Karababa’dan Hollanda Kralı’na çağrı: Sivas’ta katledilen Cuanna’ya sahip çıkın-VİDEO

0
156

PİRHA – Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Hollanda Vatandaşı Carinna Cuanna için Hollanda Büyükelçiliğine verilen dilekçe kabul edilmedi. Konu hakkında konuşan Hüseyin Karababa, Hollanda Kralı’na Carinna Cuanna’ya sahip çıkma çağrısı yaptı.

Sivas Katliamı’nda yaşamını yitiren Hollanda Vatandaşı Carinna Cuanna’ya, Hollanda devletinin sahip çıkması için Hollanda Büyükelçiliğine dilekçe verilmek istendi.

Yapılan açıklamaya, Sivas’ta katledilen Gülsüm Karababa’nın ağabeyi Hüseyin Karababa, Avukat Özgüre Piroğlu, Sivas Müze Komitesi’nden Haydar Yılmaz ve Demokratik Alevi Dernekleri Ankara Şube Eş Başkanı Mustafa Karabudak katılarak destek verdi.

Konsolosluk önünde yapılan açıklamada konuşan Hüseyin Karababa, Sivas Katliamı’nda 33 kişinin yakılarak öldürüldüğünü ve bu kişiler arasında Hollanda vatandaşı olan Carinna Cuanna’nın da olduğunu belirtti.

Karababa, Carinna Cuanna’ya 28 yıldan beri Hollanda devletinin sahip çıkmadığına dikkat çekerek, “2 Temmuz Katliam davasının görüldüğü mahkemeye avukat göndermedi, göndermiyor” dedi.

HOLLANDA’YA ‘CARİNNA CUANNA’YA SAHİP ÇIKIN’ ÇAĞRISI

Hollanda Kralı’na seslenen Karababa, Carinna Cuanna’ya sahip çıkma çağrısı yaptı ve şunları söyledi:

“9 Eylül tarihinde saat 14.00’te 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşmamız vardır. Duruşmamıza avukat gönder vatandaşına sahip çık. Hollanda Carinna Cuanna’ya sahip çık. Böyle polis çemberiyle, bizi bıktıracağını düşünen Hollanda devleti yanılıyor. Önümüzdeki süreçte bu tip eylemlerimizi daha da geliştireceğiz, farklı yöntemlerle Hollanda Büyükelçiliği önünde Hollanda aleyhine eylemler yapacağız. Ayrıca Hollanda’nın kralından avukatımla ben bu konuyu aydınlatmak üzere randevu talebinde bulunduk, bulunuyoruz. Dolayısıyla 9 Eylül‘de yapacağımız mahkemeye Hollanda Büyükelçiliği vatandaşını korumak, kollamak ve haklarını aramak üzere bir avukat tayin etmek zorundadır, mecburdur. Uluslararası anlaşmaları Hollanda hükumeti çiğnemektedir. Bu da yetmezmiş gibi 2-3 kişi buraya gelmişiz bunu engellemeye çalışan bir Hollanda devleti ile karşı karşıyız.”

“HOLLANDA’NIN SAKLAMIŞ OLDUĞU GİZLİ BİR ANLAŞMASI VAR”

Hollanda’nın Türkiye’yle 28 yıldan beri sakladığı özel bir anlaşma olduğunu iddia eden Karababa, bu anlaşmanın bozulmasını ve Hollanda’nın davaya sahip çıkmasını istedi.

Uluslararası alanda kabul ettirmek içi mücadele edeceklerini belirten Karababa, “Avrupa’daki Alevi örgütlerine kurum ve kuruluşlarına sesleniyorum; bu kadar ölü numarası bu kadar ölü taklidi yapamazsınız. Türkiye’deki Alevi kurum kuruluşlarına sesleniyorum; bu kadar ölü taklidi bu kadar ölü numarası yapamazsınız. Sosyalist enternasyonale dahil olan Cumhuriyet Halk Partisi ve HDP bu kadar ölü taklidi yapamazsınız. Sosyalist Enternasyonal’e bunu götürmek zorundasınız. Hollanda hükümeti bu davaya müdahil olmak mecburiyetindedir” ifadelerini kullandı.

HOLLANDA BÜYÜKELÇİLİĞİ DİLEKÇEYİ KABUL ETMEDİ

Avukat Özgür Piroğlu’nun Hollanda Kralı Willem Alexander’ya sunulmak üzere verdiği dilekçeyi kabul etmeyen Hollanda Büyükelçiliği’ne tepki gösteren Karababa, “Yani adamlar Carina Cuanna diye bir vatandaşı olduğunu kabul etmiyorlar. Cenazesini Sivas’tan alıp memleketine götürüp gömdükten sonra böyle bir vatandaşlarının olup olmadığına dair herhangi bir açıklama yapmıyorlar. Şu an avukatımı da içeri almıyorlar, dilekçemizde içeri almıyorlar. Bu ayıp devam ettiği sürece biz de mücadelemizi sonuna kadar devam ettireceğimizi, bu işin arkasını bırakmayacağımızı Hollanda devleti bilmelidir” diyerek, 9 Eylül’de görülecek Sivas Katliamı davasının duruşmasına herkesi davet etti.

Cebrail ARSLAN/ANKARA

<

div id=’gallery-1′ class=’gallery galleryid-232852 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


<

div id=’gallery-2′ class=’gallery galleryid-232852 gallery-columns-3 gallery-size-thumbnail’>


 

 

Bir Cevap Yazın