaları sonuçlandırılmadır.”

Kenanoğlu, bu bağlamda Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a şu soruları yöneltti:

  • Yeni eğitim öğretim yılında yıkım kararı verilen 22 okulda eğitim ve öğretime nasıl devam edilecektir?
  • Söz konusu okullardaki öğrenci sayısı kaçtır?
  • Bu öğrencilerin yıkım kararı alınan okullarda eğitim alamayıp, başka okullara yönlendirilmesi halinde oluşacak ekstra eğitim masrafları nedeniyle ailelere maddi destek sunulacak mıdır?
  • Çürük raporu verilerek yık-yap projesi kapsamına alınan okullarda 3 aylık tatil dönemi boyunca neden bir çalışma yapılmamıştır?
  • Özellikle, Alevi köyü olan Yusufoğlan köy okulunun yıkılması ve yerine yenisinin yapılmayarak buranın öğrencilerinin daha az öğrenci mevcudu olan Sünni Güneykaya Köyüne taşımalı eğitime gönderilmek istenmesi ile ne amaçlanmaktadır? PİRHA/ ANKARA

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-233384 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


Bir Cevap Yazın