Sivas Katliamı davasının duruşmasına yarın devam edilecek

0
138

<

div class=”kvgmc6g5 cxmmr5t8 oygrvhab hcukyx3x c1et5uql ii04i59q”>

<

div dir=”auto”>Zaman aşımına uğrayan Sivas Katliamı davasında dosyası ayrılan üç firari sanığın yargılandığı davanın duruşmasına yarın (9 Eylül Çarşamba) Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek.

<

div dir=”auto”>Zaman aşımına uğrayan Sivas Katliamı Davası’nda dosyası ayrılan üç firari sanığın yargılandığı davanın duruşmasına 9 Eylül’de saat 14.00’te Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek.

3 firari sanık Eren Ceylan, Murat Songur ve Murat Karataş’ın yargılandığı davada, katliamda ölen Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa’nın Avukatı Coşkun Özgür Piroğlu, 8 Haziran’da Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in ve onu suçlayan Aziz Nesin’in oğlu Ahmet Nesin’in dinlenmesi talebinde bulunmuştu.

Ahmet Nesin, Artı Gerçek’te 3 Temmuz 2019’da yayınlanan yazısında bazı tanıklıklarını paylaşarak Sivas Katliamı’nın fitilini ateşleyen Salman Rüşdi’nin Şeytan Ayetleri’nin babası tarafından değil Doğu Perinçek’in ekibi tarafından Aydınlık Gazetesi’nde yayımlandığını söylemişti. Nesin, “Aziz Nesin TGRT’ye Aydınlık Gazetesi’nde yayınlanan Şeytan Ayetleri’ni kendisinin yayınlamadığı ve haberi olmadığını söylediğinde Perinçek yeni bir kınama yazısıyla katliam planını büyük olasılıkla aynı anda kaleme alıyordu” demişti.

DOĞU PERİNÇEK’İN DİNLENMESİ TALEBİ REDDEDİLMİŞTİ

Avukat Piroğlu, Ahmet Nesin’in söz konusu yazıyı ve sosyal medya paylaşımlarını sunduğu başvuruda, “Doğu Perinçek’in Sivas Katliamı’nın sorumlularından biri olduğu konusunda müvekkilim Hüseyin Karababa’nın şüpheleri vardır. Bu konu aydınlatılmalıdır. Doğu Perinçek’in Sivas Katliamı’nın sorumluları arasında olup olmadığı ortaya çıkarılmalıdır. Doğu Perinçek şu anda Vatan Partisi’nin Genel Başkanıdır. Bu konuda Ahmet Nesin ve Doğu Perinçek’in ifadesi alınmalıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in dinlenmesi talebini, ‘soruşturmaya yer olmadığına’ karar vererek reddetti.

“AHMET NESİN’İN KONUŞMASI GEREKİR”

Bu konuda artık Ahmet Nesin’in konuşması gerektiğini söyleyen Av. Piroğlu, PİRHA’ya yaptığı açıklamada, “Ahmet Nesin’in de Fransa’dan gelmesi lazım. ‘Burada ben konuşacağım’ demesi gerekiyor. 9 Eylül’de duruşmamız var. Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde. Mutlaka Ahmet Nesin’in o duruşmaya katılması gerekiyor” diye konuşmuştu.

DAD GENEL MERKEZİ: MADIMAK DAVASININ TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Demokratik Alevi Dernekleri Genel Merkezi de, Sivas Katliamı davasının sahiplenilmesi çağrısında bulunarak şunları kaydetti:

“Katliamın, can almanın zaman aşımı olmaz, affı olmaz. Koçgiri’den Gazi’ye tüm Alevi katliamlarında gerçek katiller ortaya çıkmadı, devlet katliamları ile yüzleşmedi.
Biz Demokratik Alevi Dernekleri olarak Madımak Davası’nın hukuki olarak, inançsal olarak ve vicdani olarak takipçisi olacağız. Bu dava hepimizin. Birlikte vicdan, adalet, hukuk mücadelesine sahip çıkalım. Mazlum çaresiz, mekan rızasız, zaman sahipsiz değildir.”

PİRHA/ ANKARA

Bir Cevap Yazın