Spano’ya tepki: AİHM’in kararlarını uygulamayan hükümetle yan yana gelmemeliydiniz’-VİDEO

0
147

AİHM Başkanı Robert Spano’nun Türkiye ziyaretine yönelik tepkiler sürüyor. HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, zorunlu din dersleri ve cemevlerinin ibadethane statüsüne dair verilen kararları hatırlatarak, “AİHM’in kararlarını uygulamayan bir hükümetle yan yana, kol kola olmanız Türkiye gibi AİHM nezdinde de bağımsız yargının çöktüğünü, güvenilmez hale geldiğini gösterecektir” dedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Robert Ragnar Spano’nun Türkiye’ye yaptığı ziyaret tartışma yarattı.

Türkiye ziyareti öncesinde AİHM Başkanı Spano’dan ülkedeki hak ihlallerinin gündeme getirilmesini isteyen akademisyen ve gazeteciler, Spano’nun İstanbul Üniversitesi’nden fahri doktora ünvanı alacak olmasını eleştirdi.

Eski AİHM yargıçlarından Rıza Türmen, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “AİHM’in yeni başkanı, Türkiye’deki insan hakları ihlallerini, keyfi ve siyasi tutuklamaları, yargı bağımsızlığı sorunlarını söz konusu edecek mi, AİHM kararlarının neden uygulanmadığını sorgulayarak ‘Bu ne biçim hukuk devleti’ diyecek mi?” sorusunu yöneltti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, cemevleri ve zorunlu din dersleri konusunda mahkemenin vermiş olduğu kararlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“KARARLARI UYGULAMAYAN BİR DEVLET AİHM’Yİ TANIMIYOR DEMEKTİR”

Kenanoğlu, Türkiye’nin AİHM kararlarını uygulamadığını ifade ederek, şunları dile getirdi:

“Kararları uygulanmayan bir devlet aynı zamanda AİHM’i tanımadığı anlamına gelir. Bu nedenle uyarıyoruz. Aleviler cephesinden AİHM’in vermiş olduğu iki önemli karar var. Birincisi zorunlu din derslerinin ilgili kararı var. Verilen kararda Alevi çocuklarına verilmesi durumunda bir asimilasyona yol açacağı ifade ediliyor. Diğer tarafta cemevleriyle ilgili karardır. Cemevlerinin ibadethane statüsünde olması gerektiği, diğer ibadethanelere ve inançlara tanınan hakların aynısının cemevleri için de tanınması doğrultusundaydı. Bu kararlar karşısında AKP Genel Başkanı ‘Bu kararlar yanlıştır. Bu kararları uygulamayacağız’ dedi ve halen de uygulamıyorlar.”

“BU YAŞANANLARA GÖZÜNÜZÜ KAPATAMAZSINIZ”

AİHM Başkanı Robert Spano’yu uyaran ve “bu yaşananlara gözünüzü kapatamazsınız” diyen Kenanoğlu, “AİHM’in kararlarını uygulamayan bir hükümetle yan yana, kol kola olmanız Türkiye gibi AİHM nezdinde de bağımsız yargının çöktüğünü, güvenilmez hale geldiğini gösterecektir. Ziyaret bu şekilde sonuçlanırsa ve uygulanmayan kararlarla ilgili uyarıya maruz bırakılmazsa AİHM’de Türkiye’deki yargı sisteminden farklı olmayacaktır” ifadelerine yer verdi.

<

p class=”detail-news-spot desktop-spot”>Bu arada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Başkanı Robert Spano, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede hukukun üstünlüğüne saygı gösterme ve mahkemenin almış olduğu kararları uygulama çağrısı yaptı.

PİRHA/ANKARA 

 

Bir Cevap Yazın