Demokratik Alevi Dernekleri: Madımak davasının takipçisi olacağız-VİDEO

0
129

Demokratik Alevi Dernekleri Genel Merkezi ve İstanbul Şubesi, yarın saat 14.00’te Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilcek olan Sivas Katliamı davasının duruşmasına katılım çağrısı yaptı. 

Zaman aşımına uğrayan Sivas Katliamı Davası’nda dosyası ayrılan 3 firari sanık Eren Ceylan, Murat Sonkur ve Murat Karataş’ın yargılandığı davanın duruşmasına 9 Eylül’de saat 14.00’te Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam edilecek.

Demokratik Alevi Dernekleri Genel Merkezi de, Sivas Katliamı davasının sahiplenilmesi çağrısında bulunarak şunları kaydetti:

“Katliamın, can almanın zaman aşımı olmaz, affı olmaz. Koçgiri’den Gazi’ye tüm Alevi katliamlarında gerçek katiller ortaya çıkmadı, devlet katliamları ile yüzleşmedi.
Biz Demokratik Alevi Dernekleri olarak Madımak Davası’nın hukuki olarak, inançsal olarak ve vicdani olarak takipçisi olacağız. Bu dava hepimizin. Birlikte vicdan, adalet, hukuk mücadelesine sahip çıkalım. Mazlum çaresiz, mekan rızasız, zaman sahipsiz değildir.”

“CAN ALMALARDA, KATLİAMLARDA ZAMAN AŞIMI OLMAZ”

Demokratik Alevi Dernekleri (DAD) İstanbul Şubesi Eşbaşkanı Nergiz Güzel, PİRHA’ya gönderdiği bir video ile Sivas Katliamı davasını sahiplenmeye çağırdı.

Nergiz Güzel’in yaptığı çağrıda şöyle denildi:

“Kamuoyuna çağrımızdır, dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi insanlığa karşı işlenmiş suçlarda, katliamlarda ve can almalarda zaman aşımı olamaz. Aradan 27 yıl geçmesine rağmen Sivas’ın yarası kapanmamıştır, kanamaya devam etmektedir. Çünkü katliamlar aflarla serbest bırakılıyor. Çünkü iktidar, katliamcıları milletvekili ya da devletin üst kademelerinde görevlendiriyor. Başta Sivas Katliamı olmak üzere yaşanılan tüm katliamlarla yüzleşilmediği sürece Sivas’ı unutmayacağız, unutturmayacağız.
9 Eylül Çarşamba günü Ankara’da 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 14.00’te görülecek olan Madımak Davasını insanlık davası olarak görüyor tüm canları, tüm dostları, kamuoyunu, sahiplenmeye davet ediyoruz.”

PİRHA/ İSTANBUL

Bir Cevap Yazın